Jos jäämereltä tehdään rata eurooppaan mikä vaihtoehto?
1) Rovaniemi-Kirkkoniemi
2) Luulaja-Narvik
Mikä olisi järkevin Euroopan kannalta?
Mitä hyvää 2:ssa olisi verrattuna 1:seen?
Lapin rata
10
193
Vastaukset
- beethooven
Kolari-Murmansk rautatie halki koko kauniin Lapin erämaan.
- Päiväuni-
Olette kaikki maanneet haudassa jo kauan aikaa , eikä tuo
radan rakentaminen ole edistynyt haaveilua pitemmälle .
Erittäin kallis investointi jolle pitäisi olla paljon kannattavia kuljetuksia .
Helsinkiläiset eivät anna rahaa tuollaiseen epävarmaan yritykseen
ja mistä kuljetukset ? Päiväuni- kirjoitti:
Olette kaikki maanneet haudassa jo kauan aikaa , eikä tuo
radan rakentaminen ole edistynyt haaveilua pitemmälle .
Erittäin kallis investointi jolle pitäisi olla paljon kannattavia kuljetuksia .
Helsinkiläiset eivät anna rahaa tuollaiseen epävarmaan yritykseen
ja mistä kuljetukset ?Olen ajatellut 2 eli Norja Ruotsi voisi olla suomea parempi. Sama raideleveys koko matkan. Ja siltaa pitkin joka on jo olemassa suoraan eurooppaan.
- Malmbanan
Jooja tulee halvemmaksikin varsinkin kun se on ollut jo käytössä yli satavuotta !
Ratayhteys Luleå-Narvik vihittiin käyttöön v. 1903, ja sähköistettiin v. 1923 - uuno__
Eipä ole käyttöä tälläkään radalla (malmikuljetusten lisäksi). Kirkkoniemiläiset
ovat sanoneet että jos suomenvaltio kustantaa heille radan, niin voisivat he
sitä pitkin tuottaa vähän polttopuita suomesta, ovat kuulemma vähän halvempia !
- Hei-me-lennetään
Radan puolesta vedotaan mm. kaivoksilla. Ontompaa perustelua saa hakea.
Kuka takaa, että kaivoksissa riittää louhittavaa sadaksi vuodeksi jotta radanteko todellakin kannattaisi? Kyseiset matkan varrella olevat kaivokset saattavat ehtyä jo muutamassa vuodessa tai muuttua kannattamattomiksi ja ne suljetaan. Myöskään turistit eivät olisi junarataa käyttämässä, koska lentoliikenne on kätevämpää ja paljon nopeampaa.
Voikin kysyä miksi rakentaa miljardien kustannuksella valtava ratahanke joka metsittyy erämaahan muutamassa vuosikymmenessä? Onko Suomella todellakaan varaa siihen?
Lopuksi vielä mainitsen että en ole viherpiipertäjä enkä luonnonsuojelija, olenpahan vain realisti.- sodankylästä
No tuo saakelin rekkaralli siinä vähenis ainakin. Koko ajan jyrää joku malmirekka kylän läpi.
- Reposetä
Ai, niinkö sitä rekkoja tulee Gayvitsasta? Mihkä net menee, kun täällä Rollossa niitä malmirekkoja ei näy? Ajavakko net anal-lubevoiteluun Askaan ja sit heti takaisin?
Neuvostoliiton.. oho... Venäjän tuumassa suunnitellaan tuloa Suomen matkustajajunaliikenteeseen junaoperaattoriksi, paraimmillaan viisivuotissuunnitelma kattaa jo valmiit rail-risteilyt Nuijamaan raja-aseman kautta Tampereelle ja siitä pohjoiseen Rovaniemelle ja aina Kirkkoniemehen asti. Matkailu kun on kasvava markkina-ala niin tuumassakin täytyy miettiä uusia ja ennennäkemättömiä ratkaisuja, jotka suomalaisellakin infralla voitaisiin
toteuttaa.
Suomessa intoillaan tuon Norjan Kirkkoniemestä tulevan radan puolesta. Mikä siinä on hyvää. Raide leveys on eri kuin Euroopassa ja meri on vielä välissä.
Eurooppalaiset uskoakseni päätyy Luulaja- Narvik rataan. Samoilla kiskoilla Länsi-Eurooppaan suoraan siltaa pitkin.
Suomi jää siinä Venäjä kylkeen, vai jääkö?- Hei-me-lennetään
Rata ei onneksi tule toteutumaan koskaan. Jos sen rakentamisessa olisi edes hivenen järkeä se olisi tehty jo 60-luvulla jolloin vielä ns. maakunnan keskuspaikoissa oli väkeä. Tuolloin vielä autot olivat suht. harvinaisia ja junakyydillä olisi ehkä ollut paikallisia matkustajiakin ympäri vuoden. Lisäksi lentoliikenne oli kallista sekä harvinaista, eikä kenttiä ollut montakaan koko Lapissa.
Nykyaikana ei ole järkeä rakentaa turistien tai ehtyvien kaivosten vuoksi miljardihanketta. Kuka takaa, että kaivoksissa riittää louhittavaa ja turistivirta ei löydä jostain muualta maailmasta paljon kiinnostavampia kohteita kuin Lappi? Ainoa järkevä päätös on se, että koko suunnitelmasta luovutaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2493780- 593616
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1002974Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572718Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1252529Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352112Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012041Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441901Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1191871Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711219
