Missähän mennään....

Olen jonkun aikaa, muutaman kuukauden pitänyt tiiviisti yhteyksiä erään miehen kanssa. Viestitellään useita kertoja päivässä ja mies on itse useaan otteeseen puhunut tapaamisesta. Nyt kysyin vuorostani jokin aika sitten, että mitenkäs sen tapaamisen kanssa ja mies lupasi selvittää asiaa. Miehellä on todella sitova työ ja välimatkaa on, joten hän joutuu tekemään järjestelyjä, että pääsee tapaamaan. En myöskään halua painostaa miestä mitenkään, mielestäni nämä asiat pitäisi perustua vapaaehtoisuuteen. Olen aikaisemminkin kirjoitellut miesten kanssa jopa puolikin vuotta ennen kuin on nähty ja itse myös tykkään, että ensin tutustutaan jonkun verran ennen kuin tavataan. Mutta välillä on alkanut tuntua siltä, että mahtaakohan tämä mies tulla milloinkaan luokseni... En kyllä ymmärrä miksi mies ottaa asiaa toistuvaksi puheeksi tai voisi vaikka yhtä hyvin sanoa, että ei nyt ehdi vähään aikaan, että palataan myöhemmin tms.
10402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ehkä maltti on valttia, jospa mies kumminkin tulee vielä..

Äänestä

Ei edes presidentillä ole niin sitovaa työtä ettei ehtis tavata. Sua vedätetään. Taitaa mies tapailla muita ja sinä olen vasta neljäs vaihtoehto. Jos oikeesti etsii sitä kumppania niin kyllä aikaa järjestyy kun vain haluaa. Ihme selityksiä ja naiset uskoo heti, netissä voi kertoa että on vaikka ydinvoimainsinööri ettei ehdi tapaamaan.

1Äänestä

No, ei se nyt ihan noinkaan ole.. Olin itsekin keväällä sen verran kiireinen, että jouduin kieltäytymään useammiltakin mielenkiintoisilta treffeiltä ja muutama homma meni puihinkin sen takia... Ja toisekseen yksi mies, jonka kanssa muodostui ystävyyssuhde, niin hänen kanssaan kirjoitetltiin ainakin puoli vuotta, tässä tapauksessa kumpikin halusi olla varma, että haluaa tavata. Ja itse ainakin olen sen verran ujo miesten kanssa, että itselleni sopii paremmin tällainen rauhassa eteneminen.. Mutta mene ja tiedä, voihan se hyvinkin olla, että mies vedättää, toisaalta olisi sitten reilumpaa, jos hän sanoisi ihan suoraan mikä on tilanne.. Mutta ihan vapaaehtoisesti mies pitää yhteyksiä ja on aktiivinen, lähettää söpöjä kuvia itsestään jne. Ihan vaan huvikseenko niin tekee.... ?

Äänestä

Kyllä minusta on alkanut vahvasti tuntumaan, ettei mies tule tai että hällä on useampi rauta tulessa.. Siis vastaa kyllä pian viesteihini, on välillä aktiivisempi yhteydenpidossa, välillä vähemmän.. Nostanko kissan pöydälle ja kysynkö suoraan, että onko tulossa vai annanko olla.. Miksei herra voi suoraan sanoa, ettei ehdi tai pääse tai että katsotaan joskus myöhemmin.. Antaa jatkuvasti toiveita tulostaan ja pitää tavallaan löysässä hirressä.... Itse naisena sanoisin, että nyt en ehdi lähiaikoina, katsotaan rauhassa miltä tuntuu.. En viitsisi antaa toiveita, pystyn kyllä sanomaan suoraan, jos ei onnistu.. Toisaalta voi olla täysin tottakin, ettei mies vielä tiedä, en haluaisi olla liian hyökkäävä tai päällekäyvä.. Miten tällaisen tilanteen voi selvittää rakentavasti??

Äänestä

No mites jos menisit puolestasi häntä vastaan, vaikka ns puolimatkassa tapaisitte? Ei eka näkeminen tarvi kestää ikuisuuksia vaan nähdään kuinka livenä sujuu!
Ehkä mies odottaa sinultakin joustamista.. Miksi aina miehen pitää tehdä järjestelyjä ja suhailla naisen paikkakunnalle? Se on sitä aitoa tasa-arvoa muutes et nainenkin tekee osansa ;)
Tavatessa kun ne fiilikset voi ikävä kyllä muuttua kummaltakin tai sit kaikki "kolahtaa" entistä paremmin. Mutta koskaan ei varma voi olla.

Esim.lähin rautatieasema, huoltoasemat ja kerran kävin eräässä museossa, paikkakunnalla missä asui treffaamani mies. Kesällä on kiva käydä ihan pelkkä pväreissu heittämässä ja samalla treffata. :)
Tai jokin paikka, jonne molemmilla on suht yhtä helppo kulkea "puolväliin"..

Äänestä
  • Ja juu, toki jos olet vuodepotilas, pyörätuolissa tai muuten liikuntavammainen (olen itse käynyt siksi erästäkin pyörätuolissa olevaa näkemässä, välimatkaa oli!) niin silloin sen terveemmän voi olla helpompi tulla tapaamaan. :)

    Mutta muutoin se ei mielestäni ole miehen tehtävä pelkästään.. Jos on lapsia tms niin silloinhan näkee pystyykö muulloinkaan järjestämään aikaa (jos nyt tulee se perinteinen "uliuli mulla on lapset ja köyhä yh siksi miehen pitää tulla tänne" tyyliin..).
    Ei toisen lapset tai lapsettomuus ole mikään syy tai este pystyykö lähteä näkemään. Sairaudet ja työkuviotkin ovat vain hidasteita ja sen mukaan kellä on helpointa kulkea katsoisin tilanteen.

    Mut toki arvoja ja mielipiteitä on erilaisia.

    Äänestä

  • Miksi aina miehen pitää tehdä järjestelyjä ja suhailla naisen paikkakunnalle?

    Yleensä se on mies joka enemmän seksiä ja seuraa kaipaa, ei nainen. En ole eläissäni edes ehtinyt ehdottaa että itse matkustaisin jonnekin kun miehet ovat sekunnissa ovella jos vain suostun tapaamaan.

    Äänestä

  • Kuka köyhä yh oikeesti viitsis alkaa tekeen hankalia järjestelyjä lapsen hoidossa ja haaskaan viimesiä säästöjään ja sitten vastassa ois vaan "oskari olematon" eli taas yks ohari joita kyllä tulee nähtyä vähän väliä! Tai pikemminkin niitä ei koskaan näy... Että kannattiko ottaa riski?!
    Jotkut ei vaan tajua että se "perinteinen" voi olla monelle ihan todellinen syy.

    Äänestä

En kyllä kirjoittelis puolta vuotta, voihan siellä olla ihan muu kuin se mitä profiilissa.

Äänestä

Miehen pitäisi tulla loppuviikosta luokseni.. Miten nämä asiat oikein etenee? Mies on kysynyt päiviä mitkä minulle käy.. Kysynkö vastaavasti milloin toinen on tulossa? Pelkään olevani liian innokas...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


öflhöflhö kirjoitti:

Olen jonkun aikaa, muutaman kuukauden pitänyt tiiviisti yhteyksiä erään miehen kanssa. Viestitellään useita kertoja päivässä ja mies on itse useaan otteeseen puhunut tapaamisesta. Nyt kysyin vuorostani jokin aika sitten, että mitenkäs sen tapaamisen kanssa ja mies lupasi selvittää asiaa. Miehellä on todella sitova työ ja välimatkaa on, joten hän joutuu tekemään järjestelyjä, että pääsee tapaamaan. En myöskään halua painostaa miestä mitenkään, mielestäni nämä asiat pitäisi perustua vapaaehtoisuuteen. Olen aikaisemminkin kirjoitellut miesten kanssa jopa puolikin vuotta ennen kuin on nähty ja itse myös tykkään, että ensin tutustutaan jonkun verran ennen kuin tavataan. Mutta välillä on alkanut tuntua siltä, että mahtaakohan tämä mies tulla milloinkaan luokseni... En kyllä ymmärrä miksi mies ottaa asiaa toistuvaksi puheeksi tai voisi vaikka yhtä hyvin sanoa, että ei nyt ehdi vähään aikaan, että palataan myöhemmin tms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu