Uskaltaako käynnistää 5 vuoden jälkeen?

Auto: volvo 360 vm. -88

Kyseinen vehje seissyt kylmässä autotallissa viitisen vuotta. Jättöhetkellä auto oli katsastettu ja moitteettomassa kunnossa. Muutenkin ajettu hyvin vähän, noin 60tkm. Bensa voi olla 7-8 vuotta vanhaa.

Uskaltaako kokeilla käynnistystä vai mitä kannattais tehdä?


Kiitos etukäteen viisaammille!
13252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ainahan kokeilla voi.

Äänestä

Tarkista jakohihna ensin.

Äänestä

vaihda öljyt ja bensat ensin

Äänestä

Vaihe kerrala koko kone

Äänestä

Uskaltaa sen käynnistää. Hoidat vain akun täyteen ja annat käydä hyvä aikaa tyhjäkäynnillä ennen suurempia kaasutteluja. Viiden vuoden seisominen ei ole vielä muuttanut nesteitä vedeksi.

Äänestä

Riippuu minkälainen auto on, priimakuntoinen museoon menevä huippuyksilö vai joku peltoautonrottelo?
Huippuyksilöön vaihtaisin öljyt ja suodattimen ensin, tarkistaisin jakohihnan kunnon, sytytystulpat, virranjakajan, ilmansuodattimen, tarkastaisin myös moottoritilan ja kojetaulun alapuolet ettei hiiret tms. ole jyrsineet sähköjohtoja pilalle tms. tuhoja tehneet.
Lisäisin tankkiin tuoretta bensaa, ehkä myös kaasuttimen kohokammioon jos helpolla pääsee sinne käsiksi.
Ennen käynnistystä vielä pyörittäisin moottoria räikkäavaimella kampuran pultin päästä tai startilla puolan johto irrotettuna että öljy kiertäisi sylinterinkannen laakeripinnoille asti ja katsoisin samalla että vesipumppu ja laturi sekä ohjainrullat pyörivät myös.
Sulakerasiat kävisin läpi myös mahdollisten hapettumien varalta, ainakin jäähdytystuulettimen sulake ja rele kannattaisi katsoa että on kunnossa ettei ainakaan sen takia ylikuumenisi.
Sitten vaan starttaamaan. Voi vaatia useita yrityksiä ennenkuin moottori edes lupaa, mahdollisesti bensiiniä joudutaan siirtämään tankista kaasuttimelle jos vanhat bensat ovat haihtuneet tai vanha bensa on mennyt syttymiskelvottomaksi.

Peltoautosta katsoisin vaan öljyt ja nesteet ja eikun kokeilemaan käyntiin.

Äänestä

Youtube on täynnä videoita, missä 30 vuotta seisseet jenkkiautot on laitettu käyntiin ja ihan hyvin vielä raksuttavat. Tosin bensiiniä pitää tosiaan kaataa aluksi suoraan kaasarin kurkkuun, että lähtee pyörimään. Jos nestetasot on kohdillaan ja moottorin tiivisteet pitävät, niin tuosta saattaa vielä saada ihan kelvollisen käyttöauton.

Äänestä
  • Medialukutaito taas hukassa jollakin. Kaikki mikä näkyy televisiossa, netissä, youtubessa tai silmänkääntötempuissa ei välttämättä ole totta!
    Meille valehdellaan niin paljon joka tuutista että juuri mikään ei enää pidä paikkaansa!

    Äänestä

  • Jotkut vielä uskoo jeesukseenkin ja se on jo peräti merkillistä.
    Hyvin lähtee salamaraudalla käyntiin 53-mallin Valmet, vaikka seisoo aina syksystä seuraavaan kesään asti. Uusavuttomat vaan ei saa autojaan käyntiin.

    Äänestä

Voi olla myös jarruhuolto tarpeen.

Äänestä

Vaikka aivan aluksi isolla vaihtteella lyhyen matkaa hitasti ja hyvin varovasti hinaten, jotta saa rattaat pyörimään. Jarrujen toimita kannataa sitä ennen tarkistaa.

Sitten auto tulille ja jos käy hyvin niin pienen tyhjäkäynti-tarkkailun jälkeen maltillinen pieni ajokierros aivan ensin jarruja testaillen ja herkistellen, ajaen moottorin kuumaksi, mutta välttäen kovin suuria kierroksia.

Tämän jälkeen öljyn- ja kaikkien suodattimien vaihdot, samoin jarrunesteiden vaihto. Myös vaihteistön ölyt kannataa vaihtaa.

Voilà

Äänestä

Kiitos kaikille todella asiallisistakin vastauksista!

Ensimmäinen kokeilu jäi tekemättä, kun ei rohkeus riittänyt. Kyse on todella hyväkuntoisesta ja huolletusta yksilöstä, jota ei siis haluta hajoittaa tietämättömyyden takia.

Loistavat listat tarkistettavia/tehtäviä asioita, kiitos!

Äänestä
  • No tänään sitten kännipäissäni pistin koneen käyntiin niin pamahti ja motti lensi kuun kiertoradalle, mitäs nyt?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


VolvoLiikkeelle kirjoitti:

Auto: volvo 360 vm. -88

Kyseinen vehje seissyt kylmässä autotallissa viitisen vuotta. Jättöhetkellä auto oli katsastettu ja moitteettomassa kunnossa. Muutenkin ajettu hyvin vähän, noin 60tkm. Bensa voi olla 7-8 vuotta vanhaa.

Uskaltaako kokeilla käynnistystä vai mitä kannattais tehdä?


Kiitos etukäteen viisaammille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu