Kilppariongelmia?

Auvuntarpeessa

Olen ollut huonossa kunnossa ja monissa tutkimuksissa muutamia kuukausia sitten. Mitään ei löytynyt. Tutkimusten jälkeen tuli elämään todella kuormittava tilanne ja kunto romahti. Nyt pitäisi mennä uudestaan lääkäriin. Painoa on tullut muutamassa viikossa 6 kg (59 kg --> 65 kg) ja kaulaa vihloo. Olo on todella vetämätön, en saa mitään aikaiseksi.

Olen itse epäillyt, että lisämunuaiset ovat olleet jo vuosi uupuneet, menossa myös funtionaalisella lääkärille, koska koululääketieteen puolelta ei tule apua, vaikka oireet kamalat. Alaselkää polttaa ja sitten on ihan outo oire: kieltä polttaa koko ajan. Lääkärit eivät tiedä ollenkaan mistä se voi johtua, kieli on tutkittu.

Tuntuu, että koko kroppa toimii nyt huonosti.

Varaan tietysti ajan lääkäriltä, mutta en halua, että paino nousee enää enempää ja en kohta mahdu vaatteisiini.

Yritän hillitä syömistäni nyt varovasti, koska taustalla voi olla krooninen sairaus. Olisin todella kiitollinen, jos löytyisi joku, jolla olisi kokemusta esim nopeasta painonnoususta mahdollisesti kilpirauhas- ja lisämunaisten ongelmien yhteydessä.

Yritän nyt jättää ruokavaliosta sokerin pois. Viljaa en ole syönyt enää pitkään aikaan refluksin takia. Alkoholi myös kokonaan pois.

Pieniä aterioita vähän useammin. Hedelmiä, vihanneksia, salaattia, kanaa, lohta, pähkinöitä.

Jos saisi edes vähäksi aikaa normaalin olon, nyt menee todella huonosti. Harmittaa, kun lääkäristäkin saa niin hitaasti apua.

3

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mittaa.T3-v

      Jos olet menossa kilpirauhastutkimuksiin, otata perinteisen TSH:n lisäksi T4-V ja T3-V arvot. T3 on tärkein funktionaalinen hormooni jota kilpirauhanen tuottaa. T3-V arvo kertoo T3 hormoonin vapaan määrän.

    • hoidatauditpalstoilla

      Ja tärkeintä on hoitaa sairautensa täällä palstoila! Älä, älä vain erehdy lääkäriltä kysymään, riistää vaan rahasi, ei tiedä mistään mitään!

      • justojootaas

        Mainitsi kyllä muutamaankin kertaan, että aikoo mennä lääkärille. Ihan taas turha ylireagoiva kommentti. Ja eihän julkinen sektori mitään rahoja riistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      107
      7039
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5191
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      143
      3200
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      214
      2607
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      35
      2287
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1262
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1222
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1113
    10. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1090
    Aihe