Jos haluat, että kauppatori elää, kerää itsesi ja suuntaa torille. Siellä on tyhjää juuri sen takia, että Sinä et ole siellä. Me kaikki yhdessä tuomme sinne sen elämän, jota Kesä-Rovaniemi kaipaa. Haasta ystäväsi ja naapurisi mukaasi ja tulkaa laulamaan tai tanssimaan , myymään tai ostamaan. Tai muuten vain katselemaan... Tori on kuollut samoin kuin sisällä murjottava ihminen. Elämä on liian lyhyt ja kesä varsinkin- niitä ei kannata hukata turhan valittamiseen eikä haaveiluun paremmasta torista. Minä ainakin nousen ja käyn torilla katsomassa, joko se on herännyt henkiin Sinun ansiostasi.
Tule Kauppatorille!
Mekaikkiyhessä
1543629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 154
Vanhimmat
Kyllä mieki tulen.Ei sielä ole hauskaa ihan yksin.
Hyvä avaus, kiitos siitä!
Torilla on ainakin minun mielestäni se oma tunnelmansa mitä et marketeissa tai kauppakeskuksissa koe. Tuotteet ovat ehkä hiukan kalliimpia kuin em. paikoissa mutta tiedätpähän saavasi juuri aamulla nostettua perunaa, porkkanaa tai jotain muuta.
Ja se sateen jälkeinen ilma kun aurinko tulee esiin ja lämmittää torilla kahvikupposen kanssa istuskelevaa, siinä on se jokin.
Voisin naatiskella juuri tällä torilla vaikka koko päivän, mutta kun ei ole kokopäiväistä lomaa. Mikään ei voita kahvikupposta tai mansikoita Rovaniemen kauppatorilla.
Rovaniemen tori on epäviihtyisä ja tylsä, siksi siellä ei viitsi kuluttaa aikaa muuten kuin sen hetken kun käyn ostoksilla.
On helppo tuomita, mutta onko sinulla selviä parannusehdotuksia moittimisen sijaan?
Itse viihdyn hyvin siellä, ja pidän paikasta. Sen verran toivoisin, että kaupunki laittaisi lisää penkkejä torille missä voisi istuskella. Budetkaan eivät varmaan enää tulisi istumaan sinne kun viinakaupat ovat muualla.
Tori keskustaan niin, johan alkaa väkeä riittämään.
Keskustassa ei ole kuin joku haalea ohikulkija. Eikä kaikkea aina keskustaan. Kaupunki on kaikkialla, missä on ihmisiä.
Eikös se ole niin, että ihminen itte tekkee paikan ku paikan viihtysäksi. Jos torille tulisit sie ja mie ynnä muut tyttäret ja poijat, eihän se olis tylsä paikka. Tietenki, jos met kuljema kaikki torin ohi, vilkasemma, ettei sielä ole mithän, semmoseksi se tori sitte jääki. Mutta jos kaikin yrittäsimmä ja menisimmä sinne torile, niin jovain met alkasimma viihtymhän sielä.
Onko torilla kirpputorimyyjiä ja jos on niin viikonloppuisinko ja myyvätkö viikollakin ja käykö ostajia?
Aurinkoisina päivinä siellä on paljonkin myyjiä. Sisukkaimmat tulee tuulella ja pikku sateellakin. Aurinko voi pilkahtaa päivän aikana. Lauantaisin -ainakin viime kesänä ,torilla oli niin paljon kirpputorimyyjiä, etten olisi mukaan ehtinyt. Nopeimmat tulee jo varhain löytääkseen hyvän myyntipaikan. Pöytiä sinne ei saanut tuoda vaan tavarat voi levittää maahan sopivalle alustalle.
Torijutut ovat vaan niin eilistä päivää, kun ei kauppoja ollut joka paikassa. Ei kiinnosta ainakaan nuorempia ihmisiä lainkaa, vaikka minkä keksisi. Kauppahalli olis varmaan toinen juttu,
Torin paikka ei missään tapauksessa ole keskustassa. Sen pitää nimenomaan olla tuossa missä se nyt on. Johan se on nähty kun niitä teko-markkinoita on yritetty pitää Rovakatu-kävelykatu akselilla niin ei siellä mitään tunnelmaa ole koskaan ollut. Torin kehittämiseen luulisi kaupungiltakin liikenevän muutama satatuhatta, siilähän tekisi jo paljon. Ideoita varmaan löytyy vaikka kuinka paljon, siitä homma ei ole kiinni. Hyvät lämmitettävät teltat jotka voisivat toimia aikaisin keväästä myöhäiseen syksyyn, paikallisia tuottajia sinne myymään leivonnaisia, grillituotteita, kahvia, munkkeja yms. kaikenlaista.
Just noin ja mallia kannattaa hakea eri kaupungeista ja napsia ne parhaat ideat sieltä mukaan. Kannattaa vähän sijottaa tuohon torielämään, ellei ota sitä kerrostalojen rakentamiseen koko toria, siihenhän sopii montaa taloa. Ei se tuollasena kiinnosta ja nuo markkinahommatki on aivan höpöhöpöä muut paitsi ne maailman markkinat kunhan tulevat ja silloin saadaan taas jotain erikoisempaa namia.
Onhan niitä Rovakadun-markkinoita yritelty , kuten tuossa "Wanhaherrasmies"
mainitsi .
Kun Rovakadulla on kahden viikon välein milloin mitkäkin "Henttusen-markkinat"
, niin on ymmärrettävää , että lopulta myyjiä ja asiakkaita ei enää riitä
joka paikkaan.
Lopulta näivettyvät ne varsinaiset kauppatorin-markkinatkin .
Kiinnostaapa meitä nuoria! On meitä nostalgisiakin, jotka rakastamme vanhaa ja viehättävää. Ihminenkin vanhetessaan kaunistuu.
Kävin tänään katsomassa kun oli karaokea ja tanssia, en tiedä, kuka heistä laski itsensä nuoreksi, näytti et ei alle 65v. tainnu olla kuin myyjiä.
Tunnelmaa on ainakin aurinkoisena torstai- päivänä, jos siellä yhä lauletaan karaokea ja pyörähdellään. En tiedä tästä kesästä, mutta ennen oli tosi paljon väkeä torstaisin. Torstai on kai toivoa täynnä.
Voi!! Sataako se tuo taivas taas koko torstain? Torimyyjä-parat hytisee kylmässä eikä asiakkaita mailla halmeilla. Olisi edes pilvetön taivas ja kuivaa, jotta tavallinen ihminen lähtisi torille. Kummalliset ilmat tänä kesänä...
En tule kauppatorille kun siellä on niin paskasta ja SKP eli Suomen kommunistisenpuolueen äijä siellä pomottaa.
Onpa kamalaa!!!?
Saako sinne tulla myymään omia kamoja ilman lupia?
Saa, tiettyjä rajoituksia on kuten varmaan tiedät. Esimerkiksi elintarvikkeiden myynti on osittain luvanvaraista ja vaatii mm. hygieniapassin.
Kiitos, kiitos vastauksesta. Olen aina luullut, että pitää ilmoittaa jonnekin. En myy syötävää, vain kaikkea itselleni tarpeetonta ja käsitöitäni.
Olin torilla. Siellä oikein lämmin tunnelma, vaikka tuulikin jäätävästi ,ei kuitenkaan satanut. Tunnelmoijia aivan kohtuullisesti. Jos aurinko hellisi meitä, täyttyisi tori takuulla. Kesä jatkuu...
Miksi torin pitäisi täyttyä ?
Eihän siellä ole mitään kiinnostavaa miksi sinne menisin .
