eli ei ole enää asuttavissa ? Tämä ei ole vitsi eikä trolli vaan ihan vakavaa asiaa. Toimiva yhteiskunta vaatii tietyn määrän ihmisiä tietyissä tehtävissä kuten sairaan-, lasten- ja vanhustenhoito ja hoiva-ala yleensä, kauppa, liikenne, hallinto, erilaiset korjaamot, sähkö- ja lämpöverkon vikojen korjaajat, rakentajat, erilaiset asentajat, teitten auraajat, yms. yms.... lukemattomat asiat.
Jossain vaiheessa tätä menoa ei nuoria enää ole pyörittämään tätä kaikkea mitä täällä tarvitaan. Mitä sitten, mistä apu jos katon alkaessa vuotaa ei paikkaajaa enää ole. Tai sairaanhoitajia ei ole eikä kotiavustajia suurelle joukolle vanhoja ja tätä rataa. Jäädäänkö tänne lahoaviin mökkeihin heitteille.
Missähän vaiheessa Lieksan elämä loppuu
34
455
Vastaukset
- rantalaiska
Lapsia syntyy Lieksassa vuosittain n. 100. Heistä ainakin 50 muuttaa pois ja lopuista n. puolet eli 25 jää työttömiksi loppuiäkseen. Elämää ylläpitämään jää siis n. 25 tai jopa alle sen. Ei romahdus voi olla enää kovin kaukana, eihän noin vähät uudet työssäkävijät vuosittain kykene elättämään kaikkia muita.
- viimeisellä.rannalla
Pelkkä asukkaiden määrä ei ratkaise kokonaan palveluiden tasoa ja määrää. Lieksassa asukkaiden määrä on kutistunut noin alle puoleen Lieksa-Pielisjärvi-ajoista. Sairaanhoito ontuu pahasti ja hammashoitoa ei ole käytännössä ollenkaan. Voidaanko puhua hammashoidosta, jos hoitoon pääsy kestää neljästä kuukaudesta puoleen vuoteen? Rautatien matkustajaliikenne on loppumaisillaan. Kauppa on keskittynyt kolmeen liikkeeseen. Autokauppoja on vain yksi. Autojen katsastuksia ja huoltoja teetetään Joensuussa Lieksan kalleuden takia. Pari vuotta sitten peltikaton uusiminen piti tilata Joensuusta. Putkiliikkeitä on yksi. Remontteja suunniteltaessa kannattaa kysyä tarjoukset lieksalaisen liikkeen lisäksi myös ulkopaikkakuntalaiselta liikkeeltä, joka saattaa osoittautua lieksalaista halvemmaksi. Kaupungin omien teiden aurauksia on vähennetty samoin kuin puhtaanapitoa ja puistojen kunnostamisia. Kaupungin omistamat tyhjät homehtuneet kiinteistöt jäävät purkamatta. Esimerkkeinä Rantalan paloasema ja kaupungintalot, Lieksan entinen paloasema jne. Kukaan kaupungin virkamies ei ole enää kiinnostunut mistään. Kunhan palkka juoksee, niin hyvä on. Eläkeikäkin lähestyy.
- arvioitsijaKuopio
Lieksan populaatio on ollut pitkään eristäytynyt, demarikunnan ja politiikassa toisilleen sukua keskenään olevien (syntymälahjana saatu vähäinen älykkyys) ansiosta.
Tämä yhtälö ei vedä muuttajia Lieksaan sillä tuollaisen populaation keskellä ei uudet raikkaat yhteisöä hyödyttävät ideat, kehittäminen menesty. Lieksassa pitää kuulua demareihin ja pitää lisäksi olla kusi sukassa että et loukkaa vahingossakaan ketään jonka serkku, täti, setä .... on politiikassa tai poliittisesti valitulla virkapallilla.
- kohta.kuolee
10-20 vuotta. Kynnelle kykenevät muuttaa Joensuuhun tai pääkaupunkiseudulle.
- FuturistinUni
Kyllä se 10-20 vuotta on liian lyhyt aika. Laskeskelin, että 35-40 vuotta on realistisempi.
Kato käy ihan takuulla ja se loppumatka mennäänkin lujaa, koska syntyvyys menee lähes nollaan. Lieksasta ei saada enää hoitajia vanhoille ja sairaille, eikä muualta haluta muuttaa Lieksaan.
Lieksa on maantieteellisesti pahassa paikassa. Lieksaan pitää tulla ihan erikseen (nähdäkseen ei mitään) koska se ei ole minkään isompiin keskuksiin johtavan reitin varrella. Lieksalla ei olisi hätäpäivää jos hallinnollinen ja kaupallinen keskus olisi toisella puolella Pielistä. Itärannalla voisi olla pieni, mutta tehokas palvelukeskus korpituristeja varten. Kolin kylä olisi siis se oikea keskus.
Oikeastaan voisikin tehdä niin, että Pielisen itäpuolinen LIeksa jaettaisiin kolmen naapurin kesken. Nurmes, Ilomantsi ja Kuhmo saisivat kukin osan ns. Itä-Lieksasta omakseen. Jos eivät ota suosiolla niin annetaan väkisin.
Uusi-Lieksa perustettaisiin sitten Kolille...
Olipa huono idea...
Tehdään niin, että Lieksa jää Lieksaksi ja hautautuu sitten aikanaan korpeen, eikä kukaan muista sitä enää. Ei edes pahalla.
Kaupungin suurimpien kauppojen läheisyyteen tuotakoon isot tuhka-astiat joista kaupunkilaiset voivat sirotelle tuhkaa päällensä.
Sitä ennen - eli heti, Koli liitettäköön Kontiolahteen. Nimetkin alkavat samoilla kirjaimilla.
Jessss. Kontiolahti, Koli, Kolvanan uuro - älkää.peljätkö
Ei lieksa autioidu, koska matut jää tänne ilmaisen elätyksen turvin, turhaa luullakkaan että kylä autioituu,,korkeintaan asukkaiden väri vaihtuu!
- höpöhöpöö
Mamuillakin sentään jokin taso eli muuttavat ihmisten ilmoille.
- näin.se.menee
Kun maahanmuuttajien lieksalaiset palvelijat ja rahanjakajat poistuvat paikkakunnalta, poistuvat myös palveltavat. Lieksaan ei jää yhtään maahanmuuttajaa ilman ilmaista palvelusväkeään, mihin he ovat tottuneet.
- Näin.se.oikeasti.menee
näin.se.menee kirjoitti:
Kun maahanmuuttajien lieksalaiset palvelijat ja rahanjakajat poistuvat paikkakunnalta, poistuvat myös palveltavat. Lieksaan ei jää yhtään maahanmuuttajaa ilman ilmaista palvelusväkeään, mihin he ovat tottuneet.
Voi, voi teitä reppanoita uhriutujia. Lieksalaiset itse ovat muun muun Suomen elättejä, mutta eivät sitä tajua :D
- as_oy_peris
Präkamarin elämä ei lopu koskaan. Peräkamarin runsas lois kanta jatkaa elämäänsä, vaikka periksestä aika jättäisikin. Uusia periksiä voidaan asuttaa helposti samaan peräkamariin, muut loisethan siellä jo ovat.
- iuruyiftui
Tarkoitat loisilla vissiin matuja?
- sossupummirasset
eikun sinua.
- nii-ih
Nurmeksessa ei ole kuin alle 8000 asukasta ja hyvin menee. Niin että ihan turhaa kötinää tuo aloitus.
- Nurmes-Elää
Nurmeksen talousalueella on laskettu asuvan n. 15000 henkeä. Nurmes, Valtimo, Juuka osittain, Kuhmo osittain, Rautavaara osittain. Koli.
Enemmän siis kuin Lieksassa enää viiteentoista vuoteen.
- odotellaan.vähän
Kauniaisissa on vain 9500 asukasta ja he kaikki ovat rikkaita. Kun Lieksasta poistuu vielä pari tuhatta asukasta, meillekin tulee hienot oltavat kaunialaisten tapaan.
- Nään-mustaa-vaan
Kauniainen ja westend, nehän ovat matujen asuttamia alueita!
- kuollut.kylä
Vastauksena alkuperäiseen kysymykseen: eikö se ole jo loppunut?
- ei.lopu
Mikä loppunut? Olut vai viinat?
- Pimpampulla
Jos joku haluaa nauttia erämaasta ja metsistä ja luonnon eläimistä kuten sudet, karhut, kauriit, hirvet ynnä muut.
Ei Lieksa sammu.
Pienetkin paikkakunnat pärjää, kuten Kuhmo.- Mitäsluulitkumihuuli
No milloinpa olet viimeksi jutellut kuhmolaisten kanssa Kuhmon pärjäämisestä?
- lieksan-tajuttomuus
Tätä suomi -kohtaloita rupeaa taas piisamaan.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201708072200310621_u0.shtml
Kouluateriat tärkeitä
Lapsiperheköyhyys voi näkyä kouluissa ympäri vuoden esimerkiksi kouluaterian yhteydessä.
Salon mukaan kouluateria on tärkeä jokaiselle lapselle, mutta jos kouluateria on päivän ainoa lämmin ateria, on se silloin todella tärkeä lapselle.
Salon mukaan isoissa kaupungeissa kouluruoan menekkiä on seurattu ja huomattu, että sitä menee enemmän maanantaisin kuin muina päivinä. Hän on huomannut saman myös opettajan työnsä kautta.
- Voi olla, että viikonloppuna ei ole saanut joka päivä lämmintä ateriaa ja se voi liittyä siihen, miksi maanantaisin menee enemmän kouluruokaa, Salo toteaa.
MIIA TORRO
[email protected]
Suutarin lapset saavat kulkea ilman kenkiä, kun lomailijat tunkevat itsensä suomi pöytiin.- Vätyksiä-Ei-Muuta
"Suutarin lapset saavat kulkea ilman kenkiä, kun lomailijat tunkevat itsensä suomi pöytiin."
Puhut paskaa pöljäke.
Syy on siinä, ettei vanhemmat välitä huolehtia siitä, että muksut söisivät kunnolla. Lasteni kaverit söivät useinkin meillä, koska kotona ei ollut kunnon ruokaa. Oli vain riisivelliä tai kala- tai hernekeittoa. Mikä vika niissä on?
Samanlaisia ne ruoat oli meilläkin, mutta jostakin syystä ne kelpasivat. Meidän omat mukulat söivät mitä tarjottiin. Ei aina ole pizzapäivä.
- Anonyymi
Hyvin pian loppuu elämä Lieksassa.
- Anonyymi
Paraimmat pitää lieksan kunniassan, sisältäpäin henkisille tyhyjille ei mitään voi
- sama kuin vetta tyhjään kaivoon kantaisi, eihän se siellä silloin pysy
( näissä elämä ) - Anonyymi
Perruutin parkkiin. Ihan sillein peilien kanssa. Mukvan väljästihä löyty tilat .
Pääsääntöisesti en ole muuten toisissakaan kaupungeissa järkyttävän ahdasmielinen,
PS. Susipartio perääni. Näin aivan oikeasti unta. Viime yönä ammuin unessani kauniin naarassuden. Koko näytelmä muuttui kauniiksi unikuvetelmaksi. Susi olikin yhtäkkiä muuta. Pientä housujen pesemistä. - Anonyymi
Kylmä totuus on että Lieksalla on alkanut kuolinkouristukset,
- Anonyymi
KOetas kumminkin selvitä aamuun tuskissas ja katseles sitten miten siitä tilastas kampailustas selviät, kukas muuten on vastapelurisi KERRO
- Anonyymi
En ole vielä ikinä kuullut, että Suomessa olisi mikään kaupunki tai kunta tyystin loppunut olemasta. Se on Afrikassa eri asia. Sieltä tyhjentyvät kylät, kun väestö muuttaa Euroalueelle.lihapatojen ääreen. Olisihan se hyvin erikoista, jos Lieksassa olisi joku päivä kymmenen asukasta. Kaupungin silmäätekeviä herrojakin on moninkertaisesti, samoin kaupungin työkyreitä. Mitä sitten tapahtuisi? Kuka jakaisi loppatilejä jäljellejääneille? Määttänenkö? Antaisiko sitten viimeiseksi loparit myös itselleen ja ottaisi irtisanomisajan palkan ja lomarahat ja poistuisi Joensuuhun päin.
Minne ne kymmenen asukkia joutuisivat? Tätä voisi spekuloida loputtomiin, mutta olen varma, että näin ei tule käymään. Poistettaisiinko kaupungin nimi kartalta?
Miksi tällaista pitää yleensäkään jauhaa?
Tehdäänkö niin, että asutaan ja ollaan vain niinkuin tähänkin asti, mitään hirveää ei meidän elomme aikana tapahdu, ei.kaupunki lopu meidän alamme. Kela.maksaa asumistuet ja TT.korvaukset, sossu jeesaa minkä ehtii ja matuille pläjähtää heille kuuluvat elätysrahat vielä tähänastista rivakammin. Kaikki jatkuu kuin ennenkin, joten rauha maassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole vielä ikinä kuullut, että Suomessa olisi mikään kaupunki tai kunta tyystin loppunut olemasta. Se on Afrikassa eri asia. Sieltä tyhjentyvät kylät, kun väestö muuttaa Euroalueelle.lihapatojen ääreen. Olisihan se hyvin erikoista, jos Lieksassa olisi joku päivä kymmenen asukasta. Kaupungin silmäätekeviä herrojakin on moninkertaisesti, samoin kaupungin työkyreitä. Mitä sitten tapahtuisi? Kuka jakaisi loppatilejä jäljellejääneille? Määttänenkö? Antaisiko sitten viimeiseksi loparit myös itselleen ja ottaisi irtisanomisajan palkan ja lomarahat ja poistuisi Joensuuhun päin.
Minne ne kymmenen asukkia joutuisivat? Tätä voisi spekuloida loputtomiin, mutta olen varma, että näin ei tule käymään. Poistettaisiinko kaupungin nimi kartalta?
Miksi tällaista pitää yleensäkään jauhaa?
Tehdäänkö niin, että asutaan ja ollaan vain niinkuin tähänkin asti, mitään hirveää ei meidän elomme aikana tapahdu, ei.kaupunki lopu meidän alamme. Kela.maksaa asumistuet ja TT.korvaukset, sossu jeesaa minkä ehtii ja matuille pläjähtää heille kuuluvat elätysrahat vielä tähänastista rivakammin. Kaikki jatkuu kuin ennenkin, joten rauha maassa.Matuilut joo tekee lieksalaisen elämän raskaaksi, näivetäen lieksan tyystin suomalaisesta
NÄIN ON SALETTI MITÄ KERROIT - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Matuilut joo tekee lieksalaisen elämän raskaaksi, näivetäen lieksan tyystin suomalaisesta
NÄIN ON SALETTI MITÄ KERROITOlet oikeassa, kuomaseni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet oikeassa, kuomaseni.
Just ollaan pakkaamassa ja muutetaan Kontulaan sinne mamu kaupunginosaan Helsinkiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Just ollaan pakkaamassa ja muutetaan Kontulaan sinne mamu kaupunginosaan Helsinkiin.
Ruakkimaan vaiko vapaamatkustajaksi näitten tyylillä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruakkimaan vaiko vapaamatkustajaksi näitten tyylillä
Jos tämä Lieksa ihan aikuisten oikeeeeesti joskus tyhjenee ja muuttuu turhaksi paikaksi, eipä hätää, silloinhan kaikki turhan paikan hakijat pitää asuttaa tänne turhaan paikkaan.
Mahtaisi matun silmänvalkuaiset muljahdella ja suusta purkautua möreää örinää, kun huomaisivat saaneensa aivan oikean, tyhjän kaupungin käyttöönsä.
Siinäpähän sitten mesoisivat keskenään, ensinnä olisi perustettava oma soppala ja kela, jonka nimi olisi kela 2, erotuksena meidän kelasta. Kaupungin nimeksi voisivat rekisteröidä PikkuMogadishu. Myös työpaikkoja pitäisi luoda kuin lunta vain, taksikuskit ja mummojen hoitajat työllistyisivät varmasti. Myös bussikuskit olisivat kunniassaan isossa kaupungissa. Siispä nykyinen asujaimisto voi nukkua yönsä rauhassa, jos näin käy, kaupunkimme olisi hyvissä käsissä ja laajenisi pian koko Suomen kokoiseksi johtuen turhan paikan hakijoiden korkeasta hedelmällisyydestä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205233Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1271605- 1011470
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi701419Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli3361349- 491338
Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk761282Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/12541065- 86955
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?50948