RKP-johtaja kehtasi lausua, että "hallituksen kaatuminen on aina vakava asia."!!?? ;-)
Huhhuh! Voitte olla varma, että RKP-kabineteissa riemuittiin ja vattiin shampanjapulloja, kun hallitus kadettiin.
Henrikssonilta vuoden tekopyhin lausunto!
13
234
Vastaukset
- Ture.h
Sipilä ottaa suuren riskin, jos valitsee rkp:n hallitukseen. Rkp vesittää kiristyspolitiikallaan ja vaa'ankieliasemallaan koko soten, jonka keskusta ja kokoomus ovat laittaneet alulle.
-Rkp vesittää kiristyspolitiikallaan ja vaa'ankieliasemallaan koko soten, jonka keskusta ja kokoomus ovat laittaneet alulle.
Sotea ån sahattu monta hallituskautta.
Sen kaatuminen ei olisi yllätys.
Se on kastunut jåpa perustuslakivaliokunnassa, joten ei se olisi kuin arvåvaltatapio Sihvilälle.
Sen sijaan riistokapitalistiselle kokoomukselle tappio olisi karvas.
Olisikohan kuitenkin tuo Perussuomalaisten uuden johdon vakuuttelu ettei mikään muutu se kaikkein tekopyhin lausunto ?
Todennäköisintä on että Halla Ahon tavoite on nimenomaan hallituksen kaatuminen.
Persut olettavat saavansa vaaleissa uutta pontta ja roimasti tukea politiikalleen?
Luulen että saisivatkin jos vaaleihin mennään mutta tulisiko sitä riittävästi jotta Hakkaraiset sun muut pääsisivät kukkulanherraksi niin siihen en jaksa uskoa.
Suomessa vallitsee toistaiseksi demokratia ja jos ei halua olla yhteistyössä jonkun puolueen kanssa niin ei siihen voida pakoittaa.
Kyllä kaikilla puolueiden on Suomen tapaisessa järjestelmässä kyettävä huomioimaan myös muita kuin omia mielipiteitään.
Mielestäni Huhtasaarella on paljon oppimista demokratiasta.-Mielestäni Huhtasaarella on paljon oppimista demokratiasta.
Huhtasaari on oikeasti koko triån niskalaukaus.
Himmeä akka joka uskoo kreationismiin:-)
A-M Henriksson arvosteli kovin sanoin maakuntauudistusta ja vallan pois viemistä kunnista. Hän kutsui sitä Neuvostoliitoksi. A-M lähtee Neuvostoliittoin innokkaana, kuin kevätlaitumelle vapautettu hieho. Hän lähtee Kepun ja Kokoomuksen uudistusten takuunaiseksi!
- Joppejuu
Voisitko Lukiolaistypy harkita vapaaehtoista eutanasiaa. Kukaan normaali henkilö ei jaksa noita sun typeriä kommentteja.
Joppejuu kirjoitti:
Voisitko Lukiolaistypy harkita vapaaehtoista eutanasiaa. Kukaan normaali henkilö ei jaksa noita sun typeriä kommentteja.
Ei nyt sit kuitenkaan avautunut paikkaa hallituksessa Anna-Majalle.
RKP on yhtä suosittu kuin Halla-ahon Persut.Det är alla SFP positiv utryk, så den hålls! RKP:tä ei saa arvostella.
Ajatelkaa, jos Anna-Maja joutuisi itkemään ilkeän kommentin takia.-Toinen vaihtoehto on, ettei Suomessa ole ruotsin kielisiä optikkoja.
Mahtaakå kyseeseen tulla GrunDSlaaaaG-rasån ångelma?svekoargumentti kirjoitti:
-Toinen vaihtoehto on, ettei Suomessa ole ruotsin kielisiä optikkoja.
Mahtaakå kyseeseen tulla GrunDSlaaaaG-rasån ångelma?Wallinilla oli ennen silmälasit, mutta pää kasvoi niin isoksi, ettei enää löydy niin isoja. Hän on Freudenthal mannekiini.
- J.K.H
Viidakkorummut kertovat, että Pikku-Kallekin olisi kiinnostunut ministerinsalkusta
- hehman
Rkp:llä oli kova hinku hallitukseen, kuten aina, jäi nyt oven taakse.
- jhluli
Soini 2- FSP 0.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1013502Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta93372Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää522372Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762331Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut982315Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392108HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364221882Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt361870Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin491847Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1181807