Teräskielinen kitara aloittelijalle

kitaraa

Moi! Haluan opetella soittamaan kitaraa ja olen miettinyt tämän tilaamista: https://www.thomann.de/fi/harley_benton_hbd120bk_bundle_english.htm#bewertung

Itse kitara ois pelkästään 75 euroa, onko noi mukana tulevat lisähässäkät tilaamisen arvoisia?
Lisäksi aika monen tuon hintaluokan kitaran arvosteluista on tullut ilmi, että kitarassa on ollut huonot kielet ja ne on pitänyt vaihtaa ennenkuin kitara soi kauniisti. Aattelin että tilaan tuolta samalla kieletkin, mutta mitkä ihmeen kielet tohon sopii? Vaihtoehtoja näyttää olevan miljoona :D

Asun korvessa ja lähin kitaroita myyvä kauppa on reilun sadan kilometrin päässä, siksi nyt kovasti olen netistä tilaamassa ja thomann-sivustoa on paljon kehuttu.

4

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksaaitsensä

      Sijoittaisin vähintään 300 euroa laatusoittimeen, jos alkaisin nyt opetella rämpyttämistä. Halpisten ominaisuuksia en jaksa ryhtyä edes tutkimaan. Neuvon säästämään tarpeeksi kunnolliseen soittimeen, sillä sellaisen saa myös myydyksi hyvään hintaan, jos innostus lopahtaa.

    • Skitta_basso_piano

      Sinuna säästäisin rahaa ja kattelisin vaikka tätä https://www.kitarapaja.com/sigma-omm-st

      Mä en nyt kovinkaan usko, että tuo halpa HB n. 75 € maksava kitara on kauhian kiva vehje sulle alkuun ja varsinkaan jos sulla ei ole ketään kaveria, joka tietää kitaroista ja osaa sitten korjailla niitä kitaran laadullisia kohtia kuten talla-luun korkeus tai satulan korkeus, jotka ton hintaisissa on hyvin monesti sellaisia, että niiden takia se kielen korkeus on sellainen, ettei kitaraa ole kiva soittaa. Puhumattakaan sitten siitä, että kitaran otelaudan nauhat on mitä sattuu jne.

      Halpa kun ei ole läheskään aina se paras ostos tai "halvin" jos sitä kitaraa pitää jossain säädättää tai korjailla sen laadullisia huonouksia.

      Noin halvoissa kitaroissa laatuvaihtelu on selvästi isompaa kuin jossain selvästi rahakkaammissa kitaroissa. On aika arpa-onnea saada tuon hintaluokan kitarassa mitään hyvää ;D

      Osta pelkkä kitara, älä osta heti kieliä tai viristysmittaria koska:

      - viritysmittareita löytyy netistä online vaikka kuinka ja niiden avulla voi virittää kitaran
      - nykyisiin kännyköihin voi hakea ilmaisia viritysmittari-ohjelmia myös
      - kieliä ei heti alkuun ehkä kannata ostaa tai jos ostat niin sitten saman paksuiset mitä siinä kitarassa on tehtalla valmiina ja mieluusti Phosphor Bronze setti, joka vaan soundaa paremmalta kuin ns. pelkkä "Bronze".

      Älä maksa turhasta eli viritysmittarista kun niitä löytyy ilmaiseksi.
      Jos ostat kielet niin saman paksuiset
      Älä osta halvinta kitaraa kun ne vaan ei ole paras vaihtoehto vaan tarpeeksi kannattaa satsata siihen soittimeen.

      Jos noin halpaa haluaa ostaa niin sitten on hyvä olla se tietävä kaveri siinä auttamassa jos tarvii kitara laittaa kuosiin.

      Noi Sigmat on kehuttuja ja mitä ite olen niitä kokeillut niin ovat olleet järjestään hintaansa nähden oikein kelpo pelejä.

      Thoman muuten ei ole mitenkään halvin ostospaikka vaan Suomestakin saa ja jopa halvemmalla kun kerrot, että ostaisi mutta saisiko hinnan alemmaksi eli kannattaa pyytää ja neuvotella hinnasta ;D

    • Setä1957

      Katsopa netistä F-musiikin sivuja. Sieltä löytyy monen hintaista, niin akustista kuin sähkistäkin puhumattakaan aloittelijapaketista. Suosittelen kuitenkin vielä keräämään rahnaa, sillä tuolla 75 e:llä ei juuri saa kunnollista (katso myös tori.fi). F-musiikki tuo maahan muun muassa Martinia, joka on sitten todella kallis akustinen, mutta se onkin sitten hintansa väärtti. Yamaha on myös hyvä ja suht edullinen. Landola on minun mielestäni sopiva jousipyssyksi (minulla oli yksi Landola 1970-luvulla - en halua muistella sitä!). Oletan, että Landola on kuitenkin parantanut laatuaan sitten 1970-luvun touhuamisen. Epiphone on nykyisin Gibsonin "kainalossa", jonkinlainen laadun tae hintaansa nähden siinäkin...
      Aikoinaan 1980-luvun alussa minulla oli Ibanez/Kiso Suzuki, kyllä silläkin soittamisen riemua koki...

      Jos mitenkään mahdollista, niin mene taajamaan, jossa on kitaroita myytävänä alan myymälässä. Ota mukaan kaverisi, jos hän on joskus perehtynyt asiaan. Kokeileminen ja kunnon tarkastaminen on plussaa ennen ostamista. Kaula pitää olla suora! Potkuripuinen kaula tappaa innostuksen heti alkuunsa. Suosittelen tällaista kirjaa: Ralph Denyer: Suuri kitarakirja.

      Saattaisi löytyä netistä, kokeilepa Antikvaari-sivua tai Antikka-sivua. Tilaaminen sieltä on melko helppoa ja maksun jälkeen posti tuo kotiin.

      Merkkejä/valmistajia on "miljoonia", luulisin Sinun löytävän makusi mukaisen. Onnea!

    • ostapois4

      Osta se vaan. Hyvä jos voisit sitten tarkistuttaa sen säätöjä vähän jonkun kitaristin luona, vaikka joskus myöhemmin, ei kuitenkaan välttämätöntä. Vialliset voi palauttaa, niitä on aniharvoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      140
      1745
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1658
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1410
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1154
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      277
      1107
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      958
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe