"Ruokatiedon mukaan hiilihydraatteja tarvitaan päivässä 200–400 grammaa, riippuen ihmisen painosta. "
Oikea tieto >>>Välttämättömiä aminohappoja ja rasvahappoja on, välttämättömiä hiilihydraatteja ei ole olemassa. Aivot kyllä tarvitsevat ketoosissakin muutaman gramman glukoosia per vrk, mutta sen maksa pystyy tuottamaan helposti ja vaivattomasti muista ravintoaineista.
Oikea tieto >>>Välttämättömiä aminohappoja ja rasvahappoja on, välttämättömiä hiilihydraatteja ei ole olemassa. Aivot kyllä tarvitsevat ketoosissakin muutaman gramman glukoosia per vrk, mutta sen maksa pystyy tuottamaan helposti ja vaivattomasti muista ravintoaineista.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ihminen+kuluttaa+täydessä+ketoosissakin+noin+100+g+glukoosia+päivässä.+Aivot+kuluttavat+noin+20%+ihmisen+käyttämästä+energiasta+eli+noin+500+kcal+vuorokaudessa.+Tuo+on+sitten+125+g+glukoosia.+Lisäksi+vielä+muu+hermosto,+verisolut+ja+sydän+jotka+kuluttavat+myös+glukoosia+ja+päädytään+noin+150+g+glukoosia+päivässä.+Sitten+jos+liikkuu+niin+glukoosia+kuluu+paljon+enemmän+eli+esimerkiksi+triathlonkilpailuissa+glukoosin+tarve+lisääntyy+reilulla+kilolla.
Aivojen+ja+hermoston+glukoosista+voidaan+korvata+noin+30%+ketoaineilla+eli+tuommoiset+100+g+menee+joka+tapauksessa.+Tuotahan+ei+tarvitse+saada+ravinnosta+koska+maksa+voi+tehdä+sen+mutta+tuo+tehdään+hyvin+pitkälti+proteiinista+(rasvahapoista+elimistö+ei+pysty+glukoosia+tekemään)+noin+50%+hyötysuhteella+eli+proteiinia+menee+200+g+tms.+.+Jos+ihminen+kuluttaa+2500+kcal+päivässä+ja+syö+suositusten+mukaan+niin+tuosta+tulee+vain+125+g+proteiinia+päivässä.
Tässä on talavi mennyt sokerihumalassa. Näkökyky heikentynyt ja haavat eivä parane. Yks kaks yllättäen sokerit oli yli seittämän ja nytten omalla mittarilla seuraten on läskii voita ja kananbmunii syöty niin siinä keikkuupi viitosen seutuvilla.
Eli mihin minä hiilareita tarvin ku on käynyt näin ikään notta kroppa ei pysty käyttämään kitusiin ahdettuja??
Diabetes on eri asia kuin fysiologinen hiilihydraatin tarve.
Jos karppaus (ilman pienentynyttä energian saantia) laskee verensokereitasi niin hyvä, suurimmalla osalla ero on ihan mitätön. Syynä luonnollisesti se, että elimistö kykenee tekemään helposti enemmänkin sokeria kuin on tarpeen. Silti se elimistösi kuluttaa vähintään sen 100 g glukoosia päivässä tai kuolet.
Suurimmalla osalla karppauksesta hyötyvistä vaan energian saanti pienenee rajusti kun ruokavaliosta jää pois "hiilihydraattipommit" kuten voileivät reilulla voilla ja makkaralla.
Karpata voi myös kasvirasvoilla ja kasviproteiinilla. Siis terveellisesti.
Karpit eivät laske kaloreita vaan syövät nälän tuntemuksen mukaan: Voipi olla notta tulee kevyesti vähemmän kuin kuluttaa eli se paskakasa on sitten jotain ( enemmän kakkaa kuin on syönyt) Oli miten lystää, mutta miksi ihmeessä pitää syödä murkinaa josta ei pidä?
Juu diabetes hoitsu kyllä kehoitti syömään tarunhohtoista ruisleipää. Miksi ihmeessä? Tuskin on kyse minun terveydestä?
Täysjyvävilja on terveellistä, siksi sitä suositellaan.
Ihmisen pitäisi syödä elääkseen eikä elää syödäkseen ja terveellinenkin ruoka voi olla hyvää. Sen sijaan epäterveellinen ruoka lyhentää elämää vuosikymmenillä.
"EU hyväksyi kauran ja rukiin tärkeimmät terveysväittämät samaan aikaan vuonna 2012, mutta elintarviketeknologia pystyy loihtimaan kaurasta monipuolisemmin tuotteita kuin rukiista. " Tuo hurmoshenkinen kirjoitus löytyy http://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000005234460.html
Oletko sinä myös .. ? Harmi vain ku EFSA hyväksyi rukiin osalta väitteen notta ruis pitää mahan löysällä. Muut hylättiin.
Täysjyväviljan paras puoli on se, että siinä on paljon kuitua. Kuitu parantaa kolesteroliarvoja ja tuottaa lyhytketjuisia rasvahappoja suolistossa. Se pitää myös suolistoflooran kunnossa.
Noista eduista on paljon näyttöä ja edut koskevat kaikkia täysjyväviljoja.
Nuo eri viljalajien terveyshyödyt taas ovat kokonaan eri juttu. Niillä haetaan että tietystä viljalajista olisi muutakin hyötyä kuin tuo kuitu.
Täysjyvävioljan+terveyseduista+on+aika+paljon+näyttöä.+Esimerkiksi+Harwardin+tekemässä+tutkimuksessa+todettiin,+että+70+g+täysjyvää+päivässä+syövien+kuolleisuus+tutkimusaikana+oli+23%+pienempää+kuin+sellaisten+ihmisten+jotha+söivät+vähän+täysjyvää.
Kansantajuinen+artikkeli+löytyy+kun+googlaa+'Eating+more+whole+grains+linked+with+lower+mortality+rates',
etkö osaa linkkiä pukata?
Lionkin sisältävät viestit poistetaan täältä ja linkit saatetaan vielä sekoittaa. Löytyy kyllä googlella.
Taas vahvistuu käsitys sun hätävale ja omat säännöt. Täältä ei oo linkkejä kielletty eikä palijonkaan poistettu.
no katsotaan kuinka käy
https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/whole-grains-lower-mortality-rates/
mistä ihmeestä sinä sitö töysjyväleipää saat? kaikki kaupan leivät on buustattu sokerilla ja tärkkelyksellä muodossa jos toisessakin
Katso+vaikkapa+Oululaisen+leipiä:
Oululainen+Alkuperäinen+Jälkiuunileipä+300+g
Täysjyväruisleipä
Oululainen+Alkuperäinen+Jälkiuunileipä+on+ruisleipien+klassikko,+jota+on+leivottu+jo+vuodesta+1947.+Tämä+perinteinen+ruisleipä+leivotaan+aitoon+taikinajuureen+oman+lahtelaisen+myllyn+vastajauhetuista+jauhoista.+Pitkä+paisto+miedossa+uunin+lämmössä+takaa+aidon+jälkiuunileivän+alkuperäisen+maun.+Leivontaan+käytetystä+viljasta+on+100+%+täysjyväruista.+Leivottu+Lahdessa.
Ainesosat
Täysjyväruisjauho+(84+%),+vesi,+ruislese,+suola+(jodioitu)+ja+hiiva.+Leivontaan+käytetystä+viljasta+on+100+%+täysjyväruista.+Leivottu+aitoon+taikinajuureen.+Voimakassuolainen.
Suositusten kokojyvähypetys EI PERUSTU TUTKIMUSNÄYTTÖÖN.
Lue nyt vaikka se Harvardin linkki jonka postasin. Täysjyvän hyödyistä on aika paljon näyttöä, samaten monityydyttymättömän rasvan eduista. Samaten palkokasvien ja kasvisten.
"Lue nyt vaikka se Harvardin linkki jonka postasin."
Onko tämä se tutkimusporukka joka teki hullujen huoneella rasvatutkimuksia ja monityydyttymättömällä rasvalla sydänkuolleisuus oli huomattavasti suurempi kuin voi ja sianrasva ryhmässä. Ai niin sehän olikin vuoskymmeniä kätkettynä.
Söipä sitten sitä tai tätä, laihduttajan on päivän päätteksi posautettava enemmän kakkaa kuin on syönyt. Eihän ole vaikeaa ollenkaan?
Ei yhtään vaikeaa. Juuri tuossa posautin niin että vähän ujostuttaakin...
Taas posahti. Mistä sitä riittääkin?
Äitiäkin vähän ujostuttaa kun se just posautti.
Mukava kuulla. Ei muuta kuin jatka posauttelua!
Minä olen elänyt viimeiset reilut 3 vuotta 50 -100 g hiilareita/ vrk, yleensä 100. En laihduta, enkä tavoittele ketoosia, mutta haluan välttää verensokerin kohoamisen. Niin käy, jos syön yli 100g hiilareita. 100sta kroppa selviää, ei enemmästä.. Kyllä noi aivot silti toimii.
Samoilla linjoilla ollaan.