Minulle perinteinen tori on paikka josta voin ostaa tuoreita vhanneksia. juureksia,salaatteja, marjoja lähituottajilta. En koe että tori olisi mikään seurustelu/ajanviettopaikka toki kuulumiset vaihdetaan jos tuttavakin sattuu yhtäaikaa ostoksille.
Rovaniemen torilta saa kaikenlaista: paikallista juuresta, vihannesta, marjaa, kukkia, pulla-ja lettukahvia , käsitöitä, musiikkia yms. Eikä seurustelukaan ole pahasta.
Taitaa "kahvikupposen" myyjä lettujen ja nisun kera pelätä elantonsa puolesta. Kun noin ponnekkaasti puolustaa ilmeisen typerää torin sijaintipaikkaa.
En ole minkään myyjä, mutta ostaja olen. Kyllä näytti kahvikauppa käyvän ja hyvää oli.
jokkaainen menköön minne nokka vie. Kuka torile, kuka rannale, kuka kaljale
Menkää ny ihmeessä sinne torille. Kyllä siellä kelepaa istuskella vaikka maassa kun ei ole ees penkkejä tarpeeksi. Mitä haittaa jos kaljaveikot istuu penkeillä. Ovathan hekin ihmisiä ja tarttee istua. Ei heiän elämäkään ole ruusuilla tanssimista.
Ei kukko käskien laula !
Yritän löytää sen torin jota kehutaan ja arvostellaan. Rovaniemellä kamalat tietyöt. Onko se tori kaukanakin keskustasta? Koskikadulta lähden. Kai osaan jos kyselen ihmisiltä.
Helppo löytää !
Se on montun väärällä puolella .
Löytyikö tori?
Lukekaa tämän päivän lehdestä juttua kauppatorista.
Mikä lehti, jos tänään ilmestyi?
Lapinkansan nettilehti. sehän näkyy sunnuntaina, vaikka lehti ei tulekaan. Jos tilaat lehden, saat lukea myös sen sähköisesti.
Torilla kirppismyyjät odotteli ostajia. Jos jaksais raahata omiakin romppeita sinne, huomaisi ehkä, ettei ne kelpaa muillekaan. Paras viedä konttiin.
Viekää ainakin se haitarinsoittaja hittoon. Ja kahvi ja lätty on liian kallista.
Kannattaa varmaan napata itse se haitari kainaloon ja mennä omilla sulosävelmillä ihastuttamaan ihmisiä? Vai tulisiko esiintymiskammo ja hokisit vain että "kotona se vielä meni se Ukko-Nooa."
Kahvi ja lätty ovat oikein mainion makuisia eivätkä ollenkaan liian kalliita. Ei kai niitä kukaan joka päivä ole syömässäkään vaan muutaman kerran kesässä herkutellaan.
Mutta kuten sanottua: Joillekin ihmisille kaikki on vain aina pielessä, teki kukanenkin mitä teki.
Torilla juotu kahvi lätyllä tai ilman maistuu paljon paremmalta kuin kotona lämmitetty sakkavesi.
Kyllä torilla kelpaa käveleskellä- paistoi tai satoi. Saa olla yksin.
Onko sinulla agorafobia ?
Siis torikammoko vai ahtaan paikan kammo? Minä vain rakastan avaraa toria, jossa ei ole ketään muita kuin mie itte, suuri ja ylpeä.
On, mutta en ole entinen alkoholisti.
Taphtuuko siellä torilla mitään tänään? Haluaisin jotain repäisevää.
Eipä paljoa tapahu. Huomenna on toivottavasti aurinkoista ja kuumaa, jotta laulu raikaa karaoke-lavalla ja lättykaffe maistuu...
Aika aurinkoiselta tuolla näyttää ja mittarissaki yli kymmenen astetta. Heinäpouta. Hillat kypsyy ja kohta saa toriltaki. Torimyyjät ilosia ja laulut raikaa, haitari soittaa kesäillan valssia. Kannattee tulla ja mennä torille!!
Terveystarkastus pitäisi tehdä torin lettukojuihin..
Torilla oli meininkiä. Vain torimuijat kimpsuineen, kampsuineen puuttui. Ovat kai lakossa.
Ensi viikolla kun kesäkuumat meitä kohtaa, torilta saa kaikenlaista. Ja, ah, kuinka ihmeellistä istuskella penkillä ja katsella elämää.
Keskiviikkona kannattaa paistatella päivää Kauppatorilla. -Jos et mene rannalle, mene torille.
Varmaanniin menen ja totean ett eikannattanu. Aina sitä yhtäjasamaa...
Torilla se pitäisi olla Torvisen Matinkin keräilemässä kannattajiennimiä
että saapii perustaa sinisen smurffipuolueen.
Toriltahan voi vaikka ostaa ääniä lättykahvien hinnalla.
Halla-aho voisi myös pistäytyä myymässä Vekkulit natsit-keräilysarjansa joka koostuu muovisista natsihahmoista. Hitler maksaa vitosen ja muut saa eurolla. Päivän tarjous!!!!!!!!!
Ja vaikka se sarja---ja vois myydä hanskansa.
Kauppatorilta voi pian ostaa raakoja hilloja.
Onko tuo totta? Ei kukaan osta raakaa hillaa- ei kypsääkään. Itse pitää kukin poimia omat marjansa. Minä en ainakaan halua kenekään sorkkimia marjoja ostaa.
Ei muuta kuin sinne suolle sitten vain. Sekaan sopii.
Eilen oli mukava päivä lämmitellä torilla. Siellä soi haitarikin. Ihmiset joi kahvia ja söi pullaa tai lettusia. Torimuijat oli levitelleet kaikki lasiesineensä ja komeronsa sisällöt maahan. Olipa torimeiningit.
Edelliselle tyhjän paskan jauhajalle, jos sinulla ei ole mitään sanomista niin ole hyvä älä sano sitä täällä.
Suomi24 on juuri oikea foorumi , jos sinulla ei ole mitään
asiallista sanottavaa .
Onko sana-Sananvapaus- tuttu? Jos ei haluta lukea, mitä palstalla kirjoitellaan, pitää mölyt mahassaan vaan. Tämähän on juuri sitä varten, jotta jokainen saa kirjoittaa, mitä haluttaa. Mutta ei ole mukava lukea, kun ihmisiä heidän nimillään mollataan ja haukutaan. Omaa nimeä ei kuitenkaan anneta julki. Joitakin kommentteja poistetaan, mutta miksi ei ns. vihapuhetta.
Täällähän jauhetaan pa. Jos aloittaa järkevän keskustelun, se muuttuu heti järjettömäksi.
Jälleen oli hyvä toripäivä. Kuumaa aurinkoa ja jäätelöä mansikoilla. Käy sinäkin.
Näitä harva lukee- hellepäivinä. Me vanhat ja vaivaiset ehkä... Emme pääse torille, emme rannalle.
Eilen kävelin torin läpi. Siellä oli elämää melkein kuin muurahaispesässä. Ihmisiä istui ja seisoskeli kuunnellen karaokea. Joku pyörähteli tangon tahdissa. Mansikoita ja muita marjoja, perunaa ja kaikenlaista tuoretta oli tarjolla. Toisessa päässä toria myytiin kirpputori- tavaraa. Ihan iloitsin tällaisesta kuumasta tunnelmasta. Paljon tuo lämmin sää vaikuttaa ihmisiin. Kiitos auringon Luojalle!
Ja joku pyörähteli kännissäkin .
Onko sellaisiakin... ?
Torin ihanteellinen paikka on joen tuntumassa eli perinteisellä toripaikalla, sinne monenlaisia,monipuolisia myyntikojuja joista saa halutessaan ostaa niin juurekset. marjat .vihannekset kuin myös pientuottajien valmistamat herkut.Jo joen läheisyys tekee alueesta houkuttelevan ja monipuolisen.
Sittenhän sieltä ei enään tunnu puuttuvan muuta kuin olutta !
Olisi tosi mahtavaa jos tori oliskin joen rannalla. Onko se sama paikka, jossa niitä wanhoja markkinoita pidetään?
Laulellaanko karaokea nyt myös lauantaisinkin torilla?
No niinpä kuulosti tänään, kun kävelin vierestä
On hyvä toripäivä. Väkeä liikkuu kun aurinko paistaa ja kahvi tuoksuu.
Menkää nyt sinne torille!!!
Miksi mentäis? Ei kukaan normi yksilö halua nähdä yleisessä paikassa vanhoja kusihousu kääkköjä jotka meluavat kuin pahaiset kakarat milloin mistäki oivalluksesta . kaiken lisäksi kanssaihmisten pitäisi vielä sietää heidän mölyämistään piilonimikkeellä Karaoketapahtuma. Ei torin tarkoitus ole olla "päivähoitopaikka."yksilöille jota eivät kykene ajanviettoon normi kohtaamispaikoissa.
Ootas vähän aikaa niin olet sinäkin vanha ja ehkä paskahousukin. Pysy sinä vain poissa torilta, Siellä pärjätään ilman valittajia.
77-vuotta olen ja ei tulis mieleenkään mennä mölyämään julkisiin paikkoihin. Kanssaihmisten tulee saada kulkea rauhassa ilman että epämääräiset yksilöt pilaavat ympäristön äänimaiseman.
Käyn joka päivä kun kävelen torin poikki. Näen ja kuulen kaiken.
Oletko nähny siellä Tuuba Torvista vääntämässä nimikortteja ?
Huomenna on toivottavasti taas vilskettä torilla ja aurinko paistaa.
Eilen oli taas tunnelmaa torilla. Välillä vähän pirskotteli vettä, mutta ei haitannut laulua. Lätyt tuoksui kummassakin kahviteltassa ja maistui myös ihan plätyiltä. Mansikoita kanneltiin laatikoittain, vaikka hinta olis kuinka suolaista. Kaikenlaista kirpparikamaa myös näytti menevän kaupaksi. Mukavaa olla kauppatorilla.
Siellä taas laulellaan Mene vain sinäkin,joka luulet kuuluvas ylempään kastiin. Samaa ainesta olet, vaikka teeskentelet olevas parempi.
No kyllä siellä torilla on tosi hauska käyä. Niin makosia uusia pottujaki saa. Ei tarttis itse viljellä. Ja niitä mansikoita... Onne kuin omalta maalta.
Kohta tämä kesätori muuttuu syystoriksi. Alkaa kylmät tuulet pohjasesta virkistää mieliä. nyt tarttis ehtiä vielä naattia kesästa torilla tietenki.
Kyllä se on vielä kesä. Vielä on kessää jälelä. Meinaan käyä lättykaffeela.
Et keksiny sitten mitään uutta jotta sait ketjun esille. Olipa vain upeat puitteet torin pitämiseen alkuperäisellä toripaikalla. Kyllä ennenvanhaan oltiin viisaita kun valittiin toripaikaksi paikka johon joka ilmansuunnalta on joutusa tulla.
Missä on se alkuperäinen toripaikka? Miksi se on muutettu tähän nykytoriin?
Olisipa keino jolla vois hävittää Idiootit maapallolta.
Kyllä siellä torilla ei ole mitään mielenkiintoista. Ne karaokelaulut ei tee ketään onnelliseksi, vaikka istuisi siellä koko päivän. Eikä ne laulajatkaan näytä onnellisilta. Kaikki on vain petosta ja tämän maailman rakastamista. On jotakin joka tuo oikean onnen. etsi sitä...
Kuka mistäkin ilotsee...
