Oli eräässä pienemässä yrityksessä töissä 7 kuukautta.
Kun oli ollut töissä 6 kuukautta, huomasin että minulle on maksettu kaikki palkat vanhentuneesta palkkataulukosta. Eli tuntipalkka oli otettu vanhentuneesta palkataulukosta, jossa on hieman huonommat palkat. Huomautin asiasta, niin työnantajani sanoi, että näitä sattuu aina välillä ja että palkanlaskija on mokannut. Maksoi sitten palkat uudestaan. Summa oli lopulta yli 200€ ! Mutta kun katsoin, niin palkat oli taas maksettu osittain väärin. Huomautin asiasta, ja pomoni sanoi, että maksetaan uudelleen. Kirjoitti oikein post-in lapulle, että muistaa. Niitä ei ikinä kuitenkaan maksettu.
Rupesin katsomaan muutenkin palkkanauhojani ja nopealla vilkaisulla löysin yhden palkkalaskelman, josta puuttui 5 tunnin palkat. Vaikka olin ilmoittanut ne ajoissa. Ilmoitin tästäkin asiasta, mutta näitäkään ei ikinä maksettu.
Sen lisäksi huomasin, että kaikki iltalisät oli maksamatta, vaikka olin tehnyt jonkun verran iltatyötä. Sopimuksessa kuitenkin lukee, että iltalisät maksetaan.
Irtisanouduin heti, kun sain muualta töitä. Viimeisessä palkkalaskelmassa ei kuitenkaan ollut lomakorvauksia. Lomakorvaukset työnantaja kuitenkin suostui maksamaan, kun laitoin viestiä että miksi lomakorvaukset puuttuu viimeisestä palkasta?
Jäi kyllä todella kusetettu olo. Itse olen vähän sellainen tyhmä, että luotan aina työnantajaan , että se maksaa kaikki rehellisesti. En siis tarkasta palkkalaskelmia koskaan.
Oliko kyseessä kusetus vai "palkanlaskijan moka" ? Mielipiteitä?
Kusettiko työnantaja?
HuonoMaine
2
329
Vastaukset
- Palkanlaskija
Veikkaan että kyseessä on maksu haluton työnantaja .
Palkka tulee perille kun ilmoitat että otat työsuojelupiiriin yhteyttä jos ×-tuntejasi ym puuttuvia rahoja ei ala tulla sekä, muista vaatia myös viivästyskorko palkallesi. - SarjaKuristaja
Olen ollut monissa työpaikoissa ja luottamus siihen että duunarin asiat hoidettaisiin kunnolla on kyllä rapissut oikein kuin raspilla vedelty... Kannattaa pitää puoliaan. Voi äveriäs pomokin olla huonomuistinen. Kaikki on mahdollista ja teollisuuslaitosten nurkista löytyy monenmoisia sällejä eikä kaikki ole huipputyyppejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43984Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760