Talon ostaminen

koditonko

Hei! Kertokaas tyhmälle askel askeleelta miten talo ostetaan? Olen jo aikuinen nainen, mutta ollut aina niin siunatussa tilanteessa, ettei ole tätä tarvinnut miettiä. Nyt kuitenkin avioero tulossa, tilanne siis uusi ja epämiellyttävä kaikinpuolin. Syy siihen miksi en halua vuokralle, vaan ostaa talon on se, että olen äiti. Haluan tarjota, niiltä osin kuin yksin pystyn, lapsilleni mahdollisimman turvallisen ja pysyvän kodin. Mutta en tiedä miten se tapahtuu? En esimerkiksi ymmärrä mistä voin saada lainaan vaadittavan 10% käsirahan kun omaisuutta minulla ei ole? Lainan kyllä saan, sen tiedän, mutta muuta en tiedäkään. Voiko kukaan asiallisesti kertoa, moraalisaarnaa en jaksaisi kuunnella. ISO KIITOS ASIALLISISTA VASTAUKSISTA!

24

662

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kykjs

      Jos lapsille turvatun tulevaisuuden haluat älä ihmeessä osta taloa! Sori nyt vaan. Talo vaatii enemmän hoitamista ja kunnostamista kuin lapset. Se on rahareikä, ja työmaa. Aikaa ei jää mihinkään muuhun.

    • Huonoooooo

      Provosi on huono.

    • 2344324

      Käsiraha=säästösi. Miten saat lainan ilman käsirahaa? Oletko kysynyt pankista? Ei riitä että luottotiedot ovat kunnossa.

      Kuten joku tuossa mainitsi, talossa on joku paikka aina rempallaan ja toivottavasti olet remonttitaitoinen.

    • määvastaan

      Jos asut jo talossa, voitko pitää sen? Jos et, selvitä paljon saat osituksessa rahaa mikä menee käsirahaksi ja toivottavasti muuksikin. Kyllä naiset pärjää talossa missä muutkin - sitäpaitsi on paljon miehiä, jotka asuvat taloissa eivätkä tee sen eteen yhtään mitään.

      • 4433434

        Käytännössä juuri kukaan ei asu omakotitalossa yksin, netissä aina nämä jutut kärjistyvät.


      • monetlesketelää
        4433434 kirjoitti:

        Käytännössä juuri kukaan ei asu omakotitalossa yksin, netissä aina nämä jutut kärjistyvät.

        Asuu, meitin mummukin asuu ihan yksin omakotitalossa leskenä ja myös naapurin mummu.


      • love_peace
        monetlesketelää kirjoitti:

        Asuu, meitin mummukin asuu ihan yksin omakotitalossa leskenä ja myös naapurin mummu.

        Juu, ja minun äiti, ikävä kyllä. Hoidan äitiä ja taloa etänä toisesta kaupungista. Tilaan korjausmiehiä, "talkkareita", kilpailutan vakuutuksia, sähkösopimuksia (talossa suora sähkölämmitys...), ei kuukautta mene, kun aina on jotain rikki (no onhan se talo jo vanhakin) .


      • 4433434

        Niin on jonkin verran leskiä jotka asuvat yksin omakotitalossa ja yleensä suku vihaa järjestelyä kun joutuvat hoitamaan kaikki talon työt. Toki myös joitain muitakin poikkeuksia on jonkin verran kuten erossa talon saaneet naiset.


    • älävalhettele

      Ai ei vai? Herranjestas, naapurissa asuu nuorehko mies yksinään omakotitalossa. Lunasti sen sisaruksiltaan kun vanhemmat kuoli.

      En viitsi enempää esimerkkejä luetella, mutta vaikka kuinka monta tapausta tiedän, missä ihminen asuu yksin omakotitalossa. Miehiä ja naisia. Ja monia erilaisia elämäntilanteita.

    • testannut

      Pankkki siis ehkä, kun sinulla ei lainapäätöstä vielä ole, ostaa tulevaisuudessa sinulle talon. Ja tulet maksamaan pankille sen virallisen hinnan päälle korkoja ja käsittelykuluja. Ja ennenkuin se on omasi virallisesti, hankit lainhuudonkin nimiisi. Mutta tätä et voi tehdä, ennenkuin viimeinenkin maksu pankille on tehty: niin kauan talo, siis kiinteistö- ei vain talo, mikäli ostat talon ja sen alla olevan maapalankin, on siis käytännössä pankilla panttina, että maksat velkasi.

      Mitä uutta aloituksessasi oli? Osa on onnistunut maksamaan pankin pois talosta. Osa ei. Mutta onpa talo pankin, tai jo sinun olet siinä kiinni. Jos työtilanteesi muuttuu, kiinteistöä ei voi pakata kuormuriin, eikä lentokoneeseen, etkä työttömyyden kohdatessa ehkä selviä lainastasi, joten pankki voi realisoida talon.
      Keksikää uusia tapoja asua. Tarvitseeko ihminen todella talon? Kolmekin ihmistä? Kuinka kauan ne lapset ovat talossa?
      Jaksatko joka ikinen talvi vanhuuteesi asti luoda lumet, hankkia polttopuut, kunnostaa yhtä ja toista asiaa, mmuistaa aina tilata nuohoojan sun muuta, ja oletko aivan varma että talo jota ajattelit, on sinusta toimiva ja miellyttävä vielä kun talon olet pois maksanut, ja lainhuutorekisterissä on sinun nimesi ja sotusi?

      Terveisin yksi joka on osallistunut pankin talon taikomiseen yksityisomistukseen, ja toista kierrosta ei ole ikävä. Perheen välttämättömät menot on ensin laskettava- vuositasolla. Ja jos jää hulppeasti vielä tuloista millä maksaa, niin sitten se onkin valinta. Haluatko tukea pankkia? Haluatko asua ikuisesti samalla paikkakunnalla ja luoda niitä lumia ym.

    • love_peace

      Toivottavasti tämä on provo...

      Vastaan varmuuden vuoksi; talon ostamisessa on muutama seikka, jotka huomioida.
      1. Tarvitaan rahaa. Ilman vakuuksia et sitä saa. Tarvitset enemmän kuin 10 %:n käsirahan. HUOM. Jos otat velkaa 100000, niin makselet sitä takaisin hyvinkin lähelle 200000, vaikka korot olisivat alhaisia. Jos haluat eroon talosta, esim. sen vuoksi, ettet kykene/ei ole rahaa sitä yksin hoitamaan, remontoimaan/uusimaan, etkä löydä talolle ostajaa, olet kusessa. Jos löydät ostajan, mutta hän ei maksaa talosta vain 60000e - sinulle jää vielä 40000 velkaa, vaikka talo on myyty.

      2. Mitkä ovat tulosi? Sinulla on alaikäisiä lapsia, eli elatusvelvollisuus. He vähentävät lainan takaisinmaksukykyä. Jos tulosi ovat tarpeeksi pienet, ei lainaa tipu minkäänlaista.

      3. Talo on työmaa ja iso "harrastus" samassa paketissa. Aina on oltava valmiina ostamaan, kunnostamaan ja laittamaan. Jos talossa todetaan niin yleinen ongelma, home, olet kusessa.

      4. Jos sairastut tai joudut työttömäksi, tulosi pienevät, ja olet lainanlyhennysten kanssa kusessa. Se ei edesauta paranemista.

      Ts. on parempi muuttaa huolettomampaan asumismuotoon.

    • 41-raksamies

      Voin kertoa mitä pitää tehdä ensin kun alkaa taloa ostamaan. Teetä kunnollinen kuntokartoitus jotta talo ei ole homeessa. Muuten olet kusessa seuraavat 7 vuotta. Äläkä suostu kiinteistövälittäjän kuntotarkastajaan vaan hommaa ulkopuolinen. Se maksaa varmaan parikin tonnia kunnollinen kuntokartoitus. Älä maksa koko summaa talosta heti vaan selvitä talon viat kuntotarkastajan kanssa ja sovi myyjän kanssa ehdot jos talosta löytyy hometta tai muuta vikaa. Se on äkkiä 50 tonnia oikeudenkäyntikuluja kun asioita alkaa selvittää jos talossa on joku vika.

    • tapsatalokas

      Siis, että miten ostetaan talo? Vaihtoehtoja on moniakin talon ostamiseksi. Olen rakentanut useamman talon vuosien varrella, sekä ostanut useamman kiinteistön erilaislla kaupoilla, joten uskon jotain tietäväni asiasta.
      Omalla kohdallani se ensimmäinen talo oli vaikein hankkia, kun ei ollut rahaa. Seuraavat olivat sitten helpompia.
      Heti ensiksi sinun tulisi selvittää rahoitus, hankit sitten talosi miten hyvänsä.

      Pankeista voit saada lainaa ostamaasi taloa (kiinteistöä vastaan) ja usein myyjällä on nykyään jo valmiita panttikirjoja, joita voi sitten käyttää lainan vakuutena. Tuota omarahoitusosuutta sitten voi koettaa hankkia vaikka jonkun sukulaisen tai tuttavan panttikirjoilla, jos sellainen olisi mahdollista. Lainaa voit saada pankista enempikin, mitä talon hinta on, mutta talo ei kelpaa lainan vakuudeksi koko summaan.

      Talon voit hankkia valmiina tai rakentaa itse, jolloin pitää hankkia tontti. Talon rakentaminenkaan ei ole niin kauhea juttu, jos hankkii avaimet käteen talon, eräällä ruotsalaisella talotehtaalla on tähän varsin edullinen ratkaisu ja on usein järkevin tapa hankkia talo esittämääsi tarpeeseen. Talosta on nimittäin jotain mahdollisuuksia päästä jossain vaiheessa eroonkin ja ei tarvitse minkään homepommin kanssa ihmetellä.

      Jos hankit tontin ja siihen ko. talopaketin, pitää tietysti hankkia ne panttikirjat itse siihen tonttiin (usein pankki hoitaa panttikirjat), ne on aika helppo kuitenkin hankkia itsekin ja säästää selvää rahaa, ellei osaa tinkiä pankilta niitä lainan mukana. Lainaa voit nostaa sitä mukaa, kun projekti etenee rakennusvalvonnan todistuksella. Talopaketti tulee tosin niin nopeaan, että et todennäköisesti tarvitse montaa erää lainan nostoja.

      Jos päädyt valmiiseen taloon, niitä voit ostaa monella lailla, pakkohuutokaupasta voit saada edullisesti, mutta rahoitus pitää olla jo hyvin valmiina. Joltain vanhemmalta henkilöltä voit saada talon jopa ilman pankin rahoitusta erilaisilla järjestelyillä mm. asumisoikeudella ja haltianvelkakirjoilla. Harvemmin käytetty, mutta itsekin olen ostanut yhden talon, johon myyjä pidätti asumisoikeuden osaan talosta ja loppua makselin muuten sovitusti. Myyjä kiinnittää yleensä asumisoikeutensa, joten se jää rasitteeksi. Tämäkään ratkaisu ei ole niin huono,kuin saattaa kuulostaa, jos talo on sellainen, että siinä voi asua kaksi perhettä (yleensä pieni sivuasunto, jossa myyjä sitten asuu), talo on aina asuttu, vaikka olisit pidemmälläkin matkalla.

      Hankit talosi miten hyvänsä, joudut hankkimaan taloosi lainhuudot, ne voi hoitaa nykyään kätevästi netissä. Pankki hoitaa lainhuudot mielellään korvausta vastaan, mutta itse menee vain hakemisen vaiva ja lainhuudatusmaksu hieman yli 100€. Varainsiirtoveron joudut maksamaan ennen lainhuudon hakemista, mutta voit ensiasunnon ostajana saada siitä vapautuksen.

      Joten sinuna lähtisin ensin selvittämään rahoitusta ja paikkakunnan tarjontaa talojen ja tonttien suhteen. Sukulaisia ja tuttavia olisi myös hastettava mukaan omarahoituksen hankkimiseksi, ellei sinulla ole muuten rahaa käytettävissä siihen.

      • 43344

        En ottaisi tuttavalta tai sukulaiselta panttikirjaa. Mitä sitten tehdään kun esim. lainanottaja jääkin yllättäen työttömäksi ja velkaantuu? Panttikirjan antaja on vasta pankin ja valtion jälkeen velkomisjärjestyksessä seuraava.


    • 41-raksamies

      Taloja on monenlaisia. Mitä olen rempannut 20 vuotta taloja niin puolet taloista on homeessa ja väärin rakennettu. Etenkin yli 10 vuotta vanhat talot. Kannattaa oikeesti huolella tarkistaa se talo ensin mitä on ostamassa. Perusteellinen selvitys. Tuollaisia juttuja tulee vähän väliä esiin ja kuntotarkastajia on erilaisia. Osa on idiootteja jotka ei osaa mitään

      http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005279335.html

    • Rahallasaa

      Kyllä erossa mies maksaa. Kerta se joka eron halua ja hakee maksaa se myös siitä. Hyvin on mennyt ja remontit tehtynä talossa tarpeen mukaan. Kyllä naisetkin osaa. Se että mies käy "sijoitustaan silloin tällöin mukana edelleen on se että haluaa takaisin sen tiedän. Ikävää se oli kun joutui niin paljon antamaan erostaan. Nythän kun omistan ja lapset saavat omaisuuden olen tyytyväinen. Ylläpito on nyt halpaa kun lainat sain maksettua. Saan kuulla kuinka huijasin miestä. Sillä kun kämppä joka on hirveä ja hakenut lainaa lainen päälle. Maksaa varmaan eläkkeeseen asti. Itsehän eron halusi ja mitä teki. Maksoi todella mutta itse sen tietää. Tuli kalliiksi sinkku vuosien jälkeen. Minä kun en miestä tarvitse edes remonttiin mutta katsoo oikeudekseen olevansa mukana kun lapset maininneet asiasta.

    • Väliinputoaja

      Älä osta taloa.Rupea kunnanelätiksi niin kauan kuin voit.

    • rautalanka111

      Oot saanut hyviä vastauksia mutta kaikkia en jaksanut lukea. Tarkoitatko "talolla" kotia, vai nimenomaan kiinteistöä (omakotitalo omalla tai kaupungilta vuokratulla tontilla)? Jos nyt lähdetään siitä, että eroat ja sun pitää ostaa joku koti jostain, josta ei tarvitse muuttaa pois vuosikausiin, niin pitää lähteä siitä, mihin sulla on varaa. Onko sijainti joku tietty, ennaltamäärätty, esim lasten koulujen takia? No mieti, paljonko asumiseen on varaa laittaa rahaa per kuukausi. Kokonaiskönttönä sisältäen kaiken. Osakkeissa pitää yleensä maksaa satojen eurojen vastikkeita per kk sen lainanlyhennyksen lisäksi. Omakotitalossa ja osakkeessa menee eri lailla rahaa; omakotitalossa on enemmän säätövaraa, osakkeessa maksetaan aina suht sama. Sit omaa rahaa sulla pitäis olla myös, ellei sulla ole oikein hyvää kuukausipalkkaa vakituisesta työstä. Vaikka sanotaan, että pitää olla 10% omaa, niin ei aina tarvitse. Se riippuu pankin laskemista riskitekijöistä, huonompituloisella pitää tavallaan olla enemmän sitä omaa säästötilillä.

      Mutta kaipaat varmaan ihan käytännön tukea; tee niin, että lasket paljonko sun kuukausimenot asumiseen vois olla. Esim 500 euron kuukausierään lainanmaksussa nyt tällähetkellä vois saada 150 000 euroa lainaa, eli todella paljon, pitkällä laina-ajalla. Siihen sit vaikka 300 euron vastike tai omakotitalossa 500e/kk/vuosi kaikkia menoja. Mitä sillä saa sun paikkakunnalta? Katso oikotieltä ja etuovesta. Sitten alat käymään näytöissä. Älä missään tapauksessa sano välittäjälle näytössä ääneen, että jätät tarjouksen, jollei sulla ole jo pankin lainalupausta olemassa, olet nimittäin sitten sen pakotettu ostamaan tai ainakin maksamaan korvauksia. Omakotitaloissa eli kiinteistökaupoissa ei tällaista sääntöä ole.

      Yritä siis selvittää mitä sun rahoilla on ostettavissa, käy vaikka pankissa ekana ja sitten ala selvitellä kiinteistövälittäjiltä, mitä sun rahoillas saa.

    • HalleluujaaPietarsaareen

      Et peri koskaan miehen uutena akkana omaisuutta lapset perii talon ja omaisuuden turha kuvitella että talo on sun. Lapset saa kaiken. Susta tulee piika vaan jota käytetään hyväksi kun miehellä ei muuten varaa yksin. Varoituksen sana.

      • Oletääliö

        Kelle vastasit? Ei tässä ketjussa ole kysymys perinnöistä ,vaan tuo eroava ihminen ostaa itselleen ja tenaville taloa.


    • realismia_hattuun

      Jos omakotitalon hinta on pikkukaupungissa about 150.000, et ikinä saa pankista 90% kiinteistön arvosta lainaa, no way. Tänä päivänä pankit myöntävät lainaa vain 60-70% verran kauppahinnasta, eli sinulta pitää löytyä pikkukiinteistöönkin vähintään 50.000€ omasta takaa.
      Meinaan pelkästään ostamisestakin syntyy kuluja, maksetaan viranomaismaksuja, yms, on kotivakuutukset, hyvin harvaan pääsee muuttamaan sisään tuosta noin vaan, on tehtävä kunnostustöitä.

      Omakotitaloasujalla on kiinteät kulut moninkertaiset kerrostaloasukkiin verrattuna. On sähkölaskut, talvella lämmitykset, vedet, jätemaksut jne ja ne on maksettava ajallaan.

      Suositushan on että jokaisella meistä olisi vähintään 3kk menoja vastaava summa säästössä koko ajan, esim. jos sairastuu tai jos omakotitalossa joku paikka hajoaa. Jos minkäänlaista vararahastoa ei ole, eikä sitä kykene säästämään jo tässä vaiheessa, sinun ei kannata omakotitaloa hankkia.

      JOten minun vinkkini on, että ensin muutat edulliseen vuokra-asuntoon, säästät joka ikisen euron minkä vain voit, ja hankit omakotitalon vasta sitten kun sinulla siihen on oikeasti mahdollisuus.

    • pop98

      Onnittelut viisaasta päätöksestä.
      Omakotitalon(koko 120 - 140m2) kulut vastaa yksiön vuokraa, joten asumiskulut pysyvät erittäin alhaisella tasolla.
      Mikäli rahaa ei paljoa ole suosittelen talon rakennuttamista kunnan vuokratontille, avaimetkäteen pakettina ilman autotallia saa jo 200 000eurolla ison talon.
      Ja rakennettaessa laina ei ole ongelma koska talon kustannusarvion määrittää vain ja yksinään talon rakennuttaja, eli sinä itse.
      Voit laittaa talolle kustannusarvioksi esimerkiksi 290 000euroa, vaikka tiedät että talo maksaa vain 200 000euroa.
      Tällöin saat lainaa 70-80% kustannusarviota vastaan, eli saat lainaa 100 000% todellisista rakennuskustannuksista.

      Hömpötyksillä, lapsellisilla erkkereillä ja äärimmäisen epäkäytännöllisillä keittiösaarekkeilla ja muulla muotihömpällä talot maksaa yleensä 250 000 - 300 000euroa, mutta fiksu ihminen ei noilla taloansa pilaa.

      Avaimetkäteen paketissa oman työn osuus on 0%, kannattaa valita hyvä valvoja projektille, niin voi huoletta odottaa vaan valmistumista laittamatta ns. tikkua ristiin itse.

      • voihannenä_

        Omakotitalon(koko 120 - 140m2) kulut vastaa yksiön vuokraa
        Pötypuhetta. Ehkä jossain periferiassa, mutta ei pk-seudulla. Lisäksi on sulaa hulluutta pienillä tuloilla kitkutella omakotitalossa. Voisi verrata venäläiseen rulettiin. Jos mitä tahansa tapahtuu, joka maksaa muutaman satasen/tonnin, kusessa ollaan. Omakotitalon vakuutukset ovat myös aivan toista luokkaa kuin kotivakuutus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1440
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1365
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      297
      1280
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1115
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1061
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1048
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1029
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe