Työssä oli pielessä palkkaus, työajat ja työkaverit. Nähtyäni ensimmäisen palkkakuittini päätin ottaa karenssin vastaan kuin mies. Toimikaa samoin te muut työkäärin kiusaamat ATM:t. Älkää osallistuko yhteiskunnan tukemiseen ja äpärien lapsilisien maksuun. Greetings from Finland ;).
Työkkäri pakotti minut töihin
kunniakunnia
10352
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Toisin sanoen: älkää tienatko itse elantoanne, vaan heittäytykää muiden eläteiksi!
Samalla tavallahan sinua elätetään, kuin niitä äpärälapsia. Miksi kuvittelet, että joku haluaisi osallistua sinun elättämiseesi?
Just näin. Jos yhteiskunnan tuet otettais kaikilta pois, jäisi moni tämän palstan valittaja ilman rahaa.
Iik! voi sitä "työkääriä" (huom. lainaus) kiusaa pieniä avuttomia, kyllä oma pullo antaa turvaa.
Saitko 9 euroa päivässä palkkaa. No sitten ei kannata töihin mennä. Olin kerran sellaisessa työkokeilussa. En tehnyt siellä työpaikalla mitään koska minulle ei annettu tehtävää. Firmat käyttää hyväksi koska ne saa työttömistä rahaa valtiolta eikä niiden tarvi antaa töitä sille työttömälle. Työtön on vaan siellä kuluttamassa aikaa.
Ei firmat saa työttömistä rahaa valtiolta. Firman ottaessa työntekijän, pitää maksaa valtiolle henkilösivukustannuksia.
Otetaan esimerkki. Kun firma maksaa työntekijälle 1000 käteen kuukaudesta, pitää valtiolle maksaa 2000 edellisen lisäksi. (Summa jonka jollekin maksaa pitää kertoa kolmella.)
Valtio tarjoaa firmoille, että ottaa työntekijän sisään, ja henkilösivukustannuksia ei tarvitse maksaa. Firman pitää edelleen maksaa tuo työntekijän 1000 euroa omista tuloistaan.
Kysymys on, tuottaako työntekijä oman 1000 euroansa itse firmalle sisään, vai pitääkö maksaa jonkun toisen tuottamista varoista. Useimmiten työvoimatoimiston kautta tulleet ovat vain lorvimassa että "saavat päivät täyteen".
Itsellä ollut "työntekijöitä" kyseisellä luukkuperiaatteella, enkä tule enää ottamaan ketään töihin.
.. Valhetta.. Ja RiistoPorvarin Propagandaa.. En ole asiaa sen enempää tutkinut, mutta olen kuullut henkilöstöhallintaa lähellä olevilta, että työnantaja saa esim. sellaisista orjista&riistettävistä rahaa, jotka saavat esim. sen 9€ päivä työttömyysetuutensa päälle jotain korvausta.. ;P
.. Tämän Outoilun&Persestelyn lisäksi on muitakin Orjuutus&Riisto&Halpuutus OutoiluPersestelyjä.. ;D.. Esim. PalkkaTuetut työt, NollaPersestelySopimus, OllaanVaanMaksavinaanTyöt (ja sitten nillitetään, jos/kun työntekijä vastavuoroisesti OnVainTekevinään.. ;D).. jne.. jne.. ;P
.. Ja tuo Palkka kertaa kolme on ihan silkkaa sontaa sekin.. Jossain vaiheessa se taisi olla suunnilleen 1,7 kertaa x TyöntekijänPalkka = TyöntekijänKokonaisKustannus.. (Eli esim. työntekijän palkka 2000€/kk = 3400€/kk).. Ja en nyt hevillä usko, että se siitä olisi noussut.. Pikemminkin Laskenut.. Ja/jos kun työnanataja esim. saisi työntekijän alennetuilla "sivukuluilla", niin silloinhan se Kerroin on vielä tätä NormaalissaTyösuhteessa olevaa kerrointa pienemmpi.. ;P
.. Työntekijöitä tässä kusetaan.. RiistoPerseNeoKapitalistien ja muiden samanluonteisten PsykoNarsuMarsujen toimesta.. ;P
9 euron orjalla ei ole edes sairasvakuutusta jos menee työkkärin käskystä puuhapajalle. Yritys saa jotain 10-11 euroa joka päivältä kun työtön työntekijä on töissä ja saavat myös muita avustuksia. Joillekin firmoille tötön on täysin ilmainen koska kela maksaa työntekijälle 9 euroa päivä työttömyysraha. Jos joudut matkustamaan pidemmän matkan niin matkakulut sun pitää maksaa siitä 9 eurosta ja varsinaista palkkaa et siis saa ollenkaan.
Näin minäkin olen asian käsittänyt..
Vastusta työkkärin tyranniaa etsimällä itse työpaikka. Sitten ne eivät pääse sinuun käsiksi.
Tosin minäkin vastustan noita matalapalkkaisia työsuhteita, vaikka edustan aina työnantajaa. Jos työntekijä ei pärjää palkallaan, vaan joutuu lisäksi hakemaan asumis ja muita tukia, niin se tuhoaa työmotivaation. Harvat ihmiset tekevät töitä ilokseen. Se on tapa hankkia elantonsa ja siksi palkan pitää olla riittävän iso.
Ai sä sitä oletkin mieluummin joku työtön ätmipaskaluuseri saatana!!!! Mä sitä tienaankin 9e päivässä sotaveteraanien perseiden pyyhkimisestä, ja siitä vielä hiuslisät päälle niistä irronneista karvoista.