mikä on lempi sillisi

niin mikä silli sopii parhaiten perunoiden kanssa ja mikä merkki on parhain ja entä huonoin ja pahin
21258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Harvoin syön silliä mutta aina kerran vuodessa uusien perunoiden aikaan kuitenkin tulee syötyä. On kaksi vaihtoehtoa eli:

- semmoisessa ihan pienessä purkissa olevat vestan pienet siivut. taitaa olla tuo oikeanpuoleinen purkki:

http://resources.mynewsdesk.com/image/upload/t_open_graph_image/pjwltd1jyf4a9xewcdmy.jpg

- tai sitten ostaa valmisfileen matjessilliä (vihreä paketti) ja viipaloi tuoreiden sipulirenkaiden seuraksi purkkiin, syö uusien perunoiden kanssa

http://resources.mynewsdesk.com/image/upload/t_open_graph_image/m7qijlcqwe4qone9bc6b.jpg

Äänestä

Lempi silli ? Pitkäjalkainen, törötissinen imbesilli käy ihan mihin vaan.

Äänestä
  • Lempi Silli on aloittajan naapurinrouva.

    Äänestä

  • Eli kurppa.

    Äänestä

  • tuhtitipunen kirjoitti:

    Lempi Silli on aloittajan naapurinrouva.

    Ai sä olitkin tällä kertaa vähän nopeampi tajuamaan, että olen vaihtanut nimmaria. Tästä lähtien en käytä enää mitään tunnistettavaa. Meni makuhommasta kun joku on niin mielikuvitukseton, että ei keksi omaa vaan pitää käyttää muiden.

    Äänestä

ihan sama kunhan haisee silliltä.

Äänestä

En tykkää sillistä, yrjö tulis jos yrittäisin syödä

Äänestä

Ei väliä, riittää kun haisee vitulle.

Äänestä

Muut on hyviä, paitsi matjessilli ja lasimestarin silli.

Äänestä

Joo. Ei tule syötyä silliä, mutta tuoksu houkuttelee kummasti....

Äänestä

Harvoja järkeviä aiheita nykyajan lapsellisessa maailmassa. Kyllä se on perinteinen Ahti -silli ilman sen kummempia lisukkeita. Graavilohi sopii myös samalle lautaselle, voita tietysti, ehkä avomaankurkkua ja lohen kanssa jokin chilimajoneesikin toimii.

Äänestä
  • Muuten hyväksyttävä resepti mutta mistä otat sen avomaankurkun joskus Marras- Joulukuussa?
    Kun sillistä alun perin tuli tärkeä suomalaisille, tilannehan oli ihan eri kuin nykyisin, silli oli yhdenlaista herkkua ja vaihtelua silakan ja muun kotimaisen kalan ja yksitoikkoisen ruoan lisänä ja lisukkeena. Vähän samoin kuin aikanaan jopa kortilla ollut kahvi oli!

    Äänestä

  • Sillimaistuunälkäiselle kirjoitti:

    Muuten hyväksyttävä resepti mutta mistä otat sen avomaankurkun joskus Marras- Joulukuussa?
    Kun sillistä alun perin tuli tärkeä suomalaisille, tilannehan oli ihan eri kuin nykyisin, silli oli yhdenlaista herkkua ja vaihtelua silakan ja muun kotimaisen kalan ja yksitoikkoisen ruoan lisänä ja lisukkeena. Vähän samoin kuin aikanaan jopa kortilla ollut kahvi oli!

    Eihän tuosta ilman uusia perunoita mitään tulisi. Samaan aikaan on onneksi tarjolla myös avomaankurkkuja. Marras-joulukuussa ei ole muutenkaan mitään iloa joten silloin pitää vaan sinnitellä ihan hiljaa ja odotella parempia aikoja. Sekin on osa tätä karua vuodenkiertoa.

    Äänestä

Oma pilluni riittää ja sen haistelu.

Äänestä
  • Haha! Arvasin, et pääsen sun suosioos ja eliittisakkiin!🤣

    Äänestä

Anjovis, Janssoninkiusaus ja voinökäre naminami.😋

Äänestä
  • Janssoninkiusaus.. HYI!

    Se ja kesäkeitto on ruokia joita en halua syödä.

    Äänestä

  • UPDATE_11516888 kirjoitti:

    Janssoninkiusaus.. HYI!

    Se ja kesäkeitto on ruokia joita en halua syödä.

    Onneks sun ei tarvi, jos et tahdo. Pinaattikeitto, siskonmakkarakeitto, sisuskalut tms.kuten maksa, ei pysty. Ei vaan pysty.

    Äänestä

Tuo BOY silli on hyvää..

Uudet perunat ja sipulivoi kastike siihen päälle.

Äänestä

Sinappisilli.

Äänestä

Parasta on Saukko 1:n tai Saukko 2:n Rymättylään tuoma silli, kaikki muu on korviketta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


silliä.ja.perunaa kirjoitti:

niin mikä silli sopii parhaiten perunoiden kanssa ja mikä merkki on parhain ja entä huonoin ja pahin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu