Itsensä irtisanominen ja kolmen kuukauden karenssi. Onko mahdollista saa toimeentulotukea jos saa karenssin eikä ole vielä saanut uutta työpaikkaa?
Irtisanominen
7
329
Vastaukset
- breexit
Entäpä jos etsit ensin uuden työpaikan ja vasta sitten lähdet entisestä?
- KylläSaaToimeentulotukea
Kannattaa lähteä pois jos ahdistaa. Elämme yhteiskunnassa, jossa se on mahdollista ja omia verorahojahan sinne on maksettu, joten omia pois.
- voihyvääpäivää
Sillä tavalla! On ne minun ja sinunkin verorahoja! Mites me saadaan omamme pois!
- Hyödyntämällä
voihyvääpäivää kirjoitti:
Sillä tavalla! On ne minun ja sinunkin verorahoja! Mites me saadaan omamme pois!
yhteiskunnan tarjoamia mahdollisuuksia! Aloittaja voi mielestäni ihan hyvällä omallatunnolla lähteä paskasta työpaikasta pois ja hakea toimeentulotukea karenssin ajan. Saa sentään jotain maksamiaan veroja pois. Vai onko toimeentulotuki sinun mielestäsi oikeutettu vain ulkomaalaisille, jotka eivät ole päivääkään "työtä" tehneet ja veroja tänne maksaneet?
- pjgsejmh
Jos tililläsi on rahaa, se poistetaan toimeentulotuen määrästä.
- OnSiksiTärkeää
tyhjentää tilit kaksi kuukautta ennen lähtöä, säästyy vielä omatkin rahat.
- Veijariheijari
Minulla oli narsisti esimiehenä. Varmistin ennen irtisanoutumistani että myös häntä puristi. Sitten soviteltiin ja puristettiin kättä niin ettei 3kk karenssit paljoa taloudessa tuntuneet. Aina kannattaa turvata selusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2110895- 408177
- 1235221
- 1433636
- 693558
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353514- 333147
- 552509
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak352001- 281786