Alle 40min/10km vinkkejä

Arvon palstalaiset, millä pääsisi alle 40min/ 10 km lenkin, onko kokemusta paljonko se vaatii? kilometrejä viikossa pitäis juosta varmaan jotain 50, mutta riittääkö se? BMI pitäisi olla alle 20 vai ? Noita "ohjelmia" löytyy netistä mutta sen verran on tullut juostua niiden mukaan, ne on tasoon kuitenkin liika vaativia ainakin ne lyhyemmät lenkit. Miten itse olette onnistuneet?
152415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

BMI voi olla vaikka 25, ei väliä noin hitaassa vauhdissa.
Viikkokilometrit riippuvat urheilutaustasta ja harjoitusvuosista.
Nyrkkisääntönä voisi sanoa, että jos 8x1000m menee vaikkapa 3.50 vauhdilla, on 40 alitus kympillä lähellä.

Äänestä

Sinänsä melko turhaa vetää intervalleja. Yhtä hyvin voi vetää suoria testijuoksuja ja saada realistisen käsityksen kunnostaan. Jos esim. menee 10km 40.10 tai 8km 31.44 on alitus lähellä.

Äänestä
  • Testijuoksu ei kehitä. Vedot kehittää vauhtikestävyyttä kun voi juosta kovempaa samalla kun palautus vähentää maitohappoa.

    Äänestä

  • 1-2 vauhtikestävyyslenkkiä viikossa ja totisempi harjoituskisa 2-4 viikon välein. Vauhtia voi vaihdella vauhtikestävyyslenkin sisälläkin hakien tuntumaa rasitukseen ja rytmiin. Vedot turhaa hifistelyä. Pieni hyöty tavoitevauhtiin totuttelussa ja suuri riski luulla kuntoaan todellista kovemmaksi.

    Äänestä

Normi lenkit kehittävät peruskestävyyttä, tempo ja pitkä vedot VK:ta, ja vedot tekniikkaa ja nopeutta. Ei siinä sen kummempia tarvita. Useimmissa ohjelmissa lähtökohtana on jotta taso jo valmiiksi tavoitteen luokkaa, joten määrät ovat aivan liian pienet kehityksen kannalta.

Äänestä

Kiva sami, että kysyt vinkkejä. Et tule silti ikinä alittamaan 40min.

Äänestä

JTG sulta ei nyt kysytty.

Äänestä

Garminin mukaan pääsee alle 40min. Alamäkeen alimittainen. 39.50 PB

Äänestä
  • Tilastokelpoisuus edellyttää Garmin 10km 2 valotolpan väliä.

    Äänestä

  • On kovempi juttu muutenkin tehdä tulos kilpailussa kuin harjoitellessa.

    Äänestä

Kysykää JTG:ltä hän on palstan The Man, The Boss, iso muna. Ainoo mies joka täällä mitään tietää. Muut ei tiedä mitään.

Äänestä
  • Miul ei sisua kysyä

    Äänestä

  • Höpö,höpö.

    Äänestä

  • Soiro 47 minuutin menijä. Ei haaveile 40 minuutista

    Äänestä

  • Mitä järkee yrittää 40 kymppiä? Ensteks kybä 47 pk:na sitten voidaan alkaa juttelemaan sub3:sta. Siihen saakka, turpa kiinni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


En-ole-robott1 kirjoitti:

Arvon palstalaiset, millä pääsisi alle 40min/ 10 km lenkin, onko kokemusta paljonko se vaatii? kilometrejä viikossa pitäis juosta varmaan jotain 50, mutta riittääkö se? BMI pitäisi olla alle 20 vai ? Noita "ohjelmia" löytyy netistä mutta sen verran on tullut juostua niiden mukaan, ne on tasoon kuitenkin liika vaativia ainakin ne lyhyemmät lenkit. Miten itse olette onnistuneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu