Vuokratyö Tempnor

Kokemuksia? Töitä ei myyjälle löydy ja haastattelussa jää rannalle ruikuttaan. Miettinyt että jos noiden listoille lähtisi niin onko se tosiaan niin että saa valita vuoroja itse jos on joku este ettei pysty just heti töihin lähtemään?
54641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Älä mene ikinä koskaan minkään vuokrafirman kirjoille töihin, vältä kuin ruttoa... Tietty jos opiskelet niin siksi aikaa saattaa olla ihan ok ja tempnor varmaan ajaa asiansa.

Äänestä
  • "Älä mene ikinä koskaan minkään vuokrafirman kirjoille"

    ja sitten perusteluja tälle.
    itse olen ollut pitkiäkin jaksoja, vuosia kerralla, en tosin Tempnorilla, eikä pahaa sanaa.
    hommat vaihtelevia, ei leipännyt - ei töihin, ei työkavereihin, eikä niihin ay-touhuajiin.

    Äänestä

Todella huonoja kokemuksia itellä just tempnorista, sekä yleisesti ns. vuokrafirmoista. Tempnorin kautta olin jatkuvasti ylitöissä, vuorot todella sekavia ja ikinä ei kunnolla tiennyt onko vai eikö ole töitä, vapaa aamuna saattoi herätä siihen, että nyt töihin ja jos ei päässyt oltiin vihaisia, jos taas vapaapv meni töihin ei minkäänlaista kiitosta silti saanut. Hommat ei ollenkaan mennyt tes:sin mukaan ja muutenkin oli todella suoraansanottuna paskaa heidän kauttaan tehdä töitä. Lisäksi ihan yleisesti kun oli töissä vuokrafirman kautta, niin kaupan omat työntekijät ja me oltiin erillään ja meitä katsottiin vinoon ja ala-arvoisempina. Kaikki mitä työpaikalla oli pielessä oli muka aina meidän vika ei koskaan kaupan oman väen… 0/5 ei enään ikinä. (Lisäksi palkka paljon huonompi kuin samaa työtä tekevillä kaupan omilla työntekijöillä)

Äänestä

Voin samaistua. Olin aikoinaan Tempnorin kautta L&T:llä töistä. Töissä katottoin meitä ku halpaa makkaraa ja syrjittiin. Töissä piti jatkuvasti pakolla jäädä ylitöihin kun oma väki pakotti vaikka työaika loppui. Sitten vapaillakin hälytettiin töihin. 0/5 paska firma kiertäkää kaukaa.

Äänestä

Miksi palkata työntekijä vuokrafirman kautta kerta työntekijälle on tarvetta?
En soisi kenenkään hairahtuvan näihin vuokrafirmoihin, ellei satu omaamaan jotain masokistin luonnetta.
Omaa oksaansa vaan sahaavat jotka näissä työskentelevät, ja samalla saavat toisten työntekijöiden vihat niskaansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanhakojo kirjoitti:

Kokemuksia? Töitä ei myyjälle löydy ja haastattelussa jää rannalle ruikuttaan. Miettinyt että jos noiden listoille lähtisi niin onko se tosiaan niin että saa valita vuoroja itse jos on joku este ettei pysty just heti töihin lähtemään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu