hiukset ei vaan puhdistu

Mulla ois semmonen ongelma, että kun pesen mun hiukset (pesen joka toinen ilta) niin ne on heti seuraavana aamuna likaiset ja rasvaiset (ja siis oikeesti tosi likaiset, kuivashampookaan ei pelasta) ja olen kokeillut monia shampoita ja hoitoaineita mutta aina sama lopputulos..mitä tässä nyt voisi enään tehdä? ja niin kuin jo mainitsinkin kuivashampookaan ei auta sitten yhtään..
1176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hiuksesi ilmeisesti rasvoittuvat tosi nopeasti. Mikset pese joka päivä, jos ovat jo pesua seuraavana aamuna rasvaiset? Ja olisiko mahdollista, että pesisit hiuksesi vasta aamulla? Ohuilla hiuksilla varmaan onnistuu, mutta paksuilla voi viedä aikaa, jos pitää ennättää työhön tai kouluun.

Joku päänahan ongelmiin keskittynyt kampaaja ehkä osaisi auttaa? Itse ainakin käyttäisin sampoota enemmän tai pesisin kahdesti peräkkäin, jos eivät puhdistu tavallisella pesulla. Jos on laittanut öljyhoitoa päänahkaan tai hiuksiin, niin sen saa pois laittamalla sampoota kuiviin hiuksiin vähitellen hieroen. Silloin öljy muodostaa emulsion pesuaineen kanssa, ja huuhtoutuu vedellä pois. Jos öljyiset hiukset kastelee ennen pesuaineen laittamista, öljyä ei saa pois. Kannattaisiko tehdä jokin päänahan syväpuhdistus? Itse en sellaisista tiedä, mutta jokin erityiskuuri olisi paikallaan.

Itselläni hiuslaatu on aina ollut ohut, ja murrosiässä ja nuorena aikuisena ne rasvoittuivat paljon. Iän myötä tilanne on rauhoittunut. Vuosi sitten kokeilin ensin pikkulettejä ja sitten rastoja (jotka näyttivät niin kamalilta, että leikkasin myöhemmin kaiken pois). Lettien ja rastojen aikaan sain pidennettyä hiusten pesuväliä tosi paljon, ja päänahka ei edes rasvoittunut entiseen malliin. Eli harvempiin pesuihin voi totuttautua, mutta hankalaa se on. Nyt taas pesen lyhyet hiukseni muutaman päivän välein. Kolmessa päivässä ovat yleensä jo tosi lismaiset, vaikka eivät niin pahat, kuin nuorena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätoivonen kirjoitti:

Mulla ois semmonen ongelma, että kun pesen mun hiukset (pesen joka toinen ilta) niin ne on heti seuraavana aamuna likaiset ja rasvaiset (ja siis oikeesti tosi likaiset, kuivashampookaan ei pelasta) ja olen kokeillut monia shampoita ja hoitoaineita mutta aina sama lopputulos..mitä tässä nyt voisi enään tehdä? ja niin kuin jo mainitsinkin kuivashampookaan ei auta sitten yhtään..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu