Olen ollut nyt kaksi viikkoa, eli aloitusjakson ajan Atkinsilla, myös avomieheni. Itseltäni on lähtenyt nelisen kiloa ja ukoltani 7kg, meidän vaaka ei näytä grammoja, joten tuon tarkempia lukuja ei ole antaa. Minulla pudotettavaa olisi -57kg ja ukollani -17kg.
Ruoan kanssa ei sinänsä ole ollut ongelmia hyvien ja kohtuu edullisten hankintapaikkojen läheisyyden vuoksi. Nyt kuitenkin tuntuu siltä, että olisi kiva kokeilla vähän muitakin ruokia, kuin mitä nyt ollaan syöty. Tässä joitain ruokia, joita syöty:
- kiinalainen kalapaistos
- täytetyt paprikat
- lihaa wokattuja/kermassa haudutettuja kasviksia ja näiden erilaisia yhdistelmiä
- kaupan kasvisgratiinia(hh 2,5g!!) lihaa/kalaa
- salaatteja muita sallittuja tuoreita kasviksia
- juustoja
- herkuksi eräällä www-sivulla olevaa suklaamoussea
- a-luokan makkaroita/pekonia
- kananmunaa
- bulgarian jogurttia(epäilyttää)
- juustokinkkukeittoa(ei niin erinomaista)
Eli olisiko jollakin esim kotitekoisen jäätelön ohjetta, jolloin saisin sokerin korvattua makeutusaineella? Entäs olisiko kellään keitojen ohjeita, jotka oikeasti on hyviä, esim. sosekeittoja, joihin voisi laittaa vaikka ranskankermaa tai tavallista kermaa tai ihan ilmankin kermoja.
Toiseksi, mitä olette tuosta jugurtista mieltä, kun siinä on hh 4,5g?
aloitusvaihe ohi
6
1024
Vastaukset
- namia!
aineet ovat:
800g kalkkunasuikaleita
2 limeä
300g porkkanaa
300g palsternakkaa
300g juuriselleriä
10 oliivia
pätkä suolakurkkua
1 prk tomaattimurskaa
1 kpl kanaliemikuutio
Marinoidaan kalkkunat limemehulla n. puoli tuntia. Laitetaan kuutioidut kasvikset veteen ja keitetään puolikypsäksi. Lisätään tomaattimurska ja kalkkunasuikaleet liemineen ja keitetään kypsäksi. Lisätään suolakurkku kuutioina ja oliivit pilkottuna. Maustetaan ja nautitaan smetanan kera.
Ja ehdotan myös rahkaa, kerman kera tai ilman sitä. Ei siis keiton kanssa vaan ihan ilta-, aamu- tai välipalaksi marjojen kanssa tms. Itse en tarvitse makeutusaineita mutta saa käyttää.eikös tos oo aika paljon hiilareita ko on toi porkkana, juuriselleri ja palsternakka? En tosin osaa ny kuvitella, et minkä kokoinen kattila tost tulee....
- kohtuudella
Hei,
oma logiikkani laihdutuksessani on se, että melkeinpä mitä tahansa ruokaa voi syödä, kun syö kohtuudella ja pitää huolen siitä, että useamman kerran päivässä tuntee nälän tunnetta. Syö siis vähemmän, mitä kuluttaa. Tietenkään ei kannata syödä mitään umpirasvaista, eli esim. pitsaa ja kermat ym. tulee korvata vähempirasvaisilla vaihtoehdoilla.puhe olikin nyt Atkinsista ja siihenhän ei kuulu vähärasvaisuus, ja sitä paitsi kyselin ruokaohjeita.
- Nist
Hih! Huvittava tuo kohtuus kaikessa-kommentti...
Jaa.. Enpä osaa sulle reseptejä antaa, koska itse olen tehnyt omat ruokani entiseen tyyliin, paitsi suurusteet olen korvannut juustoraasteella ja koskenlaskijalla, mitään makaronilaatikoita sun muita paskoja en ole enää tehnyt. Yksi herkkulisuke pihvin tai minkä tahansa protskun kaa on tässä:
Voideltuun uunivuokaan kukkakaalinnuppuja, aurajuustomuruja, emmentalraastetta ja kuohukermaa. uuniin 200 asteeseen, kunnes pinta on saanut kauniin värin. NAM!
T. Nist, miinus 15 kiloa- Sube
Netissä on paljon ohjeita keittoihin ja muihin. googleen vaan etsimään!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3811709Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334649Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2512817Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1442574- 1071643
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo14104140 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.207822- 82820
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv60728- 10718
