250w sähkiksiin vakuutus pakollinen

kjjhfgdfrere

olin kuulevinani, et pakollinen olis tulossa, kuulinko ihan höpöjä, vai harhoja?

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lainaus Liikenneturvan sivuilta:

      Sähköavusteinen tai moottorilla varustettu polkupyörä saa kulkea maksimissaan 25 km/h. Sähköavusteisen polkupyörän suurin teho saa olla enintään 250W, ja niihin sovelletaan polkupyörän teknisiä vaatimuksia eikä niille oteta liikennevakuutusta.

      Sen sijaan liikennevakuutus on otettava moottorilla varustetuille polkupyörille, joiden teho on 250 W - 1 kW. Näihin sovelletaan mopoa vastaavia teknisiä vaatimuksia, mutta niitä ei kuitenkaan tarvitse rekisteröidä.

    • Juu_ei

      Liikennesurma sekoilee.

      Sähköavusteinen pyörä on enintään 250W, se saa avustaa sähköllä silloin kun ajaja itse polkee ja avustuksen pitää lakata jos nopeus ylittää 25km/h. Piste.

      Jos pyörään on laitettu moottori, jossa on tehoa yli 250W mutta enintään 1000W, ja joka avustaa edellisen mukaan, se on polkupyörä ja se tarvitsee sen lisäksi liikennevakuutuksen.

      Jos sähkömoottorilla varustettu pyörä on ajettavissa sähköllä itse polkematta, tai jos moottorissa on tehoa yli 1000W, laite on sähkömopo ja sillä ei saa ajaa pyörätiellä.

      Ajoneuvomääräykset katsotaan Trafin sivuilta, eikä mistään toisen käden lähteistä.

      • KaunistaIltaa

        Eikä myöskään pelkästään näin. Itsellä on 250W moottori omassani kiinni, mutta on ns. nopea sähköavusteinen, moottorin avustaessa polkemista aina 45 km/h saakka. Tuolloin fillari pitää liikennevakuuttaa ja katsastaa. Tuolloin fillarissa on myös kilpi, joka ei kuitenkaan ole aivan samoilla vaatimuksilla kuin mopo, esim. mitä tulee kypärän suhteen. Kypärän käyttöpakko kyllä on, ja kuka nyt ei käyttäisi kypärää aina ajaessa muutenkin polkupyörällä? Se on totta, että autoteillä tai mopoille sallituilla tulee näillä ajaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      148
      6941
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      36
      3885
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      310
      3276
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      71
      2852
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      8
      2317
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1893
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      48
      1765
    8. 15
      1686
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1644
    10. 72
      1470
    Aihe