Karoline Groevdal on alkanut juosta oudon kovaa

renatestecher

Norjalainen kestävyysjuoksijatar Karoline Bjerkeli Groevdal (s. 14.6.1990) on kehittynyt ällistyttävästi vuodesta 2015. On käsittämätöntä, että jo 16-vuotiaana fanaattisesti harjoitellut ja jo silloin kovia tuloksia tehnyt juoksija alkaakin kehittyä tosissaan vasta 25-vuotiaana. Groevdal juoksi jo 17-vuotiaana 3000 m esteet 9:33.19 ja 20-vuotiaana vitosen 15:25.40 sekä 21-vuotiaana kolmosen 9:05.83 (18-vuotiaana 9:09.85) ja saavutti alle 20-vuotiaiden EM-kilpailuissa useita kultamitaleja. Kehitys kuitenkin jäi tähän kuten voi odottaakin jo nuoresta kovaa harjoitelleelta naiselta. Vitosen ajat jäivät junnaamaan 15:25 ja 15:50 väliin viideksi vuodeksi huolimatta hirmuharjoittelusta.

Vuonna 2016 Groevdal pudotteli kuitenkin vitosen 14:57.53. Kolmonen meni vuonna 2015 aikaan 8:52.83, seuraavana vuonna Monacossa 8:39.47 ja tänä vuonna jo 8:37.58. Tämä ei puhtain keinoin onnistu.

Groevdalin valmentajana on ollut Frank Evertsen, joka tunnusti 2016 Oslon käräjäoikeudelle huijanneensa väärennetyin paperien lääkärinoikeutensa Norjassa. Papereissa luki, että hän olisi suorittanut lääketieteen tutkinnon Vilnan yliopistossa ja toiminut Liettuassa kaksi vuotta lääkärinä. Toisen jutun tutkinnan yhteydessä poliisi ratsasi Evertsenin kodin, josta löytyi Gentropin kasvuhormonia ja astmalääkkeitä. Nämä aineet Evertsen oli hankkinut väärillä lääkärinoikeuksilla Norjassa. Evertsen sanoi, että hän on käyttänyt näitä aineita Oslossa huippu-urheilukeskus Magnatissa tutkimuksissa, joissa selvitettiin näiden aineiden vaikutusta ylikunnon (overtrening) hoitoon.

Evertsen on ollut myös 2:10.07 maratonajan juosseen Sondre Nostad Moenin, vitosen 13:11.96 juosseen Sindre Buraasin ja takavuosien norjalaisen hirmujuoksijan Marius Bakkenin valmentaja. Sekä Bakken että 10000 m EM-hopeamitalisti ja kympin 30:32.36 juossut norjatar Susanne Wigene saivat 2000-luvun alkupuolella Evertseniltä rautaruiskeita, jotka olivat johtaa myrkytystilaan. Norjan yleisurheiluliitto on nyt vaatinut, että Evertsenin valmennettavien on irtisanottava yhteistyönsä Evertsenin kanssa.

Karoline Groevdal luisui syömishäiriöön 17 vuotiaana ja hän painoi vain 42 kiloa, mikä kertoo Groevdalin kaikki tai ei mitään asenteesta ja nuoruuden juoksuharjoittelun kovuudesta. Groevdalin lausunnot tuolta ikäkaudelta ovat muuten olleet hämmästyttävän samankaltaisia Alisa Vainion viime vuonna juoksuasenteestaan julkisuudessa kertoman kanssa.

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        61
        11615
      2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        96
        8801
      3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

        Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
        Maailman menoa
        10
        4383
      4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

        Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
        Maailman menoa
        21
        3934
      5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

        Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
        Maailman menoa
        5
        3851
      6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

        Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
        Maailman menoa
        7
        3626
      7. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        89
        3580
      8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

        , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
        Perussuomalaiset
        13
        3429
      9. Perussuomalaisiin minä luotan

        Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
        Maailman menoa
        34
        3212
      10. Koulu-uhkaus.

        Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
        Hyrynsalmi
        45
        2385
      Aihe