Kyse ei ole enää lapsesta vaan 19 vuotiaasta nuoresta naisesta. Olen eronnut reilu kuusi vuotta sitten. Tyttäreni ei vieläkään voi sulattaa ajatusta että minulla olisi miesystävä. Oli todella häijy ja huonokäytöksinen edellistä kohtaan enkä halua tämän toistuvan. Eron jälkeen minulla on ollut kaksi suhdetta, joten tyttäreni ei tosiaankaan ole joutunut kohtaamaan alati vaihtuvia miehiä. Tyttären isä asuu naisystävänsä kanssa ja asia tuntuu olevan ok. Vanhempi tytär suhtautuu mieheen normaalisti.
Miten hoitaa tilanne?
6
529
Vastaukset
- mekkk
Sabooppa tyttärellesi ihan suoraan että hänelle ei kuulu äitinsä seurustelut ollenkaan ja jos ei osaa asiallisesti suhtautua sinun mieystävään niin kehotappa tytärtäs ihankkimaan oma aasunto kun on täysi-ikäinen ja laita tyttäresi kuriin asian suhteen niin helpottaa.
- ökkys
Oma asunto on. Usein vaan luonani käy. Tällä hetkellä mies ajoittaa käyntinsä niin, ettei satu tytön kanssa samaan aikaan. Rasittavaa.Ja jotenkin vaan haaveilen siitä, että kakanssakäyminen olisi normaalia.
- mekkk
Tytärtäsi ottaa päähän kun äidilla on mies ja tyttärelläsi ei ole ja häntä harmittaa seksin ja miehen puute.
- luonnoton
Mustasukkaisuutta. Tyttösi haluaa jakaa asioita kanssasi ja ärsyttävä ajatus on, että mahdollisesti keskustelet niitä sitten miesyställesi. Hän sallii, jos puhut niistä isänsä kanssa mutta ei vieraalle miehelle.
- Vhyujb
Oletko suoraan kysynyt tyttäreltäsi mitä hänellä on miesystävääsi vastaan
- pisjiorr
Sinun pitää keskustella tyttäresi kanssa suoraan. Miksi hän käyttäytyy niin? Miksi hän kuvittelee että hänellä on oikeus huonoon käytökseen? Mitä hän sitten äidilleen toivoo, ikuista yksinäisyyttäkö? Et pysty lukemaan tyttären ajatuksia, joten puhu siitä. Muista myös kuunnella ja olla empaattinen tarvittaessa, mutta pidä tiukasti mielessä ja sano se myös tyttärelle, että 1) parisuhteesi on tasan tarkkaan sinun oma asia ja 2) tyttäresi on ehdottomasti velvollinen käyttäytymään kaikkia ihmisiä kohtaan ystävällisesti, myös sinun miesystävääsi kohtaan.
Tytöllä voi olla esimerkiksi lapsuudenkotiin liittyviä pelkoja. Jos hän vaikka ajattelee että luoksesi muuttaa joku mies, niin hän ei voikaan olla luonasi enää kuin kotonaan tai muuta vastaavaa. Niistä ei auta kuin puhua. Muistuttaa että vaikka elämä muuttuu, niin äidin rakkaus ei lopu koskaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662221Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61836Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381354Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?216997Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.94983En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71980Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21945- 19776
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93729