Pettynyt nyt

ei-juhlamieltä

Pettymys on Kemin keskustan tämän kesän kukkaset. Onko Kemi niin värittynyt, ettei Suomen 100-vuotiskesänä voinut panna mitään sinivalkoista, niin kuin muissa kaupungeissa on? Ainoa sinivalkoinen asetelma on Bombuksen oven vieressä, ehkä heidän itse laittama.

16

2637

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kertovat

      että kukat on ostettu Torniosta puutarhalta vaikka Kemissäkin varmuudella on puuterhoja mistä ne ois voineet ostaa.

      • Kotipuutarhure

        "Kemissäkin varmuudella on puuterhoja mistä ne ois voineet ostaa. "
        Olen etsinyt Kemistä puutarhaa, josta voisi ostaa kauniita kukkasia pihan kukkapenkkeihin. Missä sellaisia sijaitsee? Onko vähittäismyyntiä?


      • Sotisaari.-
        Kotipuutarhure kirjoitti:

        "Kemissäkin varmuudella on puuterhoja mistä ne ois voineet ostaa. "
        Olen etsinyt Kemistä puutarhaa, josta voisi ostaa kauniita kukkasia pihan kukkapenkkeihin. Missä sellaisia sijaitsee? Onko vähittäismyyntiä?

        Sotisaaren Puutarha. Sotisaarentie 52 94300 Kemi Tässäpä vielä heidän fb-sivut
        https://www.facebook.com/SotisaarenPuutarha/
        Tuolta olen ruukannu kukkaset hakea.


    • Kemi on punavihreä. Ei siellä sallita sinivalkoista muussa kuin maamme lipussa.

      • suomi.100

        Minkähänvärinen teema Torniossa on?


      • HejaSverige

        Sini-keltainen.


      • juhlavuosi.ei.punamusta

        On olemassa sekä sinisiä kesäkukkia että valkoisia kesäkukkia, jotka ovat halpoja ja kestäviä ja runsaskukintaisia.
        Olisi voinut juhlavuonna laittaa niitä edes Täikönpuistoon, jossa oleilee isänmaallista väkeä juhlimassa. Heillekin jotain iloa. Ja kulkeehan siinä paljon väkeä.


      • Piso.Illunen

        "On olemassa sekä sinisiä kesäkukkia että valkoisia kesäkukkia"
        Kesäisin on kesäkukkia ja talvisin talvikukkia. Talvella talvikukkia on enemmän kuin kesäkukkia.


      • Anonyymi

        Älä yleistä,otappa ensin asioista selvää ! Taidat olla vain yksinkertaisesti värisokea, minä ainakin rakastan ruiskaunokkia ja meitä on monta !


    • Kukkaismies

      Jos ihmisellä ei ole todellisia ongelmia, valituksen aiheita on keksittävä vaikka puiston kukkasista. Täikönpuistossa ainakin on kauniita monivärisiä kukkasia. Mene sinne. Jos hankit pienen taimilapion, voit itsekin käydä istuttamassa mieleisiäsi kukan taimia hiljaiseen aikaan. Parhaiten kukkaset saat kasvamaan, jos istutat ne kesäaamulla klo 3.00 - klo 5.30. Aamun ensimmäiset auringonsäteet antavat parhaat energiasäteet. Muista käydä kastemassa kukat aamuisin ja iltaisin.

      • kukathan.kuoleee

        Kolmesta viiteen Täikönpuistossa on vielä pakkasta.


      • ne.kukat

        Huomenna tulee sota-aiheisia tapahtumia Kemiin. Kyllä olisi nyt herkkää, jos olisi sinivalkoinen teema istutuksissa!


      • Kemiläinen86
        ne.kukat kirjoitti:

        Huomenna tulee sota-aiheisia tapahtumia Kemiin. Kyllä olisi nyt herkkää, jos olisi sinivalkoinen teema istutuksissa!

        Sinivalkoista on kaikkialla. Taivas on sininen ja pilvet ovat valkoisia. Kyllä voidaan sotia sodat uusiksi. Muista pukeutua sinivalkoisesti. Sinisiä housuja saat urheiluliikkeestä ja valkoisen paidan Prismasta.
        PS. Kukkien pitää olla värikkäitä. Punaista, oranssia, retuliiniä, sinistä.... Niitä löytyy luonnosta.


    • sfghjklöö

      " ettei Suomen 100-vuotiskesänä voinut panna mitään sinivalkoista"

      Pelloilla, niityillä ja ojanpietareilla on paljon sinisiä ja valkoisia kukkia. Pidä silmät auki äläkä valita. Itse voit käydä istuttamassa niitä lisää.

      • 100juhlavuosi

        Kemin luonnonkukat ovat punaisia ja keltaisia. Ei niitä värejä tarvitse istuttaa juhlavuonna koristuksiin.
        Kaipaamme tunnelman kohottamista.


    • Anonyymi

      Olen kovasti ajassa myöhässä, mutta en voi olla kommentoimatta noin hupaisaan kommenttin kuin yllä = Voi voi näitä ihmisiä kun ovat pinttyneet johonkin vanhaan, josta ei millään päästä irti ja sitten sitä hokemaa hoetaan lopun elämän ajan ?? Kemissä on monivärisiä kukkia kuin on ihmisiäkin ja poliittisia puolueitakin kuten varmaan siihen viittasit ! Täällä ei kuitenkaan punaiset ole vallalla, eivät ainakaan vaikuta millään tavalla minun valintoihin eikä kyllä muihinkaan kemiläisiin. Se punainen on onneksi haalistunut ja haalistuu yhä vain... Kukista ; Sotisaaren puutarhalla on mitä kauneimmat kukat ja sellaisella väriskaalalla että varmaan löytyy sinullekkin ! Vaatii vaan vähän virkeyttä etsiä sitä mitä hakee, kyllä etsivä löytää, kenellekkään niitä ei tuoda nokan eteen !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2288
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2033
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1485
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1424
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1361
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      954
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      904
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      863
    Aihe