aloitusvaihe ohi

Olen ollut nyt kaksi viikkoa, eli aloitusjakson ajan Atkinsilla, myös avomieheni. Itseltäni on lähtenyt nelisen kiloa ja ukoltani 7kg, meidän vaaka ei näytä grammoja, joten tuon tarkempia lukuja ei ole antaa. Minulla pudotettavaa olisi -57kg ja ukollani -17kg.

Ruoan kanssa ei sinänsä ole ollut ongelmia hyvien ja kohtuu edullisten hankintapaikkojen läheisyyden vuoksi. Nyt kuitenkin tuntuu siltä, että olisi kiva kokeilla vähän muitakin ruokia, kuin mitä nyt ollaan syöty. Tässä joitain ruokia, joita syöty:
- kiinalainen kalapaistos
- täytetyt paprikat
- lihaa wokattuja/kermassa haudutettuja kasviksia ja näiden erilaisia yhdistelmiä
- kaupan kasvisgratiinia(hh 2,5g!!) lihaa/kalaa
- salaatteja muita sallittuja tuoreita kasviksia
- juustoja
- herkuksi eräällä www-sivulla olevaa suklaamoussea
- a-luokan makkaroita/pekonia
- kananmunaa
- bulgarian jogurttia(epäilyttää)
- juustokinkkukeittoa(ei niin erinomaista)

Eli olisiko jollakin esim kotitekoisen jäätelön ohjetta, jolloin saisin sokerin korvattua makeutusaineella? Entäs olisiko kellään keitojen ohjeita, jotka oikeasti on hyviä, esim. sosekeittoja, joihin voisi laittaa vaikka ranskankermaa tai tavallista kermaa tai ihan ilmankin kermoja.

Toiseksi, mitä olette tuosta jugurtista mieltä, kun siinä on hh 4,5g?

6

976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • namia!

      aineet ovat:

      800g kalkkunasuikaleita
      2 limeä
      300g porkkanaa
      300g palsternakkaa
      300g juuriselleriä
      10 oliivia
      pätkä suolakurkkua
      1 prk tomaattimurskaa
      1 kpl kanaliemikuutio

      Marinoidaan kalkkunat limemehulla n. puoli tuntia. Laitetaan kuutioidut kasvikset veteen ja keitetään puolikypsäksi. Lisätään tomaattimurska ja kalkkunasuikaleet liemineen ja keitetään kypsäksi. Lisätään suolakurkku kuutioina ja oliivit pilkottuna. Maustetaan ja nautitaan smetanan kera.

      Ja ehdotan myös rahkaa, kerman kera tai ilman sitä. Ei siis keiton kanssa vaan ihan ilta-, aamu- tai välipalaksi marjojen kanssa tms. Itse en tarvitse makeutusaineita mutta saa käyttää.

      • eikös tos oo aika paljon hiilareita ko on toi porkkana, juuriselleri ja palsternakka? En tosin osaa ny kuvitella, et minkä kokoinen kattila tost tulee....


    • kohtuudella

      Hei,

      oma logiikkani laihdutuksessani on se, että melkeinpä mitä tahansa ruokaa voi syödä, kun syö kohtuudella ja pitää huolen siitä, että useamman kerran päivässä tuntee nälän tunnetta. Syö siis vähemmän, mitä kuluttaa. Tietenkään ei kannata syödä mitään umpirasvaista, eli esim. pitsaa ja kermat ym. tulee korvata vähempirasvaisilla vaihtoehdoilla.

      • puhe olikin nyt Atkinsista ja siihenhän ei kuulu vähärasvaisuus, ja sitä paitsi kyselin ruokaohjeita.


    • Nist

      Hih! Huvittava tuo kohtuus kaikessa-kommentti...

      Jaa.. Enpä osaa sulle reseptejä antaa, koska itse olen tehnyt omat ruokani entiseen tyyliin, paitsi suurusteet olen korvannut juustoraasteella ja koskenlaskijalla, mitään makaronilaatikoita sun muita paskoja en ole enää tehnyt. Yksi herkkulisuke pihvin tai minkä tahansa protskun kaa on tässä:

      Voideltuun uunivuokaan kukkakaalinnuppuja, aurajuustomuruja, emmentalraastetta ja kuohukermaa. uuniin 200 asteeseen, kunnes pinta on saanut kauniin värin. NAM!

      T. Nist, miinus 15 kiloa

      • Sube

        Netissä on paljon ohjeita keittoihin ja muihin. googleen vaan etsimään!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3230
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1962
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1930
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      83
      1807
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1532
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1438
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1356
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1329
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1222
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe