Mitä tehdä?

Lyd1a

Olen avoliitossa ja ostamassa asuntoa yksin meille, mutta avomies kehuskelee kaikille että kuinka paljon hän tulisi säästämään vuokrassa ja mitä ulkomaanmatkoja tekisimme sitten noilla säästöillä. Olen kieltäyt häntä puhumasta asiasta kaikille ja varsinkin tuohon sävyyn kerskailevasti mutta hän jatkaa samaa linjaa. En ymmärrä miksi hän sitä haluaa kaikille hehkuttaa. Nyt oikeastaan vähän pelottaa onko hän kanssani vain hyötyäkseen ja mikä rellestys voisi alkaa?

14

951

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ginos

      Hänen kuuluu maksaa osa asumiskuluista. Ainakin vesi ja sähkö sekä joku kohtuusumma vuokrana. Tyhmä olet jos otat ilmaiseksi loisimaan.

    • Lyd1a

      Niin täytyy. Ollaan sovittu että hän maksaa puolet asumiskuluista, kuten yhtiövastikkeen, veden, sähkön yms, mutta hän ei maksa itse sitä asuntoa joten on hassua että kehuskelee kaikille kuinka paljon tulisi säästämään.. vai annanko puhua?

      • eiauta

        Et taida voida estääkään puhumasta? Voithan vedota siihen, että kavereissa on peeaa-tapauksia, jotka tulevat toimeen juuri ja juuri, eikä heidän ole kiva kuunnella sitä kehuskelua. Todennäköisesti sekään ei auta mitään.

        Moisesta juttelusta saa miehestä vähän yksinkertaisen kuvan. Voit yrittää sitäkin kertoa hänelle..?


    • Lyd1a

      Kiitos hyvästä neuvosta:)

    • kaikysyäsaa

      miksi sulla on idiootti aviomies

      • vanhanainen65

        Ei tuollaista kannata ottaa asumaan, käyttää hyväksi ja olet vain maksumies, käyttää kaikki omat rahansa omiin menoihin ja sinä kitkuutat asuntovelan kanssa ja huomioi myös ruokamenot, miehet syö yleensä enemmän


    • Juytrjuu

      Asumis ja muut menot puoliksi. Sinä olet sijoittanut rahasi rahasi asuntoon eli rahat on tavallaan muuttanut muotoaan. Puolisosi joko säästää rahansa pankkiin tai käyttää matkoihin ym
      Kumpikin käyttää omiaan haluamallaan tavalla. Annan hänen puhua omiaan.Jos menette naimisiin niin muista Avioehto, mieluusti etukäteen

    • Syksytuleetaas

      En ikinä suostuisi tuollaiseen enää. Jos haluat kokemuksistani olla viisas.

    • hullusasollamuttaeityhmä

      Todella ääliö puoliso.. potki pellolle..

    • hullusasolla

      Todella täysääliö idiootti mies, potki pellolle!

    • Tyhmäeisaaolla

      Todella ääliö ja vähäjärkinen mies sulla, potki äkkiä pellolle!!!!

      • hihhulis

        Sama tollo siiderivalas kommentoi moneen kertaan.


    • juorunuhriolin

      Mahtavaa miten mies "kehuu kavereille teidän asioista. Minäkin tykkäsin kun kylillä mies Kertoili kuinka huonosti meillä menee. Mutta kotona unohti kertoa. Mitä tein no kysyin onko kaikki hyvin? On ja laittoi peliin lisää seksiä ja suukottelua ym. Kun jonkin ajan kuluttua kysyin lisää kun kylillä kuulin eroa hakevan. Jälleen näytti kuinka rakastaa ym. Kun viimein tuo juoru tuli molempien läsnä ollessa kuulluksi mitä kaveri kertonut meistä oli helvetti irti. Mutta meni kaverin piikkiin. Itsehän se salapanoja harrastaa. No kun kotona käytiin läpi ja vannottiin olevan katkeran kaverin sekaantuminen kun meillä on niin kaikki hyvin uskoin näin olevan. Taytyy vain sanoa että ikäviä on juorut mitä kavereille kerrotaan ja varsinkin kun niillä ei päätä eikä häntää. Mutta vaikutti kyllä kotona meihin. Epäilen vieläkin mistä tuo juoru on saanut alkunsa. Mies vannoo ettei koskaan ole edes harkinnut eroa tai pettämistä. Ja tuo joka juoruaa meistä itse harrastaa salapanoja varattuna. Säälittävää eikö totta? Toisaalta kannattaako uskoa kavereiden juoruja kuunnella. Keskity teihin kahteen. Oli mies kertonut kylillä mitä tahansa. Oppia ikä kaikki.

    • 45621

      No, sinun on syytä ilmoittaa että vain sinä omistat asunnon ei hän. Äläkä missään nimessä osta sitä molempien nimiin vaan omiin nimiin. Et ole naimissa vaan avoliitossa (liian pitkäksi mennyt yöjuoksu jos karrikoiden sanotaan). Sinun täytyy varmistaa taustasi siltä varalta että suhde ei kestäkkään. Erossa vain se omistaa talon, auton ym. kenen nimissä se on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14280
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5908
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5455
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4319
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      38
      4067
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      99
      3641
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3551
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3518
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2601
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      92
      1387
    Aihe