Välkettä Kuun vieressä?!

Katselin äsken Kuuta teleskoopilla ja näin jotain välähtelevän aivan Kuun vieressä, vasemmalla puolella, ei aivan kiinni Kuussa vaan aavistuksen sivussa, ajattelin ensin että se oli vain joku juttu, teleskooppini oli täysin varjossa rakennuksen takana, jatkoin katselua ja taas näin "sivusilmällä" välähdyksen, hyvin pieni pistemäinen välähdys ja nopea ja sama toistui kolmannenkin kerran, jäin seuraamaan mutta ei enää näkynyt.
12328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ehkä se oli maan kiertoradalla jokin kappale sattui vain olemaan sopivassa asemassa jotta näytti olevan kuun vieressä?

Äänestä

NASA tuottaa liukuhihnalta UFO- paskaa nettiin.
Katsele sieltä niin saat vahvistuksen uskollesi että niitä on.

Äänestä
  • Ja sinä tuotat trollipaskaa nettiin minkä kerkeät.

    Äänestä

Niinpä niin, kuitenkin välähdys näkyi Kuun vasemmalla puolen ja oli todella pieni välähdys kolme kertaa peräkkäin samassa kohdassa, onhan se voinut olla lentokonekin mutta ihmettelin arvioimaani etäisyyttä että oli ehkä kaukanakin ja hyvin hyvin pieni, pistemäinen välähdys.

Äänestä
  • Taivaalla näkyvän valolähteen etäisyyden arvioiminen silmämääräisesti on mahdotonta. Kymppitonnissa lentävä reittikone näkyy pimeässä valopisteenä samoin kuin parikymmentä kertaa korkeammalla lentävä satelliitti.

    Silmä myös valehtelee. Olin kaataa kajakkini kotijärvellä melontareissulla. Tullessani niemen kärjen takaa, näin vesitason (Cessna) lentävän järven yllä. Äkkiä kone teki niin rajun liikkeen, ettei sen olisi pitänyt olla millään mahdollinen.
    Oli se. Kyseessä oli kauko-ohjattava kone alle kahdensadan metrin etäisyydellä. Aivot havainnoivat täysikokoista konetta vähintään puolessatoista kilsassa.

    2Äänestä

Katsoitko HeavensAbovesta tai muusta vastaavasta oliko tuossa suunnassa tuolloin satelliitteja näkyvissä?

Äänestä

Hah hah, satelliitteja on kymmeniä tuhansia. Niitä painaa menemään ympäri ämpäri niin ettei mikään eikä kukaan niitä pysty edes seuraamaan. Taivas mustanaan, sano.

Äänestä

Lentokoneissa on yleensä vilkkuvalo. Satelliitti voi näkyä jatkuvan tasaisena valopisteenä liikkumassa taivaalla jonkun aikaa, kunnes katoaa varjoon - ehkä niin, että maa varjostaa auringonvaloa, osumasta satelliitista heijastuksena tänne päin.

Tulipalloksi lienee nimitetty maahan päin pudonnutta avaruusromua. Sellainen saattaa näyttää isommalta ja liekehtivältä ja leijailevaltakin. Tavallinen tähdenlento näyttää yleensä kapeammalta viirulta. Revontuli saattaa alkaa pohjoisella taivaalla pitkänä matalana loimutuksena, ehkä vaaleana, ja yön aikana saattaa nousta leimuamaan korkeampina liekkimäisinä valoina, ehkä valkoisena, vihreänä tai muissa väreissä.

Äänestä
  • Kun ilta on pimentynyt ja aurinko paistaa vielä lentokoneeseen, näkyy reittikone pimeällä taivaalla samanlaisena valopisteenä kuin satelliittikin.
    Tulipalloja muodostavat avaruusromun lisäksi isommat ilmakehään tulevat meteoroidit. Lyhyitä tähdenlentoja tuottavat ovat usein pieniä murusia, jotka palavat nopeasti pois.

    Äänestä

Kyllä minä luulen että nuo kolme välähdystä Auringon vieressä oli vieraan sivilisaation lähettämiä merkkejä, varmaan peilillä väläyttivät merkit ja olisiko ollut joku hätämerkki, kaikkia en tietenkään nähnyt jos heidän alus meni juuri silloin Auringon taakse, pyysivät varmaan apua pikaisesti, olisiko ollut polttoaine lopussa tai vaikkapa laskuteline rikki tai jotain muuta, mistäpä sen tietää mitä vikoja noissa vieraan sivilisaation aluksissa voi olla, olisikohan pitänyt ilmoittaa NASA:lle tuosta havainnosta?

Äänestä
  • Vogonien planeetantuhooja siellä vaan tarkkuutti lsserilla tähtäimiään. Kohta ne tusjauttavat Maan pois kuleksimasta. Se haittaa uuden galaktisen moottoritien liikennettä.

    Äänestä

NASA on tehtaillut ja pistänyt JuuTuubiin kymmeniä videoita missä totuudenmukaisesti näytetään kaikenlaista häärinää mitä Kuussa tapahtuu.
Muistan nähneeni myös vastaavanlaisia Marsista. Into ei nyt riitä kaivella niitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikäihmeoli kirjoitti:

Katselin äsken Kuuta teleskoopilla ja näin jotain välähtelevän aivan Kuun vieressä, vasemmalla puolella, ei aivan kiinni Kuussa vaan aavistuksen sivussa, ajattelin ensin että se oli vain joku juttu, teleskooppini oli täysin varjossa rakennuksen takana, jatkoin katselua ja taas näin "sivusilmällä" välähdyksen, hyvin pieni pistemäinen välähdys ja nopea ja sama toistui kolmannenkin kerran, jäin seuraamaan mutta ei enää näkynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu