Tähdet ja avaruus -lehden (T A) numerossa 5/2017 kerrotaan kesällä 2018 lähetettävästä Parker Solar Probe -aurinkoluotaimesta (PSB), jonka on tarkoitus päästä 6 miljoonan kilometrin etäisyydelle Auringosta. Nykyinen ennätys Auringon lähellä pääsemisessä on Helios 2 -luotaimen vanha; vuonna 1976 saavuttama, noin 43.432 miljoonan kilometrin etäisyys. Aurinkoluotaimissa täytyy tietysti olla tehokas aurinkosuoja, jotta instrumentit pysyvät toimintakuntoisina.
T A-artikkelissa (s. 18) esitetään seuraava väite: "Luotaimen aurinkosuojan lämpötila nousee arviolta 1400 celsiusasteeseen." Stefan-Boltzmannin lailla (SBL) tuon lämpötilan pitäisi kaiketi kuitenkin olla: T = (Ts*((1/(2d))^(1/2)) Cbr ≈ 1394 K ≈ 1121 C, jossa Ts = Auringon pinnan lämpötila ≈ 5778 K ≈ 5505 C, d = keskimääräinen etäisyys Auringon pinnasta Auringon säteinä (≈ 695700 km.); eli tässä tapauksessa ≈ 8.624 ja Cbr = taustasäteily ≈ 2.9 K.
Herää siis kysymys, että pitäisikö tuossa artikkelissa olla: "1400 kelvinasteeseen" (celsiusasteiden sijasta), vai voiko aurinkosuojan lämpötila tosiaan olla juuri tuon noin 270 astetta laskennallista korkeampi, esimerkiksi sen vuoksi, että se lämpenee tarkoituksellisesti lähinnä vain ulkopinnaltaan, jolloin tuo 1400 celsiusastetta voisi ehkä viitata suojan ulkopinnan lämpötilaan? SBL lienee suoraan sovellettavissa, jos lämmitettävä kappale on hyvin pieni, musta ja johtaa lämpöä hyvin. Instrumenttien suojaamisen kannalta on tietysti tosiaan toivottavaa, että aurinkosuojan sisäpinta ei säteile voimakkaasti.
Luotaimen aurinkosuoja on Wikipedian artikkelin mukaan tehty grafiitilla vahvistetusta hiilikuidusta (RCC); kuten myös esimerkiksi avaruussukkulan ilmakehään tulon aiheuttamalle kitkalämmölle altteimmat osat ja joidenkin kilpa-autojen levyjarrut. Luotain on kooltaan melko pieni ja aurinkosuojan Aurinkoa kohti olevan osan läpileikkauspinta-ala lienee siis noin 2-3 m2, RCC:n väri lienee harmaa ja lämmönjohtokyky on kyseiselle materiaalille ominainen; mikä se sitten lieneekin? RCC:n pitäisi joka tapauksessa kestää ainakin 2000 C asteen lämpötilat menettämättä toivottuja ominaisuuksiansa.
Aurinkoluotaimen suojan lämpötila?
4
99
Vastaukset
NASA kertoo TPS:n (Thermal Protection System) saavuttavan 1370 °C lämpötilan (2500 °F).
- lisäätiedettä
On ihmiskunnalle pelastus että sillä on NASAn kaltainen huipputieteellinen organisaatio joka toimii koko ihmiskunnan hyväksi.Ikävä kyllä myös salkkareiden jotka eivät ole ansainneet parempaa tulevaisuutta.Salkkarit ovat ihmiskunnan häpeäpilkku,juuri sitä porukkaa joka sontii omaan pesäänsä.
Parker alus avaa hienoja mahdollisuuksia tieteelle.
https://www.youtube.com/watch?v=XBudjihQKsw Etupinta on suoraan Aurinkoa kohti suunnattu taso. Jos lasket oletuksella että suojan lämmönjohtavuus on hyvin pieni niin tasapainolämpötila etupinnassa on vastaavasti suurempi.
Proben jäähdytysjärjestelmää on kuvattu sivustolla, jonka löytää googlaamalla proben nimellä. Heti aurinkosuojan takana on laaja musta kartiomainen pinta, johon Aurinko ei säteile ollenkaan. Sitä käytetään aurinkosuojan läpi johtuneen lämmön poistamiseen. Luotaimen jäähdytysjärjestelmä perustuu vesikiertoon ja kuluttaa luokkaa 6 kW tehoa.Tässä linkki luotaimen kuvaukseen, jossa on kerrottu jäähdytysjärjestelmän toiminnasta.
h tt p : / / p ar ke rs ol ar pr ob e. jh ua pl .e du /
https://urly.fi/Nu5
Luotain on historiallinen siinäkin mielessä, että aurinkotuulen olemassaolon ennustanut ja nimensä luotaimeen saanut Eugene Parker täytti kesäkuussa 90 vuotta. Nasalla ei ole koskaan aiemmin nimennyt luotainta kenenkään elossa olevan tutkijan mukaan. Samaisen Parkerin mukaan on nimetty Parkerin spiraali.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291323
- 100841
- 75650
- 50567
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa11481ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40454Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m150422Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30397Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372- 25368