Karoline Groevdal on alkanut juosta oudon kovaa

renatestecher

Norjalainen kestävyysjuoksijatar Karoline Bjerkeli Groevdal (s. 14.6.1990) on kehittynyt ällistyttävästi vuodesta 2015. On käsittämätöntä, että jo 16-vuotiaana fanaattisesti harjoitellut ja jo silloin kovia tuloksia tehnyt juoksija alkaakin kehittyä tosissaan vasta 25-vuotiaana. Groevdal juoksi jo 17-vuotiaana 3000 m esteet 9:33.19 ja 20-vuotiaana vitosen 15:25.40 sekä 21-vuotiaana kolmosen 9:05.83 (18-vuotiaana 9:09.85) ja saavutti alle 20-vuotiaiden EM-kilpailuissa useita kultamitaleja. Kehitys kuitenkin jäi tähän kuten voi odottaakin jo nuoresta kovaa harjoitelleelta naiselta. Vitosen ajat jäivät junnaamaan 15:25 ja 15:50 väliin viideksi vuodeksi huolimatta hirmuharjoittelusta.

Vuonna 2016 Groevdal pudotteli kuitenkin vitosen 14:57.53. Kolmonen meni vuonna 2015 aikaan 8:52.83, seuraavana vuonna Monacossa 8:39.47 ja tänä vuonna jo 8:37.58. Tämä ei puhtain keinoin onnistu.

Groevdalin valmentajana on ollut Frank Evertsen, joka tunnusti 2016 Oslon käräjäoikeudelle huijanneensa väärennetyin paperien lääkärinoikeutensa Norjassa. Papereissa luki, että hän olisi suorittanut lääketieteen tutkinnon Vilnan yliopistossa ja toiminut Liettuassa kaksi vuotta lääkärinä. Toisen jutun tutkinnan yhteydessä poliisi ratsasi Evertsenin kodin, josta löytyi Gentropin kasvuhormonia ja astmalääkkeitä. Nämä aineet Evertsen oli hankkinut väärillä lääkärinoikeuksilla Norjassa. Evertsen sanoi, että hän on käyttänyt näitä aineita Oslossa huippu-urheilukeskus Magnatissa tutkimuksissa, joissa selvitettiin näiden aineiden vaikutusta ylikunnon (overtrening) hoitoon.

Evertsen on ollut myös 2:10.07 maratonajan juosseen Sondre Nostad Moenin, vitosen 13:11.96 juosseen Sindre Buraasin ja takavuosien norjalaisen hirmujuoksijan Marius Bakkenin valmentaja. Sekä Bakken että 10000 m EM-hopeamitalisti ja kympin 30:32.36 juossut norjatar Susanne Wigene saivat 2000-luvun alkupuolella Evertseniltä rautaruiskeita, jotka olivat johtaa myrkytystilaan. Norjan yleisurheiluliitto on nyt vaatinut, että Evertsenin valmennettavien on irtisanottava yhteistyönsä Evertsenin kanssa.

Karoline Groevdal luisui syömishäiriöön 17 vuotiaana ja hän painoi vain 42 kiloa, mikä kertoo Groevdalin kaikki tai ei mitään asenteesta ja nuoruuden juoksuharjoittelun kovuudesta. Groevdalin lausunnot tuolta ikäkaudelta ovat muuten olleet hämmästyttävän samankaltaisia Alisa Vainion viime vuonna juoksuasenteestaan julkisuudessa kertoman kanssa.

0

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

        Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        382
        5257
      2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

        KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        184
        1815
      3. Pikkunaiselle terkkuja

        Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
        Ikävä
        354
        1793
      4. Kuinka paljon on

        Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
        Ikävä
        115
        1029
      5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

        Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
        Tv-sarjat
        5
        994
      6. Kauniit naiset

        Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
        Suomussalmi
        27
        897
      7. Olet vieläkin täällä

        Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
        Ikävä
        51
        747
      8. Muutto ei ratkaise mitään.

        Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
        Ikävä
        65
        735
      9. Oishan se coolia

        Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
        Ikävä
        54
        698
      10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

        kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
        Ikävä
        35
        668
      Aihe