Akku vanhenee muutamassa vuodessa.
Jossain se sähkökin tehdään ja päästöjä syntyy.
hybridiVolvo
25354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tämä tilanne on ääriolosuhteissa. Arizona--- Colorado kuumuudessa.
http://jalopnik.com/5974593/nissans-in-hot-water-with-leaf-owners-in-hot-ass-arizona
Suomessa akut kestää.
Höpö höpö, akuilla on 6-8-vuoden takuu ja vanhimmilla Tesloilla on ajettu 400 000km ilman ongelmia.
Toisessa+autossa+18v+vanhat+NiCd+flooded+akut+ja+täydet+ampeeritunnit+eli+kuin+uudet.+Toisessa+LiFePo4:t+jotka+10+vuotiaat+ja+lähes+täydet+Ah:t,+vain+3%+puuttuu.+Ei+huanot.
Jossain se bensakin tehdään ja päästöjä syntyy. Polttomoottori ja vaihdelaatikko vanhenee muutamassa vuodessa.
Tossa just ajelin kaverin -62 mallisella Cadillacilla, ei ollu moottori, eikä loota vanhentuneet.
Mutta päästöjä tuli kuitenkin ilmoille miljoona kertainen määrä uusiin polttomoottoriautoihin verrattuna.
Se, että kaikki suomalaiset eivät aja -62 mallisella Cadillacilla johtuu varmaan jotenkin siitä että auton ominaisuudet (moottori, vaihteisto, ym) ovat vanhentuneet eivätkä vastaa nykypäivän vaatimuksia.
Milläs kaikki suomalaiset sitten mielestäsi ajavat?
Jossain oli laskettu, että sähköauton päästöt on akkujen valmistuksesta ym. johtuen suunnilleen samat kuin keskikokoluokan polttomoottoriauton päästöt eli CO2:a n. 130 g /km. Jos lisäksi sähkö tehdään esim. hiilivoimalla on päästöt isompia.
Tuossakaan öljy-yhtiön laskelmassa ei huomioitu lainkaan polttoaineen valmistuksen päästöjä rahteineen porauksineen.
Entäs akkuihin tarvittavien eri metallien malmien louhinan ympäristövaikutukset, ne vielä lisäksi.
Paikallista biokaasua karjanlannasta tai jätteistä ; siinä ei tule päästöjä. Puusta tuotettu bioöljykin melko hyvä ratkaisu. No, myös vetykäyttöisissä moottoreissa pakokaasut on vesihöyryä. On niitä sähkökäyttöisiä parempiakin vaihtoehtoja olemassa. Kyse on vain siitä,
ketkä saa lobattua oman vaihtoehtonsa paremmin läpi päättäjille.
Päättäjistäkö tuo on kiinni? Ei ainakaan suomen päättäjistä.
Autoteollisuus päättää. Pienen suomen bioautotarpeelle ei aleta autoja rakentamaan. Monet valmistajat jo käsittääkseni luopuneet kaasuautoista. Ei biodieselkään valmistu ilman jalostuslaitosta joka synnyttää päästöjä.Ongelmana on myös jakeluasemien rakentaminen, rahtaaminen ja biopolttoaineen hinta.
Sähkömoottorin energiatehokkuus ylivoimainen, suomessa sähkö tuotetaan jo puhtaasti vrt. muu maailma. Sähkömoottorin ominaisuudet ylivoimaiset, huollontarve mitätön, energia halpaa ym.
Kaiken kaikkiaan sähköauton elinkaaren ympäristövaikutukset länsimaissa on puolet polttomoottoriautosta. Kiina missä sähköautot aiheuttaa sähköntuotannon järjettömien päästöjen vuoksi enemmän päästöjä kuin polttomoottoriset.
Tästä oli parin viikon sisään tutkimusuutinen.
Kannattaisi satsata kaasulla kulkeviin autoihin, Se olisi paras vaihtoehto. Sähkön kulutus nousisi räjähdysmäisesti, sähköautoihin siirtymisen jälkeen ja mitä maksaisi kattava latausverkko.
Melkein kaikki bensiinikäyttöiset autot voidaan muuttaa myös kaasulla toimivaksi. Muutos maksaa 3 -4 000€, "avaimet käteen" toimituksella.
Kaupasta saa kaasuautoja, kylkiäisenä hyvät diilit Gasumilta (kaasut 89€/kk). En näe konversiota vanhaan autoon millään tavoin järkevänä ratkaisuna.
Toimitusta odotellessa....
Samaa mieltä. Pidän kuitenkin konversiotakin parempana vaihtoehtona, kun sähköautoa.
Ja tietysti vähän isommassa autossa (Pajero, Hilux, Suburban ym.) konversiokin voi olla fiksu veto.
Juu. Itselläni on Volvon XC90 T6. Sillä tämä konversio tuli mieleen.
"Kannattaisi+satsata+kaasulla+kulkeviin+autoihin,+Se+olisi+paras+vaihtoehto.+Sähkön+kulutus+nousisi+räjähdysmäisesti,+sähköautoihin+siirtymisen+jälkeen+ja+mitä+maksaisi+kattava+latausverkko."
Sähköautojen+latausverkko+maksaisi+murto-osan+kaasun+jakelupisteisiin+verrattuna,+myös+kaasumoottorista+80%+energiasta+muuttuu+lämmöksi,+sähkömoottorissa+ei+juuri+yhtään.
Tuossa+asiantuntijan+lausunto+sähkön+riittävyydestä+ym.
http://www.hs.fi/paivanlehti/21072017/art-2000005297692.html?share=5544576559f4c1e12c3aa39603c1ed3d
Kaasun jakelupisteitä olisi harvassa, verrattuna latauspisteisiin. Ei ole paha, vaikka osa energiasta lämmöksi muuttuukin. Hatustako sähköauton lämmitys tulee?
Mutta pidä sinä mielipiteesi, minä pidän omani.
Jo pelkästään kaasun paineistamisen energiamäärällä sähköauto kulkee melkein yhtä pitkälle kuin kaasuauto sillä paineistetulla kaasulla. Joten mikä järki koko kaasuajattelussa.
Pelkästään raakaöljyn jalostuksessa bensaksi menee saman verran energiaa, mitä kuluisi sähköautossa ajamalla se sama matka minkä sillä jalostuksella tuotetulla bensalla pääsee.
Eli raakaöljyn jalostus kuluttaa yhtä paljon energiaa itsessään, jo ennenkuin autolla on ajettu metriäkään bensalla.
"Pelkästään raakaöljyn jalostuksessa bensaksi menee saman verran energiaa, mitä kuluisi sähköautossa ajamalla se sama matka minkä sillä jalostuksella tuotetulla bensalla pääsee"
Öljynjalostus kuluttaa 49000TJ energiaa vuodessa eli noin 13622 GWh.
Sähköauto, jolla ajetaan 20000km/vuosi kuluttaa noin 0,004GWh.
Öljynjalostuksen kuluttama energia riittäisi siis 3,4 miljoonan sähköauton tarpeisiin.
Eikä nyt edes huomioitu öljytuotteiden kuljetusten ja vähittäisjakelun kuluttamaa energiaa.
Meniköhän pilkut laskuissa oikein...?
Kuitenkin+on+laskettu+fakta,+että+sähköauton+valmistus+akkuineen+saastuttaa+enemmän+kuin+polttomoottoriauton+ja+sähköllä+pitää+ajaa+monia+vuosia+ennen+kuin+pääsee+kokonaispäästöissä+edes+samaan+ja+sitten+onkin+tarve+vaihtaa+hyytyneet+akut+virkeisiin.+Akut+hiipuvat+pikkuhiljaa,+eivät+välttämättä+rikkoudu+ja+siksi+eivät+kuulu+takuun+korvauksen+piiriin,+vaikka+tehoja+olisi+hävinnyt+40%+ja+nykyisillä+akkuautoilla+se+tarkoittaa+250km+sijaan+aika+lyhyttä+siivua+mitä+jää+jäljelle.+Kehittyyhän+nuo,+mutta+aika+moni+ei+tule+näkemään+sitä,+että+sähköauto+on+yhtä+simppeli+käyttäjälle+kuin+bensa-auto,+noin+latauksen+ja+ajomäärien+suhteen.
Pelkässä+sähköntuotannossa+voimalaitosten+tämän+hetkisenä+hyötysuhteiden+keskiarvona+voidaan+pitää+noin+40+%,+joka+on+lauhdevoimalaitosten+hyötysuhde.+
Sähkön+siirrossa+ja+jakelussa+häviää+nykyisin+yhteensä+noin+3-4+%+voimalaitoksien+tuottamasta+sähköstä.+
Akkujen+latausta+varten+tarvitaan+AC/DC+-muunnos,+sekä+jännitemuunnos+(hakkurilla),+sen+hyötysuhde+on+noin+92+prosenttia.
Lisäksi+akkuja+täytyy+ladatessa+jäähdyttää+isoja+latausvirtoja+käytettäessä.