Paras jäätelö?

Eipäsiinä

Mielestäni classicin kerrossuklaapuikko

24

2552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • limited_ed_

      Classic tummasuklaa-terva

    • 6r9t6978y9

      Classic tummasuklaa-karpalo

      • kylmäpinku

        Simppelisti suklaa-pinku - jäätelö on hyvän makuista ja vohveli rapeaa suklaavuorauksen ansiosta - suosittelen.


    • herkkupepa

      Valkea kuolema.

      • kotijäätelö

        paras on kotona tehty.itse keräämät luomu marjat.sekoittaa vain oma jäätelöön.ei ole lisäaineita,ja on varmasti terveellisin jäätelö mitä saa maailmasta.


    • fizzy_

      Kaikki minttusuklaa tai piparminttu variaatiot.

    • jätskiystävä

      Pehmytjäätelön lakupekka

    • hyipaksukuorisille

      Paksukuoriset puikot on oksettava ällömakeita yökötyksiä.

      • hyipaksukuorisille

        Jos haluisin suklaata, ostaisin suklaapatukan tai levyn, kun haluun jäätelöä, haluun jäätelöä en suklaata. Miksi nykyään on muotia tehdä paksu kuori puikkoihin, se on kamala ja tekee jäätelöstä ällömakeen jota ei tee mieli ostaa, eikä se raikasta oloa niinkuin jäätelön kuuluu.


      • suklaatonni
        hyipaksukuorisille kirjoitti:

        Jos haluisin suklaata, ostaisin suklaapatukan tai levyn, kun haluun jäätelöä, haluun jäätelöä en suklaata. Miksi nykyään on muotia tehdä paksu kuori puikkoihin, se on kamala ja tekee jäätelöstä ällömakeen jota ei tee mieli ostaa, eikä se raikasta oloa niinkuin jäätelön kuuluu.

        Nimenomaan näin!! Suklaakuori jäätelöissä on joku järjetön jäätelöteollisuuden keksimä päähänpinttymä. Ihan älyttömän vaikea löytää jäätelöä ilman suklaata... Ei se että mulle mikään olisi liian makeaa, vaan melkeinpä päinvastoin: mielestäni suklaa on kovin kitkerää ja varsinkin tumma suklaa sekä monet maitosuklaatkin. Jos haluan suklaata, ostan patukan.


    • Yksi suosikeista on ihan tavallinen yleensä edullinen litran pakkauksessa oleva vaniljajäätelö mihin lisään joko mansikoita, mustikkaa, vadelmaa tai puolukkaa pakastemarjat sulatan mikrossa mukillinen ilman sokeria, joko sekoitan marjoja keskenään tai käytän yhtä marjaa vain. Puikoista suosikit ovat perinteinen klassikko kingis, pirkan valkosuklaapuikot, classic, magnum valkosuklaa ja supersalmiakki. Tuuteista on suosikki on yhä perinteinen jättis.

    • Kelpo2

      Ben&Jerrys Topped salted caramel, Häagen-Dazs Salted Caramel, Minttu- ja piparminttu jäätelöt...hmm...uusi Daim-salmiakki =P

    • kesäjajäätelö

      Minusta vanhan ajan vanilja on hyvää.

    • Veeti100

      Jättis Volcano se on sika hyvää

    • RunsaudenPula

      Niitä on niin pirusti kaikkia vaihtoehtoja.
      Mutta minttu, lakritsi ja salmiakki ovat helkkarin hyviä vaihtoehtoja, ainakin ne, mitä olen syönyt. Ei nyt tietenkään samassa puikossa/tuutissa, mut muuten.
      Rommirusina on kans aika hyvää.
      Aino-jätskeissä on kanssa aika hyviä makuja, ainakin se valkosuklaa.
      Ja italialaisjätskit on kans hyviä.
      Joskus Tampereen Koskikeskuksessa oli kahvila, mistä sai todella hyviä erikoisjätskejä, mutta en tiedä saako enää.
      Tietysti kuullostikin aika erikoiselta esim. kananmuna-saksanpähkinä-toffee tuutti tms, mutta hyviä oli.

    • valiopuikko

      tavallinen eskimo , kaikki maut käy. Mansikka ehkä parhain. Eskimossa hyvää on ohut suklaakuori, ei mitään tuplakerrosta.

    • Tsaneski

      Valkosuklaa mangopassion

    • Khadra

      Ingmanin vaniljajäätelö (1 l pakkaus)

      • Amandalotta

        Paras jäätelö on Ben & Jerrys Peanut Butter: maapähkinävoita se olla pitää! Italialainen tiramisu otti ja hävisi altaista! Jos vielä olisi oman maan mansikat ja vadelmat, mulla ei enää ole kun jotain vadelmia, nyyh. Itse voi tehdä kondensoidusta maidosta ja kermasta suosikkilisukkeilla, mä en tosi jaksa, ehdi sekä lapsuudesta jäi mieleen vanhan- nuorena kartanossa piikana olleen- tädin huokailut miten raskasta oli herrasväelle vispata jäätelön pohjaa ja jäitä varastosta leikata. Nykymaailmassa on sentään jotkut asiat paremmin kuin ennen!


    • Napolen

      Paras jääteli on LAKKA TUUTTI se iso?

    • kinuskiäijä

      Aino suolainen kinuski on parasta mitä oon koskaan syönny . Sitä vois syödä jatkuvasti . Harmi että se loppuu aina kun rasia on tyhjä .

    • Artooo

      Pekoni suolapähkinä jäde on Paras!

    • svsvsvs

      Sitruna Toffe Minttu ja Latritsi ne ovat parhata.

    • joskustaisittenei

      Se on vaan suklaa-pinku - vohveli on kuorrutettu suklaalla ja pysyyy siis rapsakkana vaikka jäätelö sulaakin.

      Ja toki jäätelön makukin on bueno - simppeli herkku.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      39
      3369
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2615
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2574
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1826
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1546
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1321
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1278
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1239
    9. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      107
      1148
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1146
    Aihe