Minä aloitan.
Naiset luulee että miehelle tulee alemmuuskompleksi siitä jos nainen on koulutetumpi/enemmän tienaava.
Väärin. Miehelle on aivan yhdentekevää jos nainen on koulutetumpi/tienaa enemmän.
Luulen että asia johtuu siitä että naiset ei itse halua vähemmän koulutettua tai vähemmän tienaavaa ja yrittävät välttää kuulostamasta pinnalliselta sanomalla että miehelle tulisi alemmuuskompleksi ja sen takia suhde ei toimisi..
Naiset luulee että miehelle tulee alemmuuskompleksi siitä jos nainen on koulutetumpi/enemmän tienaava.
Väärin. Miehelle on aivan yhdentekevää jos nainen on koulutetumpi/tienaa enemmän.
Luulen että asia johtuu siitä että naiset ei itse halua vähemmän koulutettua tai vähemmän tienaavaa ja yrittävät välttää kuulostamasta pinnalliselta sanomalla että miehelle tulisi alemmuuskompleksi ja sen takia suhde ei toimisi..
Vastaukset 44
Vanhimmat
No minä jatkan.
Naiset luulee, että miehille tulee alemmuuskompleksi, jos nainen on huomattavasti miestä vahvempi ja kovempi kuntoisempi muutenkin.
Väärin. Miehiä ei haittaa yhtään, että he venyttelevät ja silittelevät itseään sillä välin kun nainen kyykkää X x 100 kg ja vetää leukoja X x 15 kilon lisäpainolla.
Olet oikeassa tässä. Mua ei haittaisi jos naisella on paremmat painonnostotulokset mitä mulla.
Itse käyn aktiivisesti salilla mutta oma nostelu on enemmän kehonrakennustyyppistä joten mulle on yhdentekevää minkälaiset painot mulla tai naisella on käytössä kunhan peilin edessä näyttää hyvältä.
Totta.
Exäni oli varmasti minua vahvempi, erityisesti kyykkäämisessä.
Ei tietenkään tule. Mä hyppään korkeammalle ja juoksen pidemmälle ja kovempaa kun bodarinainen :). Se ei lihaksiltaan jaksa ;) Mä kipitän vuoren huipulle ja bodarinainen uupuu matkalle. Silti mulla on ihan riittävän vahva lihaksisto. Ihan sama vaikka nainen harrastaisi kutomista ja kokkaamista. Ainahan mä voin painella yksinkin tai harjoitella olohuoneessa.
Tanan tyhjäpäät. Entä sitten, vaikka nainen olisi vahvempi ja nopeampi, älykkäämpi ja rikkaampi, 50cm pidempi tai lyhyempi. Mitä hemmetin väliä tuollaisilla täysin pinnallisilla seikoilla on kenenkään onnellisen elämän kannalta.
Kuulostaa aika homolta. Pinkeät lihakset ja varsinkin pakarat jee!
Miehet luulee, että naisia haittaa jos mies on 20 cm lyhempi ja 30 kiloa kevyempi kuin nainen.
Väärin. Ei haittaa. Pää on mukavasti tissien korkeudella ja rimpula tottelee kiltisti käskyjä.
Minä miehenä luulen että naiset haluavat itseään pitemmän ja painavamman miehen aivan kuten minäkin miehenä haluan itseäni lyhyemmän ja kevyemmän naisen.
En oikein ymmärrä viestiäsi.
Miten niin et ymmärrä? Sehän on täysin linjassa aloituksen kanssa.
Witsca! Ja auts! En haluakaan piparikuvaa!
Totta myös tämä.
t. 171cm/60-65kg mies, treffailen nyt 180cm naista joka on rotevahko (ei lihava).
"Väärin. Ei haittaa. Pää on mukavasti tissien korkeudella ja rimpula tottelee kiltisti käskyjä."
Höpsöä kuvitella että koko vaikuttaa siihen kuka parisuhteessa tottelee. Kaippa sitten jutut naisten kokopakkomielteistä (miehen pitää olla isompi) ovat totta kun pienempikokoinen mies oletetaan heittopussiksi.
Jestas, jätkä on 140 cm ja painaa 30 kg! Ton kokoiselta ei enää kysytä mitä se haluaa. :)
No mä aattelinkin, että insestitäteiltä en halua mitään. Heh...
No hyi.. Kaikee säkin ajattelet!
Mietis nyt meidän Pikkukakkostakin, pikkuruinen rimpula, mutta ei se siitä lasta kai tee, melkein nelikymppisestä miehestä. Ja sillähän on se mummoikäinen kesäpanokin. Pitääkin muistaa kysyä, kuinka paljon se daami on sitä isompi...
No meitähän on moneksi. Ja insestinen seksuaalisuus on seksuaalisuus siinä missä muutkin...mutta arvaten problemaattinen.
Täällä pääkallopaikalla vasta näkeekin miten kaikenkarvaista sakkia sitä maailma elättää. Susisuon asukki monttu auki saa ihmetellä. Hotellikin täynnä Italialaisia. Hauskasti posmottavat.
Se sun rimpula onkin mustan vyön kaveri. Bodariämmä on äkkiä maassa tai hengetön jos rupeaa käymään päälle. Huom! En ole pikkurimpula, vaikken mikään pitkä olekaan.
En ole mitannut, mutta on ehkä parisen senttiä lyhyempi. Siis 165cm tjsp. Normaalipainoinen, ei mikään hirviölatsit omistava She-Hulk. En ole kysellyt mave-tuloksia, mutta en usko että saisi nostettua 2X omaa painoaan.
Ja ikäähän oli melkein 60v, mikä on sopiva ikä kun olen itsekin 31v eli melkein 70v.
Ei ole mustaa vyötä (judossa).
Minkä värinen sulla on? Onhan se musta kuitenkin haussa ;)
Tyhjäpäiväinen bodariämmä lentää kuitenkin kai jo ihan iloisesti maahan?
Tyhjäpäinen!!! Hemmetti!
Mä luulen että miehet luulee, etteivät kelpaa paremmin koulutetulle naiselle. Ainakin näin on mulle sanottu, että "et sä varmaan tällaista ammattikoulun käynyttä huoli kun itse olet maisteri". Eli miehet kyllä kelpuuttavat paremmin koulutetun naisen, mutta ajattelevat ettei paremmin koulutettu nainen huolisi heitä.
Itse ainakin olen käynyt täysin avoimin mielin treffeillä yliopiston käyneiden naisten kanssa ajatellen että voin kyllä kelvata heille amiksena mutta he olivat eri mieltä. Sen ylemmyyden tunnon pystyi selkeästi havaitsemaan naisista.
Vastaavaisuudessa yritän katsoa tarkemmin että treffaamani nainen ei olisi maisteri, ei sen takia että se haittaisi minua vaan edellisten maisterinaisten reaktioiden takia.
Sitten et ole ollut tarpeeksi "äijä" heille.
Tienaamisella voi olla väliä jos haluaa paremman elämän, hyvän hienon asunnon ja muutenkin luxus elämää viettää. Oma avovaimo tienaa 5000 euroa kk enemmän kun minä. Ei se ole koskaan valittanut mulle että pitäisi opiskella lisää että saisi parempaa palkkaa. Oon tehnyt raksahommia ja välillä olen työtön. Se nainen minut pyysi luokseen asumaan hienoon taloonsa, sanoin että ei minulla ole varaa maksella omakotitalon kustanuksia ja ei kuulemma haittaa. Mun pitää säästää kauan että voin maksa etelän loman, avovaimo on vienyt minut lomille.
Hyvä säkä käynyt sulla. Mun pitäisi kiristää hampaitani aika pitkään. En haluaisi elellä naisen rahoilla ja on niin vaikea ottaa vastaan, mutta jos homma perustuisi rakkauteen niin ehkä siihen jossain vaiheessa tottuisi. Tulee vähän ostettu olo, mutta se on vähän eri asia jos nainen on varakas ja suhteessa köyhemmän kanssa kuin toisin päin. Ainakaan nainen ei olisi suhteessa rahan vuoksi, jotain muuta siinä pitää silloin olla. Sulla taitaa olla sen verran rikas avovaimo, ettei sen tarvitse enää välittää pinnallisista asioita. Ei tarvitse enää kumarrella.
Tämä ei ole myytti, vaan totta: Kun miehen status, pituus, tulot, koulutus tai että hänellä on lapsia, joista pitää huolta vähintään puolet ajasta, ym. ym. alittavat naisen vaatimustason, voi suhde silti syntyä jos on riittävästi kemiaa..
eli..
Mies on riittävän hyvännäköinen. Aina pitää olla jokin ominaisuus, jolla voi kehuskella muille.
Ketä haittaa, ketä ei. Muistin yhden vuosien takaisen kyselyn, jonka kaivoin esille.
"miehet eivät halua, että nainen ansaitsee liikaa tai ainakaan enempää kuin mies itse! Peräti 54 prosenttia miehistä ilmoitti, ettei deittailisi naista, joka tienaa vuodessa yli 25 000 puntaa (noin 32 600 euroa)."
https://irc-galleria.net/user/JoNzKa/blog/14392330-daily-mail-juttu-unelmanaisesta-vs-herra-tydellinen
Minulla+ei+ole+merkitystä+sillä++vaikka+nainen+olisi+tyhjätasku+tai+sitten+miljonääri.+Kyllä+ne+on+ihan+eri+asiat+mitkä+elämässä+ratkaisevat+ja+tekevät+ihmisen+onnelliseksi+ja+tyytyväiseksi.+54%+miehistä+on+vain+hieman+yli+puolet.
Todellisuudessa kiltit ja kunnolliset ovat halutuimpia parisuhdemarkkinolla, ei suinkaan jännämiehet
Ei kai nyt sentään yli kolmekymmäntävuotitaana enää? Vähän huonolta näyttää.
Status on kovaa valuuttaa. Niin vaan se jännämies axl smith paneskeli kymmeniä naisia statuksen turvin. Naiset luulee että julkkis tai komea mies muutenkin on hyvä kumppani vaikka ne on usein jännämiehii.
Ei hyvä kumppani vaan hyvä panomies.
Myytti: mies haluaa saalistaa
Totuus: Pelimies ehkä haluaa, tavallinen mies ei juurikaan, herkkä mies ei lainkaan
Näin se menee.
Naisillahan on useita uskomuksia ja harhaluuloja:
- Kun nainen ei kelpaa olettaa nainen että mies on homo, kokematon tai muuten estoinen
Väärin, nainen vain ei oikeasti ole kelvollinen
- Kun miestä ei yritä väkisin naisen seuraan olettaa nainen että mies on homo, kokematon tai muuten estoinen
Väärin, mies vaan ei ole tungetteleva luonne tai ehkä sitä ei vaan kiinnosta
- Nainen olettaa että kokemus ja useat miessuhteet menneisyydessä on hyvä asia
Väärin, useat miessuhteet menneisyydessä on aina huono asia
- Nainen olettaa että korkea koulutus ja määrätietoinen asenne ovat hyvä juttu
Väärin, miestä kiinnostaa mukava luonne
- Nainen olettaa että miehen mielestä on hienoa kun nainen on paljon matkustellut ja roikkuminen vuorenrinteellä jossain facekuvassa on jotain mahtavaa
Väärin, mies ei halua onnettomuushakuista elämystenhakijaa
- Nainen olettaa että miehen mielestä se faceen ja instaan laitettu tissikuvakin on hieno ja seksikäs
Väärin, kielii lutkamaisesta luonteesta ja huominohausta
jne. voisihan tuota jatkaa vaikka miten mutta ei jaksa nyt enempää.
Ei ole väliä mitä mies tienaa tai ei tienaa. Suhteessa tärkeämpää ihan muut asiat.
Niihän sen pitäisi olla, mutta nimenomaan useimmiten naisille miehen tulot on se ratkaiseva asia.
On+olemassa+kymmeniä+tutkimuksia+joissa+100%:sti+on+tultu+tulokseen+että+nainen+ei+voi+hyväksyä+puolisokseen+pienempituloista+miestä,+mutta+miehelle+naisen+tuloilla+ei+ole+minkäänlaista+merkitystä.+
Kun+on+tehty+lapsia,+talo,+lainaa+yms.+naisen+on+joskus+pakko+siinä+tilanteessa+hyväksyä+pienempituloinen+mies,+mutta+jos+valintatilanne+on+normaali+ns+"puhtaalta+pöydältä",+hän+ei+voi+hyväksyä+sitä+koskaan.
Työtön+mies+on+kauhistuttava+jo+ajatuksenakin+naiselle,+myös+työttömälle+naiselle.
Puhdasta+faktaa+tämä.
"Ei minkäänlaista merkitystä". Tuo ei kyllä pidä paikkaansa. Se varmaan tarkoittaa lähinnä sitä, ettei miestä haittaa vaikkei nainen toisikaan rahaa kotiin.
Tutkimuksissa on nimittäin päädytty sellaisiinkin tuloksiin, että miehet ("auervaaroja" lukuun ottamatta) eivät siedä paremmin ansaitsevaa vaimoa. Vähintään kateellisia he ovat sellaisessa tilanteessa.
Siis ainahan naiset toitottavat ettei miehen varallisuudella olisi väliä mutta myös että pitää olla määrätietoinen ja tietää mitä haluaa, mikä nyt on kiertoilmaisu sille että miehen pitää olla menestyvä tai siihen tähtäävä, koska tuskinpa esimerkiksi määrätietoisesti elämäntapatyötön kelpaa.
Miksi siivelläeläjät kelpaisivat kenellekään? Miehetkin käyttävät palstatilaa sellaisten aisten haukkumiseen.
Monet myyteistä perustuvat kai sille, että kuvitellaan vastakkaisen sukupuolen arvostavan samoja asioita kuin itsekin arvostaa. Myös ihmissuhdevaikeuksien taustalla on usein se, ettei pystytä kuuntelemaan toista, vaan kuvitellaan toisen olevan samanlainen kuin itse on tai samanlainen kuin jokin aiemmin tavattu kumppani on. Saman käyttäytymisen taustalla voi olla monenlaisia syitä, ajatuksia, joita ei voi tietää ennen kuin toinen niistä itse kertoo, emme ole ajatuksenlukijoita.
Nopsaan tulee mieleen muutama myytti, joka täälläkin usein esiintyy. Miehet kuvittelevat, että naiset arvostavat isoa penistä. Kokemattomat miehet myös kuvittelevat, että naiset haluavat sellaista seksiä kuin pornoleffoissa esitetään, vaikka sellainen jynkytys on naisten mielestä sitä kaikkein huonointa seksiä.
Ikävä juttu, jos naista tai miestä itseään ei pysty kuuntelemaan todellisena asiantuntijana omista haluistaan ja ajatuksistaan, vaan antaa omien pelkojen, ennakkoluulojen jne. jyllätä vapaasti.
Naisia ei ainakaan monesti kannata kuunnella jos haluaa pariutua.
Naiset sanoo että haluavat kiltin ja hyväsydämisen ja luotettavan kunnollisen miehen mutta tosiasiassa nuo ominaisuudet ei riitä mihinkään tai oikeastaan ei ole edes sitä mitä naiset haluavat.
Valitettavasti, kuule, nuo ominaisuudet eivät tarkoita ihmisarkaa pelkuria, kuten palstaätmit yleensä luulevat.
No joo, ei kyllä miehiäkään kannata vain kuunnella, vaan kannattaa seurata vastaavatko sanat ja teot toisiaan menneisyydessä ja nykyisyydessä. Ihan normaalia muutenkin ihmissuhteissa, työelämässä jne. arvioida toista samalla, kun tutustutaan - aika monesti omakuva poikkeaa siitä mitä muuten voi havaita. Juuri siksi monilla työpaikoilla on käytössä koeaika.