Olipa kyseessä avo- tai avioero sama taitaa olla.
Kun sitä entistä elämää puretaan, heitetään entiset lakanat, hyvät ja kalliitkin, jopa multa lahjaksi saadut roskiin, monesti sänky täytyy hävittää ja kaikki muutkin vuodevaatteet, samoin pitää sisustaa koko makuutila seinäpapereita myöten uudelleen. Todella hintavaa puuhaa ja kun tuossa vaiheessa sitä rahaakin on vielä entistä vähemmän.
Eikö riittäisi kunnon pesu ja tuuletus.
Mutta monella se ensimmäinen ajatus on, että pitää kotikin myydä ja vaihtaa toiseen, jos ei ole kunnon jarrumiehiä, ei siinä paina sekään, että lapsia riepotetaan joka eron jälkeen uuteen paikkaan ja vain siitä että itse elää niin harhassa, että unohtuu todellinen elämä.
Ottakaa nyt ihmeessä se järki mukaan kaikenlaisiin päätöksiinne ja laskekaa ja ajatelkaa asioita asioina. Elämän pitää jatkua erojenkin jälkeen ja vielä olisi mahdollisimman tasapainoista.
Kyllä niitä uusia tulijoita on useimmiten ainakin sellaiselle, jolla on asunto tarjota pilven pimein, mutta ihan oman suojeluksen vuoksi olisi sentään hyvä vähän pitempään katsoa, kenet sinne päästää vai päästääkö ketään sumaan tai edes yökylään.
Seurustella voi niinkin, että kumpikin asuu omassa kämpässä ja ne hammasharjat pysyvät niissä, eikä heittäydytä sellaiseen tunnemyrskyyn, että enää minkäänlaisella totuudellakaan ei merkitystä.
huhuhuh sentään
1
231
Vastaukset
- Erojariittää
Erot ovat pahoja. Harvassa on erot missä kaverina erotaan. Jos eron syyt ovat noita pettämiseen juttujen seurauksia yleensä se jatko on todella paha. Samoin miten jatkossa toimii ystävät tiedon saatuaan. Tuomitaan herkästi ja juorutaan vaikkei olisi edes syytä. Oma liitto huono niin kuinka ihanaa on kylillä huudella parista joka erosi ja minkä takia. Kun taas oma kulissiavio meneillään. Monta on tapaa erota. Samoin miten hoidetaan ero hyvin. Silloin kun on lapsia pitäisi aikuisten edes yrittää niitä suojella. Todella paljon eroja on nykyään. Helposti annetaan periksi. Ongelmia kun liittoon tulee pitäisi ne hoitaa pois. Nykyään ihmiset eivät osaa hoitaa eroaan oikein. Monta säälittävää tarinaa löytyy. Itse hoidetaan erot miten itselle se on paras. Sanot että seurustella voi omissa kämpissään voi todella ja silloin erokin on helppo eikö totta? Pari päättää itse mitä tekee miten suhteen hoitaa. Se ei kuulu kenellekään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1433129- 81727
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221384Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701201- 441181
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918