Jos kansaan satsattaisiin Suomessa jatkuvan kurittamisen sijaan, niin Suomella olisi jokaisessa suuressa yleisurheilukisassa vähintään kymmenkunta hyvin tai erinomaisesti menestyvää yleisurheilijaa, jotka toisivat pistesijoja, mitaleja, näkyvyyttä ja hyvää mainetta Suomeen.
Nämä yleisurheilijat nostattaisivat näin myös kansan itsetuntoa ja itseluottamusta, jotka päättäjämme lyttäävät tasaiseen tahtiin maan rakoon eliittejä hyysäävillä ja kansaa nujertavilla päätöksillään (etenkin talous).
Kansa ja kansan itseluottamus on Suomen tärkein voimavara.
Kansa korjaa Suomen kuntoon kerta toisensa jälkeen ja maksaa eliittien aiheuttamat menot ja velat pienistä tai keskinkertaisista tuloistaan.
Päättäjien osaksi jää taas maan ja kansalaisten nuijiminen rapakuntoon, kun he jälleen toistavat ‘osaamisensa’ ja jakavat rikkaille ja hyvinvoiville rahaa ja muita etuisuuksia sen sadannen kerran kansan nahoista.
Suomen viimeiset 7-8 taantumavuotta (jonka jälleen kerran aiheuttivat maamme valta- ja rahaeliitit ja aiheuttavat aina) takaavat sen, että Suomesta tulevia yleisurheilun tähtiä on tulevaisuudessakin todella harvassa tai ei lainkaan.
Maassa tehdyllä talouspolitiikalla on selvä yhteys Suomen menestymiseen ja menestymättömyyteen yleisurheilussa.
Saatanan roistot, varkaat eli kermaperseet!
Kansa samaistuu yleisurheilijoihin. Elitististen lajien (esim. golf, ratsastus, purjehtiminen, miekkailu, tennis, jne.) katsonta ei kohota monenkaan tavis-kansalaisen mieltä.
--------------------------------------------
‘Jotkin lajit ovat jo eliitin yksinoikeus. Edes keskiluokkaan kuuluvilla vanhemmilla ei ole pian varaa niihin, sanoo liikuntasosiologian professori Hannu Itkonen. Puhutaan äärimmäisen suuresta yhteiskunnallisesta ongelmasta, johon olisi jo pakko puuttua, Itkonen vaatii.’
Kansa samaistuu yleisurheilijoihin
Lempilaji
0
426
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3581134- 71758
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 50612
- 44595
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri20500- 76481
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459