Kämpän myynnissä ositus

IhmisPaskiainen

Vaikka kyseessä on raha kysymys niin kysyn tätä suhdepalstalla koska oikeastaan kysymys koskee enemmän parisuhdetta kuin rahaa.

Rouvallani ja minulla on kämppä myyty. Molemmilla omat lainat erisuurilla osituksilla. Omaa lainaani lyhensin hieman enemmän kuin rouva joten lainojen maksun jälkeen minulle jää käteen vähän kun rouvalle taas ei yhtään. Todellisuudessa olen laittanut kämpän kunnostukseen pari tonnia enemmän rahaa ja maksanut pelkästään korkojakin kolme tonnia enemmän.

Ongelma on siinä että kun rouvalle ei jää käteen mitään kokee hän asian epäoikeudenmukaiseksi. Itselleni jää kuitenkin koko tappiollisen talokaupan jälkeen vain osa käteen siitä mitä on mennyt. Rouvalla tappio on huomattavasti pienempi.

Kysynkin että mitä tässä pitäisi tehdä jotta elämä olisi kaikkien näkökulmasta oikeudenmukaista. Pitäisikö minun antaa rouvalle rahaa vai ei? Näen asian vain omasta vinkkelistä joten siksi kysyn.

1

168

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 85412

      Jos omistus on ollu kummankin nimissä niin silloinhan myyntihinta menee puoliksi. Kumpikinhan on omalla tavallaan huolehtinu asunnon kunnosta. Sinä olet sijoittanu siihen rajaa ja hän on pitäny siitä holta muuten kodinhoidon merkeissä. Koska ette ole naimisissa kaikki menee jakoon sen mukaan mitä papereissa lukee. Kummankin olisi pitänyt saada saman verran. Ellette ole sopineet erikseen muuta käytöntöä paperilla. Esim. että kunnostustyöhön menvät kulut voi toinen vähentää. Edellyttäen että niistä on kuitit jäljellä ja ne on sinun nimissä olevia virallisia kuitteja (ei kassa kuiteeja jossa ei näy nimi) Avoliitossa omistus menee papereiden mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6313
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      97
      1894
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1497
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1049
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe