Miten Suomen huippu-urheilu voi?

palaako.vain.rahaa

On perustettu jos jonkinlaista virkaa mutta ne urheilijat vielä puuttuvat. Joko seuraavan 10 vuoden sisällä saadaan yksi mitalisti MM-kisoihin. Onhan se vähän noloa, jos 34 vuotias Pitkämäki, jonka oma ennätys on vuodelta 2005, on ainoa edes pistesijoille pääsevä Lontoon kisoissa.
Porukan paljoudesta ei huippujen etsintä ole kiinni. Pitääkö Mika Lehtimäen erota, jos hypyistä ja heitoista ei tule tulosta?
https://www.olympiakomitea.fi/yhteystiedot/

17

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin.pyyhkii

      Kimi ja Valtteri voivat ihan hyvin, voisivat lahjoittaa vähän rahaa hikiurheilijoillekin.

      • Keke82

        Sano ykskin syy minkätähden niille pitäis jakaa ilmaista rahaa...sitähän on jaossa timanttiliigan kisoissa, kaupunkimaratoneilla jne. Pitäs vaan käydä kuittaamassa rahat pois,


    • Vauhtia_riittää

      Pitäisi tilata postimyynnistä näitä tummia urheilijoita. Niinhän ne muutkin maat tekevät.

    • Satsausvääräänkohtaan

      Suomen yleen on satsattu puolimiljardia vuodessa ja sitä ei voinut olla näkemättä mm kisoissa. Kameroita, toimittajia, asiantuntijoita ym ym riittää joka oksalle tekemään juttua parista suomalaisestakin ns huippu urheilijasta jotka pienten urheiluapurahojen turvin sivutoiminaan yrittivät parhaansa.
      Olisikohan asetelman kääntäminen toisinpäin jonkinlainen lääke menestymättömyyteen? Puolimiljardia vuosittain siis laitettaisiin ammatti urheiluun ja valmentajiin. Yle toimintaa supistettaisiin 95%. Kisapaikalle lähettäisiin vain 1 selostaja. Olisko näillä suomella kohta maailman parhaita urheilijoita?

      • nappikauppaa

        "5 000 euron suuruinen valmennus- ja harjoitteluapuraha on tarkoitettu sellaisille nuorille urheilijoille, jotka myös muiden kuin yllä mainittujen kansainvälisten näyttöjen sekä urheilu-uran kehityksen perusteella arvioidaan tulevaisuuden arvokilpailumenestyjiksi. "

        10000 tai 20000 euroa voi saada, jos on jo menestynyt kansainvälisesti tai on kansainvälisellä huipulla eikä ole paljon muita tuloja.

        Miettikääs, mitä nykyaikana tekee 5000 euron summalla? Paljonko turhat johtajat saavat kk-palkkaa ja kokouspalkkioita?

        https://www.olympiakomitea.fi/huippu-urheilu/huippuvaiheen-ohjelma/urheilijat/urheilija-apurahat/


    • Ruotsista-mallia

      Suomalaisessa huippu-urheilussa käytetään yksilö- ja seuratasolla aivan liian usein markettilaatuisia, korkeintaan food grade laatuluokan, urheilujuomia ja lisäravinteita jotka eivät imeydy elimistöön läheskään niin hyvin kuin pitäisi. Tämä kävelykilpailu oli ikävä muistutus siitä tosiasiasta. Tässä asiassa mm. ruotsalaiset ovat meitä vuosikymmeniä edellä ja ymmärtävät ravinnon sekä lisäravinteiden laadun vaikutuksen huippu-urheilussa, ja osittain sen takia myös pärjäävät mm. yleisurheilussa paremmin kuin suomalaiset. Koskahan Suomen huippu-urheilussa ja liitoissa aletaan asia ymmärtämään ja lopetetaan se markettijauhojen syöttäminen ja juottaminen huippu-urheilijoille?

      • äläsiemölise

        dexal on kotimainen.


    • juotaan

      NYT RYYPÄTÄÄN!!!
      Kume sen kunjajs otean AINNA moukut Kosken.Korvaa kun nää Suommalaset muka huipu-urreilijat kuluttaa Veron- Maksajien rahojsa sielä Perllinissä.
      Nyt ryypätää JOKA PÄIVÄ kun Suommalasillen ÖÖ-luokan "urhheilijoillen" osotetaan heitän oikea Ei oo Perliinisä.
      Mut se on SULn velvolisus ostaa meillen Viinaa!

    • kuka.parantaa

      Onhan meillä Kimi, ollut palkintopallilla taas neljässä kisassa peräkkäin.

      • menee_huonosti

        Ratin vääntäminen ei ole urheilua.


      • crackneekeri

        Kyllä on ja paljon tunnetumpaa/arvostetumpaa maailmalla kuin esim kepin viskaaminen tai muut marginaalkilajit missä edes raha ei liiku.


      • mietipä.uudelleen
        menee_huonosti kirjoitti:

        Ratin vääntäminen ei ole urheilua.

        Helpompi on juosta kerran kesässä 100 metriä tai hypätä 3 kertaa pituutta ja karsiutua kuin ajaa formulaa max 350 km/h 1,5 tuntia kerrallaan ja 20 kertaa kesässä plus harjoitukset, aika-ajot ja testit päälle


      • mietippäsinä
        mietipä.uudelleen kirjoitti:

        Helpompi on juosta kerran kesässä 100 metriä tai hypätä 3 kertaa pituutta ja karsiutua kuin ajaa formulaa max 350 km/h 1,5 tuntia kerrallaan ja 20 kertaa kesässä plus harjoitukset, aika-ajot ja testit päälle

        autokuski ei tarvitse harjoitella kun moottori vie ja testata ei nykyään saa kuin pari kertaa vuodessa, mutta se 100 metrin juoksija harjoittelee 8 - 11 kertaa viikossa kisat päälle


      • Nonnu

        Mietippäsinä, sinulle kommentti. Oletko asiantuntija..luulen, että et tiedä Formuloista yhtään mitään, etkä ehkä yleisurheilustakaan.


      • Mietippäsinä
        Nonnu kirjoitti:

        Mietippäsinä, sinulle kommentti. Oletko asiantuntija..luulen, että et tiedä Formuloista yhtään mitään, etkä ehkä yleisurheilustakaan.

        Tiedän kaiken formuloista!


    • tarkkanäköinen

      Mika Kojonkoski oli ja on kävelevä katastrooffi , mitä urheiluun tulee.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      96
      6157
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      500
      4379
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2963
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      130
      1187
    5. Kerro naisen nimi jota kaipaat

      😍
      Ikävä
      40
      1057
    6. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      48
      821
    7. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      814
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      98
      787
    9. Oletko antanut kaivatullesi jonkin lahjan?

      Jos olet, niin minkä? Ja minkä vuoksi?
      Ikävä
      43
      748
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      741
    Aihe