Miten mies voisi ottaa puheeksi / haluatko kuulla?

Mies on hurmaava, pilke silmässä aina kaikille (myös anopilleen!), pukeutuu hyvin, vieläpä aikaansaava ja valloittava työssään. Kuulen kotona, kuinka nainen tuppautuu seuraan, kuinka on niin kovin tehokas päivän aikana, kuinka kuitenkaan päivät eivät lyhene toisesta päästä vaikka nainen ahkeroi, vaan asiaa riittäisi vielä ylitöiksi saakka. Mies ei naura hänelle, vähän harmittelee vain: miten ottaisi tämän puheeksi.

Tapasin sinut, nainen, etkä uskaltanut katsoa silmiini. Tiesin, ettei mies ole kaukana aavistuksissaan.

Työpaikkaihastuja: haluatko että pieni jännite jatkuu, koetko että se parantaa työpäivää ja työtehoa? Vai haluatko oikeasti tietää totuuden, että miehellä on hyvä parisuhde kotona ?
10512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ai kun ihanaa kun varattu mies uneksii! Kuule jos sulla kotona huono parisuhde niin eroa ensin voisi tehdä työpaikan ihastukseen säväyksen. Vai oletko niitä miehiä jotka siirtyvät ovelta ovelle kun et uskalla sinkkuna olla? Ihan aikuisten oikeasti sulla olisi parempi mahdollisuus saada se ihastus itselle kun eroat! Usko pois. Paljon helpompaa on tuon ihastuksen tehdä päätös kertomisesta kun toisit tietoon sinkkuna olosi. Yritä kasvaa aikuiseksi joskus ja ala sinkuksi! Olisi suhteelle paljon parempi alku.

Äänestä
  • Nyt tuli kyllä väärinkäsitys. Tämä on vaimo joka kirjoittaa.

    Äänestä

  • Elämä on yllättävää myös ns. ykkösen silmin! Onkohan kyseessä sama tehokas mies... joka nuokkuu vieressäni, soittelee useasti päivän aikana, kertoo parisuhteestaan. Kehuu ja liehittelee.. flirttailee, koskettelee minua päivän aikana. Aluksi se teki vaikutuksen, mutta tajusin... kotona odottaa säälittävä blondi, joka ei yrityksistään huolimatta onnistu missään muussa, kuin ihmisten pelottamisessa ja miehen nujertamisessa. Miten onkin saanut komean ja seksuaalisen miehen lampaaksi? Pitäköön siis luomuksensa itse!!! Edelleen mies jatkaa "roikkumistaan" minussa, vaikka tilaa en anna flirtille. Hoidan työni töissä ja sillä selvä. Silloin muuten, kun tapasit tuon miehen ja aloit itse vikitteleväksi kakkoseksi niin taisit tosiaan olla vaihtoehto kaksi... vasta. Mä annoin jo silloin pakit. Nyt on ollut rauhallinen mies joitain vuosia... kunnes taas on aloittanut piirittämään minua. Tiedän, olisin varallisuudessani pirun hyvä sijoitus... ei tarttis hänen elättää vaan voisi itse nauttia omasta ahkeruudestaan ja ammattitaidostaan....

    Äänestä

Minne päin tämä viesti menee?

Äänestä
  • Alaspäin...

    Kiinnostavaa, että kukaan ei vaivaudu vastaamaan. Hyökkäys on paras puolustus?

    Äänestä

Ei miesten liehakoijat muusta välitä kuin saada mahdollisimman monia miehiä koukkuunsa ja elää pää sekaisin omissa kuvitelmissaan. Miehesi on heille itse ilmaistava että ei käy ja lopettaa tuollainen alkuunsa. Fiksu mies ottaa asian puheeksi ja ilmaisee että ei kiinnosta. Tyhmemmänkin sen selvistä sanoista pitäisi tajuta.
Jos liehittelijänainen ei rohkene sinua silmiin katsoa, hänen ajatukset ei ole rehellisiä suhteessa mieheesi. Voit ottaa itsekin asian esille hänet nähdessäsi jos miehesi on vaikea asiaa yksin hänen kanssa esille ottaa. Tai tehkää se yhdessä, noloin tilanne sille työkaverinaiselle mutta itsepä on leikkinsä aloittanut.

Äänestä

Ei se sun mies siitä naisesta puhuisi kotona mitään ellei olisi itsekkin hänestä kiinnostunut. Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Miehesi tehtävä on (jos haluaa) pistää peli poikki. Joitain miehiä imartelee naisten huomio ja miehesi taitaa olla juuri sellainen. Flirttaa jokaiselle ja sä et voi ikinä tietää, milloin hän menee liian pitkälle. Etkä sä voi tietää, vaikka olisi jo mennyt.

Äänestä
  • Höpö höpö. Jos olisi kiinnostunut, ei todellakaan puhuisi asiasta vaan pitäisi pienen kiihokkeensa. Ei pilaisi sitä vaimon kommenttiraidalla.

    Mies mietti asian puheeksi ottamista, mutta itse olen estellyt. Pelkään miten nainen siihen suhtautuisi: nolostuuko, suuttuuko, vaikuttaako työilmapiiriin ja työn mielekkyyteen.

    Siksi kysyin täällä: miten nainen haluaa asiaa lähestyttävän, jottei koe "menettävänsä kasvojaan"? Minkälainen puhe on riittävää, että kiinnostuksen puute tulee selväksi muttei herätä häpeän tunnetta?

    Mitään pelkoja minulla ei ole miehestä. Tuon naisen puolesta on sellainen isosiskomainen tai jopa äidillinen huolen tunne. Vaikkei hän mikään tyttö enää olekaan.

    Äänestä

Nyt kyllä yleensä on aivan toisinpäin liekö varatut ihmiset eivät kykene ymmärtämään miten kuuluu käyttäytyä yhteisöissä. Se on niin yleistä, että imutellaan muiden energioita. Ja pyöritellään vielä nuoria ihmisiä. Mut narsisti voi tämänkin tehdä itsekeskeisyydessään. Muille ei anneta tilaa. Menkää jonnekin käytös kouluun neuvoisin monia häiriköitä.

Äänestä

Onko vieläkään kukaan keksinyt vastausta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ykkön_en kirjoitti:

Mies on hurmaava, pilke silmässä aina kaikille (myös anopilleen!), pukeutuu hyvin, vieläpä aikaansaava ja valloittava työssään. Kuulen kotona, kuinka nainen tuppautuu seuraan, kuinka on niin kovin tehokas päivän aikana, kuinka kuitenkaan päivät eivät lyhene toisesta päästä vaikka nainen ahkeroi, vaan asiaa riittäisi vielä ylitöiksi saakka. Mies ei naura hänelle, vähän harmittelee vain: miten ottaisi tämän puheeksi.

Tapasin sinut, nainen, etkä uskaltanut katsoa silmiini. Tiesin, ettei mies ole kaukana aavistuksissaan.

Työpaikkaihastuja: haluatko että pieni jännite jatkuu, koetko että se parantaa työpäivää ja työtehoa? Vai haluatko oikeasti tietää totuuden, että miehellä on hyvä parisuhde kotona ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu