Mistä voin tietää onko vaimo saanut tiedon avioerohakemuksesta? Jätin hakemuksen yksin ja vaimon tietämättä. Aikaa kulunut avioerohakemuksen 1 vaiheen jättöpäivästä kohta 2 viikkoa. Saako hakija, siis minä palautetta ja kuinka pian? Ei tarvitse ehdottaa että kysy vaimolta.
Tieto avioeron käsittelystä
ky.syjä
14588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ihanasti kyllä hoidat eron! On varmaan vanhemmat ylpeitä sinusta? Kannattaa se kertoa jos hakee eroa koska ei varmaan vaimosikaan tykkää kun saa tiedon. Raukkamaisinta mitä tiedän ettet voi puhua. Säälin seuraavaa kohdettasi! Jatka ihmeessä et ole aviomies vaan säälittävä ukkomies joka käy vieraissa. Nauti!
Ai+senkö+takia+tuollainen+kirjoituksesi+ja+vastauksesi+kun+on+nyt+sattumoisin+mies+joka+tekee+tuon+minkä+vastaavasti+naiset+ovat+tehneet+lukuisesti.
Eroistahan+on+yleensäkin+70%+naisten+aloittamia.
Moni+mies+on+nähnyt+vain+tyhjennetyn+asunnon+kun+on+tullut+kotiin...
Minä kerroin(ex-)miehelle hakeneeni eroa. Siksipä hän viivytteli niin pitkään kuin mahdollista sen tiedoksisaannissa. Ap lienee viisaampi.
Jos jollakin olisi tietoa niin olisin kiitollinen. Käyn katsomassa myöhemmin.
Vaimon ilmeestä.
Asia kunnossa. Täältä on kai turha kysellä mitään muutakaan. Sen voi päätellä joistakin kommenteista. Ehkä jostakin löytyy palsta missä voi puhua ihan asiallisesti.
En nyt ymmärrä koko kysymystä.
Oletko sinä muka tosiaan eroamassa kun et perusjuttuja tiedä, vai etkö sinä ymmärrä lukemaasi?
Kun kirjoittaa googleen avioero, sieltä saa suoraan lukea miten homma toimii ja ätmähän sinun pitäisi tietää, jos kerran olet avioerohakemuksen jo tehnyt!
"Jos hakemus on puolisoiden yhteinen, harkinta-aika alkaa kulua siitä, kun hakemus jätettiin tai saapui käräjäoikeudelle.
Jos hakemuksen on tehnyt toinen puoliso yksin, harkinta-aika alkaa siitä, kun hakemus annettiin toiselle puolisolle tiedoksi. Käräjäoikeus ilmoittaa osapuolille harkinta-ajan alkamisesta ja siitä, miten osapuolten on toimittava, mikäli he haluavat lopullisen avioeron."
Joten jos sulle ei ole tullu käräjäoikeudesta minkäänlaisia papereita, niin tuskinpa niitä on tullut sun vaimollekaan.
Vai meinaatko että vaimosi tietää, mutta so what, sitä ei voisi vähempää kiinnostaa?
Juuri tätä minä tarkoitan kun sanoin että täällä ei kannata kysellä mitään. Perusasiat on selvillä ja kaikki muutkin tekniset asiat. Kiinnosti vaan aikataulu, että missä ajassa tieto tulee. Kannattaisi aina lukea aloitus tarkkaan ilman tunnekuohuja ja laskea vaikka sataan, ennen kuin kirjoittaa mitään. Minä sain tiedon muuta kautta. Älkää enää jatkako tätä ketjua kiitos.
Kommenttiisi: kannattaa lukea aloitus ilman tunnekuohuja.
Siis ovathan molemmat kysymyksesi tosi typeriä .. ja vielä typerämmiksi kysymyksesi muuttuvat ... jos sinulla jo kysyessäsi perusasiat olivat selvillä:
Toistan sun kysymykset:
1. Mistä voin tietää onko vaimo saanut tiedon avioerohakemuksesta?
2. Saako hakija, siis minä palautetta ja kuinka pian?
Nämä asiathan kerrottiin niissä avioerohakemuslomakkeen perusläplätyksissä :).
Tiedon saat siitä käräjäoikeudesta mihin jätit hakemuksen.
Tarkennusta: siis tiedon saat ensialkuun kysymällä. Ositus menee hakemuksen käräoikeuteen jättöpäivän mukaan. 1. vaiheen harkinta-aika alkaa siitä päivästä, jolloin vaimosi on saanut hakemuksen tiedoksi. Siitä tulee kyllä virallinen paperi kotiin "automaattisesti" jossain vaiheessa. Jos vaimosi haluaa vetkutella tiedoksiannossa niin se onnistuu melko pitkään.
Käräjäoikeudesta. Meillä vaimo ei ottanut vastaan kahta tiedoksiantoa tai asiamiestä. Lopulta paperit meni jonnekin poliisiasemalle. Aikaa taisi kulua kokonaisuudessaan noin 3-4 kuukautta ennen kuin avioeroon tuomitiin. Vaimo ei missään vaiheessa ottanut vastaan papereita.
Kävi kuitenkin niin, että olemme edelleen yhdessä...asiat menee välillä todella oudosti...
Aika sikamaista menoa hakea yksin eroa ja vielä jättää kertomatta? Voin kuvitella vaimon ilmeen kun ilmoittavat! Onneksi olkoon hienosti hoidat! Toivottavasti teillä ei olelapsia jotta voisivat nuo lapset ylpeitä isästään? Ei se kannata kertoa puolisolleen missään mielessä että on eroa hakenut. Perkele vie vielä tuhkat pesästä jos tietäisi sinun hakevan eroa. Upeasti arvostat puolisoasi. Vau oletko niitä Ukkomiehiä "jotka unohtavat kertoa kotona miten asiat ovat? Ette ainakaan ystävinä eroa jos sekin pitää salata? Nyt kaikki kakkoset jotka jyystää ukkomiestä kohta vapaalla markkinoilla. Olkaa kieli pitkällä!
Aika sairas kommenttisi.
Jos ap arvostaisi puolisoaan, tuskin hän olisi eroa hakenut... Ja onko tullut mieleen, että ap:n puoliso on omalla käytöksellään aiheuttanut sen, ettei ap kerro hakeneensa eroa? Katsos, kun erosta puhuminen ihmiselle, joka ei halua erota, on samanlaista kun puhuisi seinille. Paljon dramaattisempaa vain.
Tuossa edellä kirjoitettiin: "Minä kerroin(ex-)miehelle hakeneeni eroa. Siksipä hän viivytteli niin pitkään kuin mahdollista sen tiedoksisaannissa. Ap lienee viisaampi. " Yhdyn tähän. Tein saman virheen.