Katselin äsken Kuuta teleskoopilla ja näin jotain välähtelevän aivan Kuun vieressä, vasemmalla puolella, ei aivan kiinni Kuussa vaan aavistuksen sivussa, ajattelin ensin että se oli vain joku juttu, teleskooppini oli täysin varjossa rakennuksen takana, jatkoin katselua ja taas näin "sivusilmällä" välähdyksen, hyvin pieni pistemäinen välähdys ja nopea ja sama toistui kolmannenkin kerran, jäin seuraamaan mutta ei enää näkynyt.
Välkettä Kuun vieressä?!
12
315
Vastaukset
- Luulija_
Ehkä se oli maan kiertoradalla jokin kappale sattui vain olemaan sopivassa asemassa jotta näytti olevan kuun vieressä?
- kiartorataHehHeh
NASA tuottaa liukuhihnalta UFO- paskaa nettiin.
Katsele sieltä niin saat vahvistuksen uskollesi että niitä on.- hehhehittelles
Ja sinä tuotat trollipaskaa nettiin minkä kerkeät.
- mikäihmeoli
Niinpä niin, kuitenkin välähdys näkyi Kuun vasemmalla puolen ja oli todella pieni välähdys kolme kertaa peräkkäin samassa kohdassa, onhan se voinut olla lentokonekin mutta ihmettelin arvioimaani etäisyyttä että oli ehkä kaukanakin ja hyvin hyvin pieni, pistemäinen välähdys.
Taivaalla näkyvän valolähteen etäisyyden arvioiminen silmämääräisesti on mahdotonta. Kymppitonnissa lentävä reittikone näkyy pimeässä valopisteenä samoin kuin parikymmentä kertaa korkeammalla lentävä satelliitti.
Silmä myös valehtelee. Olin kaataa kajakkini kotijärvellä melontareissulla. Tullessani niemen kärjen takaa, näin vesitason (Cessna) lentävän järven yllä. Äkkiä kone teki niin rajun liikkeen, ettei sen olisi pitänyt olla millään mahdollinen.
Oli se. Kyseessä oli kauko-ohjattava kone alle kahdensadan metrin etäisyydellä. Aivot havainnoivat täysikokoista konetta vähintään puolessatoista kilsassa.
Katsoitko HeavensAbovesta tai muusta vastaavasta oliko tuossa suunnassa tuolloin satelliitteja näkyvissä?
- satelliittivani
Hah hah, satelliitteja on kymmeniä tuhansia. Niitä painaa menemään ympäri ämpäri niin ettei mikään eikä kukaan niitä pysty edes seuraamaan. Taivas mustanaan, sano.
- Taivaan.valoista
Lentokoneissa on yleensä vilkkuvalo. Satelliitti voi näkyä jatkuvan tasaisena valopisteenä liikkumassa taivaalla jonkun aikaa, kunnes katoaa varjoon - ehkä niin, että maa varjostaa auringonvaloa, osumasta satelliitista heijastuksena tänne päin.
Tulipalloksi lienee nimitetty maahan päin pudonnutta avaruusromua. Sellainen saattaa näyttää isommalta ja liekehtivältä ja leijailevaltakin. Tavallinen tähdenlento näyttää yleensä kapeammalta viirulta. Revontuli saattaa alkaa pohjoisella taivaalla pitkänä matalana loimutuksena, ehkä vaaleana, ja yön aikana saattaa nousta leimuamaan korkeampina liekkimäisinä valoina, ehkä valkoisena, vihreänä tai muissa väreissä.Kun ilta on pimentynyt ja aurinko paistaa vielä lentokoneeseen, näkyy reittikone pimeällä taivaalla samanlaisena valopisteenä kuin satelliittikin.
Tulipalloja muodostavat avaruusromun lisäksi isommat ilmakehään tulevat meteoroidit. Lyhyitä tähdenlentoja tuottavat ovat usein pieniä murusia, jotka palavat nopeasti pois.
- mikäihmeoli
Kyllä minä luulen että nuo kolme välähdystä Auringon vieressä oli vieraan sivilisaation lähettämiä merkkejä, varmaan peilillä väläyttivät merkit ja olisiko ollut joku hätämerkki, kaikkia en tietenkään nähnyt jos heidän alus meni juuri silloin Auringon taakse, pyysivät varmaan apua pikaisesti, olisiko ollut polttoaine lopussa tai vaikkapa laskuteline rikki tai jotain muuta, mistäpä sen tietää mitä vikoja noissa vieraan sivilisaation aluksissa voi olla, olisikohan pitänyt ilmoittaa NASA:lle tuosta havainnosta?
- VogonitNeSiellä
Vogonien planeetantuhooja siellä vaan tarkkuutti lsserilla tähtäimiään. Kohta ne tusjauttavat Maan pois kuleksimasta. Se haittaa uuden galaktisen moottoritien liikennettä.
- kuuakkako
NASA on tehtaillut ja pistänyt JuuTuubiin kymmeniä videoita missä totuudenmukaisesti näytetään kaikenlaista häärinää mitä Kuussa tapahtuu.
Muistan nähneeni myös vastaavanlaisia Marsista. Into ei nyt riitä kaivella niitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2055034Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy374413Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2002711Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171342310- 601911
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1121811- 671784
- 2081654
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1521222Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.241964