Vakipanojahan voi olla monta, silti on sinkku ja etsii sitä oikeaa, naista jonka kanssa perustaa perheen. Miksi vakipano on mustasukkainen?
Pitääkö vakipanolle olla uskollinen?
En.ymmärrä
6150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi pitäisi, jos sovittu että pelkkä panokaveri, vakipanollakin on tod.näk. muita hoitoja kierrossa.
Tämähän se ongelma on kun saa hoidon alkaa heti painostaminen että eroaisin. Kun en salaa olevani varattu. Toki kerroin että vaimo tietää ja voimme olla ystäviä. Uskoi se kyllä mutta yritti käräyttää. Sain onneksi kerrotua kuin sairas akka kyseessä. Jos luulee yhteyksissä olevansa ja saaden eron aikaan yllättyy pahasti. Nuo naiset ovat petoja toisilleen. Ja typeriä. Voi useampi olla kunhan ei anna häiritä elämää.
Oletko kertonut hänelle, että hän on pelkkä vakipano, eikä sinulla ole mitään tunteita häntä kohtaan? Hänellä selvästi on tunteita sinua kohtaan, jos kerran on mustasukkainen.
Voisit kysyä itseltäsi: Jos löytäisin vakipanon, jota kohtaan minulle kehittyisi tunteita, pystyisinkö antamaan hänen vapaasti naiskennella muiden kanssa, tuntematta mustasukkaisuutta?
Nuorempana kuvittelin, että naiset olivat mulle uskollisia suhteessa. Kun heräsin todellisuuteen, olen maksattanut pettymykseni jokaiselle kohtaamalleni naiselle kohtelemalla heitä samoin, kuin minua naiset ovat kohdelleet.
Joo, aina kun mahdollista, kannattaa laittaa vahinko kiertämään.
Tässä välissä männä vuosina on ollut kulttuuri, kotiäiti ja hengetär on uskollinen kuolemaansa saakka. Nyt on tullut tämä nykyaika, akat säilyttää seksuaalisen kiinnostuksensa parisuhteessa korkeintaan pari vuotta, sen jälkeen alkaa muiden kuikuilu. On tullut tämä akkain taloudellinen itsenäisyys, ei olla enää riippuvaisia parisuhteen toisen osapuolen tuloista, tullaan toimeen omillaankin.
Siihen on parempi nykyään varautua oli naimisissa, yhteisiä lapsia parisuhteesta tai lapseton pari, nykyakkain seksuaalinen kiinnostus lopahtaa joka tapauksessa viimeistään tuon parin vuoden jälkeen. Eli jos mies haluaa yhä seksiä sen jälkeenkin, paree olla niitä hoitoja tai jää ilman seksiä, jos kuitenkin edelleen kituuttaa siinä suhteessa sen nykyakan kanssa jostain muusta syystä kuin seksin takia.
Suurin osa akoista kuitenkin hakee sitä vakituista parisuhdetta, nuttuskehveli mies pitäis olla huolehtimassa niistä akan toisen äijän kanssa tekemistä lapsistakin - samainen nuttuskehveli ei kuitenkaan kelpaa akalle enää parittelukumppaniksi tietyssä kuukauden vaiheessa vaan nykyamatsooni hakee sitä testosteroni jännämiestä parittelukumppaniksi niiksi ajoiksi - sit kun se pahin kiima on siltä kuulta ohi, niin taas nuttuskehveli kelpuutetaan siihen huushollin hoitoon. Seksiä ei tipu silloinkaan enää tuon parin vuoden aikarajan jälkeen.