Intialaiset myy torilla mustikoita. 40 e vajaa ämpäri. Sais ite halvemmalla ja siistimpää jos hakis mustikat metsästä.
Alkaako mustikkasota? Hillasatoko jo kerätty???
On noita hilloja jos joku ostais niitä. mulla on pakastimet täynnä. Torilla myytiin kummallista vesihillaa.
Nyt kannattee mennä torille. Sieltä saa niin hyvää kahvia että pois tieltä.
Ellääkö se tori? Torstai on karaokelaulua tulvillaan. Mutta miksi ne yhdet ja samat on koko ajan äänessä?
Menkää ystävät kauppatorille!" Siellä sielu ravitaan".
Mitä mie sieltä saan?
No, saat ainakin lettukahvia,jos on vara maksaa. Ilmaiseks saat kuunnella lauleloa ja joikata mukana.
Nyt on syystorin aika. Kaihomielin odotan talvea. Ihana muistella kauppatoria ja lämmitellä varpaita takkatulen loisteessa.
Nyt mennään Wanhalletorille .
Siellä on Wanhatmarkkinat .
Olisko järkevää välttää paikkoja, joissa paljon ihmisiä koolla?
Siis paljon ihmisiä koolla ? ? ?
Rovaniemelläkö ?
Mikä on paljon rovaniemellä? Ainakin ns kauppatorilla muutama harmaapää tuijottelee ohikulkijoita. Ei ole tungosta.
Tais mennä torikesä. tuntuu jo niin syksyltä ettei haluta lähteä ees kaffille minnekään.
Ei tuo vesisade houkuta .
Kunnon saerotsi päälle ja hattu kans. Kyllä sitte tohtii. Kahvi lämmittää. Ja sateen jälkeen varmasti paistaa...
Onko torilla mustikan myyjiä? Paljonko maksaa?
Toveri Torvinen on nähty keräilemässä eläkeläisten nimiä kannattajakortteihin
että sais perustaa sinisen loikkari puolueen
Rovaniemellä ne loputkin vähät persut ovat jo loikanneet Sinisiin. Kovia nimiä näkyy olevan lisää loikkaamassa. Ei näköjään ota oikein tulta täällä tuo Halla-ahon mokellus. Naurattaa jo valmiiksi se vaalien jälkeen persuilta tuleva kaupunginvaltuustoryhmä. Taitaa yksin Björckbacka siellä tupista. Hänhän itse loikkasi aikoinaan Kokoomuksesta persuihin ja nyt arvostelee loikkareita itku kurkussa, aika koomista.
Onko se nähty torill?
Vieläkö torilla on karaokelaulua vai mennäänkö syyslomille?
Vielä voisi tulla laulamaan torstaina 31.8:tta. Säätkin näyttäisi suosivan ainakin tämän päivän ennusteilla. Toivottavasti karaoken vetäjä, tai muu ilmoittaa näillä sivuilla onko karaokea vielä. Vielä on laulamattomia lauluja!
Jos syyskuu on aurinkoinen ja sateeton vois laulella vielä paljon.
Kohta on syysmarkkinat, hymyä huuleen ja torille!!!
Nyt ne herkut vasta maistuukin-ja lättykaffet.
Mitä sitten kun tori tyhjenee???
Pelataan pesäpalloa .
Hyvä idea ja varmasti toimii torilla!
Ei siellä torilla kai ollut laulajaisia, vaikka sää mitä kaunein. vähän petyin kyllä,
Hauskaa syksyä torilaiset.
Tattista vaan. Nähhään taas.
Jooja Toveri Torviselle parempaa tuuria nimien ruinaamisessa kannattaja-
kortteihin, sitkasta on niinkuin tervanjuonti, se on konkurssipesä !
Toveri-nimitys sopii paljon paremmin niihin jälkeenjääneisiin joilla ei äly riittänyt lähteä persuista mihinkään. Jotenkin säälittävää on heidän Vladimir Putinin ja valedosentti Bäckmannin ylistys ja Venäjän ihannointi. Samaan aikaan he höpöttävät liturgiaa isänmaallisuudesta, melkoinen ristiriita.
Bäckmannia ei ylistä enään kukaan muu kuin Torvinen, eikä kaikesti aina sekään !
Kivaa oli kesätorilla, ilman torvisia tai niitten kans.
Kai sinne toille vielä tulee niitä torimummoja? He jaksaa istua siellä kyllä talveen asti.
Tulee tulee mummoja ja muita. Mee ostamaa ees villahousut.
On sielä soma seisoa vaikka koko talven-keskelä toria ja ihmetellä maaliman menoa.
Nytkin ihana aurinkoinen syyspäivä. Valitettavasti vähän myyntiä ja eloa kauppatorilla. On ne isot markkinat toisaalla.
Saisivat olla kauppatorilla. Siinä ei häiriintyisi vakituisten kauppiaiden työpäivä.
Onko tänä viikonloppuna syysmarkkinat kauppatorilla??
Ihanaa syksyä kaikille torilla viihtyjille!
Joko pääsee laulamaan karaokea uusine reippaine lauluineen 2.6.2018 kahvitteluyleisölle?
Ei ne mitään uusia lauluja ole .
Samat virret, kuin viime kesänäki .
Vitu--i jo viime kesänä!
Vielä ehtii kauppatorile. Saa yhä paistatella päivää ja naatiskella. Hyä ihminen- Mene sinne torille piristäytymään. Siellä kaikilla oli niin mukavaa..
Mukavaa on ja piristyy , mutta jos kävelet niiden vaihdevuosi-ikäisten
kirpputorimyyjien välistä ostamatta mitään , niin sinulle vinoillaan.
Eihän se mitään uutta tässä kylässä ole.
No, osta jotakin, että saat jonkun hyvälle tuulelle.
Koko akkalaumaltahan se pitäisi ostaa jotain, ettei
toisille iskisi verinen kateus , kun yksi saa vanhat kalsarinsa myytyä.
Ei tarvitse ostaa. Puhuttele jokaista ja hymyillen kehu vaikka kalsareita.
Onko niitä karaokelaulajaisia vielä tähän aikaan?
Ei ole .
Ihimiset on valittaneet.
Haluavat nukkua .
Laulavat rumasti.
Olis se soma kun joku ees laulais vielä. Eilen lauantaitorilla ei laulettu eikä myyty.
Lauletaan kunhan tori saadaan keskustaan.
Jo kohta taas pääsöö torille ihmetteleen mualiman mennoo ja laaloo luikuttelemmaan. Nyt se jo muata näyttöö. Uotellaa vuan.
Enpä käyny koko torilla. Luin tätä vanhaa ketjua ja aivan nauratti kuinka joka asiasta saa kinaa aikaan. Torin paikkakin riitauttaa rovaniemiset. Onko asiaa josta ei riideltäis?
Menehän nyt sinne torille. On tosi tunnelmallista.
Ihanaa. Pian sinne voi kimpsunsa ja kampsunsa levitellä. Tätä menoa kesä on käsillä ennen kuin aurinko kunnolla nousee.
Jokohan ensi kesänä torikauppiaat pääsis myymään joenrantaan vanhalle toripaikalle, mansikat ja muut marjat sekä itse kasvatetut juurekset ja vihannekset. Nämä vanhoja vaatteitaan sun muuta ylimääräistä sekatavaraa ostettavaksi tarjoavat saisivat ehdottomasti pysyä nykyisellä "unelmapaikallaan. Kirpputorit ovat heidän myyntipaikkansa siellä kylläkin joutuu maksamaan jos haluaa ylimääräisestä tavarasta eroon.
onko rikollista mennä sinne joenrantaan.
kipputorit on se oikea paikka kaikenmailman roinien myyntiyrityksiin.