Miksi YLE Areena ei toimi millään laitteella?

MB53

Onko teillä samanlaisia ongelmia? Tosi ärsyttävää.

13

2372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • telkunkatsojat

      Joo me huomattiin tänään sama! Ei Samsungin TV:llä toimi. Tietokoneella kylläkin. Vastausta etsimme mekin, yhä.

    • Kestääjakestää

      Areena on käyttökelvoton. Miksi Yle ei poista Flashia ja siirry Youtube-malliseen videopohjaan?

      • Ei minun pöytäkoneessani ole Flashia asennettuna lainkaan ja YLE Areena toimii hienosti. Selaimena Firefox ESR ja käyttöjärjestelmänä openSUSE.

        Teen varmaan jotain väärin...


      • umpisurkeata

        Win7/IE tai Firefox vaatii Flashin.


    • Ei_valittamista

      Areena toimii Sonyn UHD-telkulla hyvin, ja hysin se toimii tällä Asus-läppärilläkin. Sonyn Android ei tosin ole kovin luotettava järjestelmä, ja bugejakin on ollut. Niitä varten olen saanut kymmenen ohjelmistopäivitystä, ja nyt vihdoin suurimmat ongelmat on korjattu.

    • ggfeddw

      Hyvinhän tuo toimii.

    • verovarapalvelua

      Miksi YLEn Areena vaatii yhä Flashin? Ylen sivuilta ei löydy suoraa vastausta. Ylen video- ja äänitarjonta menee harakoille, koska en halua koneelleni Flashia. Jopa Flashin tekijäkin suosittelee luopumista tekeleestään, mutta Yle ja tämän päivän uutisen mukaan myös VR pitävät sitkeästi kiinni menneestä. Pätevä syy täytyy olla eli miksi?
      Vaihtaminen toiseen ohjelmistoon ei voi viedä ikuisuutta, joten vaihtamisen hitaus tai vaikeuskaan ei kelpaa selitykseksi.

      • 4fs4srf

        Kaikki rahat menevät Matti Röngän meikkaamiseen.


    • Osaiskos joku auttaa. Kesällä tuli ongelmia YLE-Areenan videoiden kanssa, kun yhtäkkiä ilmaantui aiemmin tuntematon vika: suurin osa tietokoneella (Windows 7) katsotuista videoista (paitsi Yle-uutiset ja muutamat muut videot) eivät enää suostuneet toimimaan. Ne kyllä lähtivät käyntiin, mutta pian (10-20sek.) kuva pysähtyi ja alkoi kokonaan alusta uudelleen. Sitten taas sama juttu kuva pysähtyi ja alkoi alusta, uudelleen ja uudelleen, kunnes aikajana ilmoitti koko videon katsotun loppuun. Otin yhteyttä Yleen ja sain joitakin ohjeita, mm. mittautin koneen suoritustehon (ja päivitin Flashin). Koneen suoritusteho tosin on heikko, mutta mittauksen mukaan se on kuitenkin riittävä videoiden katsomiseen. YLE:n antamat ohjeet eivät kuitenkaan kaikilta osin vastanneet tilannetta, joten otin yhteyttä YLE:n tekniseen tukeen. Vaikka soitin kahteen kertaan ja molemmilla kerroilla puhuin eri henkilön kanssa ei näillä kummallakaan tyypillä ollut pienintäkään halua auttaa ongelmassa (On muuten kokemukseni mukaan ensimmäinen kerta kun tekninen tuki ei viitsi tehdä mitään, ilmeisesti YLE:ssä on parempaa tekemistä kuin hoitaa työtään). Muutenkin, mutta varsinkin kun maksan YLE_veron, olisi noilla härskeillä tyypeillä totisesti velvollisuus auttaa apua tarvitsevia!

      Olen jotenkuten ja suurella vaivalla keplottelemalla yleensä saanut videot lopulta toimimaan, mutta tilanne on alkanut pahentua viime aikoina, ja nyt tänään tätä kirjoittaessani on takana pitkä yritys saada Silta-sarjan erästä jaksoa nähtäväksi, mutta turhaan. Kun en saanut teknisestä tuesta apua selvittää mahdollisia asetuksista johtuvia ongelmia, haluaisin varmistaa voisiko esimerkiksi näytön ohjaimella tai ajureiden uusimisella vaikuttaa asiaan? Myös muut hyvät vinkit kelpaavat.

      • yksi_mahdollisuus

        Oletko kokeillut eri selaimilla?


    • Nähdäänvielä

      Tilanne korjaantuu heti, kun yle-vero poistetaan.

    • rexsel

      Ongelma on aktiivinen nytkin...

    • Satuh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5650
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      184
      4587
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4102
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      52
      3594
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3561
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3328
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3241
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      42
      3112
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      32
      2792
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2371
    Aihe