Ihmiset ovat tuskastuneet kun eivät saa vastauksia Maa- ja metsätalousministeriöstä yhä paheneviin poro-ongelmiin. Meille ministeriöstä kerrottiin että vastauksen ministeriöstä saa poro-ongelma-asioissa lähettämällä kysymyksen, kuvauksen ongelmasta tai kuvan tuhoista facebook viestillä ministeriöön. Facebook- viestin ministeriöön voi lähettää Maa- ja metsätalousministeriön facebook sivulta.
Vastaus poro-ongelmakysymykseen facebook-viestillä
5
218
Vastaukset
- tytti21
Mä ilimoitin ja sain vastauksen että käsittelevät ongelmia.
- buahhaa
Mikä ongelma siellä on? Onko siellä jollakin töitä ja joillakin liikaa vapaa-aikaa kyttäillä toisia?
- 5418
Te ihmiset, jotka olette tuskastuneet porojen aiheuttamiin onkelmiin, ei huolta. MM. ministeri lentää kiireesti brysseliin ensiviikolla kysymään neuvoja. tiilikainen laittaa vielä isommat silmälasit päähän kuin stubilla. Kyseessähän on hyvin tärkeä, neuvoa antava hätäistunto.
- Njaama
Ihan täytyy ihmetellä, jotta mitäs haittaa niistä poroista on? Jos rakentaa mökkinsä tai talonsa Lappiin,tai ajaa autolla Lappiin, niin eikö se ole ihan selvä juttu että siellä Lapissa on poroja. Niitähän on ollut siellä maailman sivu.Ohan niitä aitoja rautakaupat väärällään. Jos ne teitä niin kovasti siellä haittaa, niin voihan ne vaihtaa vaikka Hämeen alueen turvapaikanhakijoihin. Mielummin poroja kattelisin kun niitä. Joka suvi lähen aina evakkoon sinne pohjosiin, missä mieli lepää ja jotkut asiat on kuin ennen. Meilläpäin lantalassa rakensivat tönöjä jopa ampumaradan kupeeseen, joka oli ollut siinä 50 vuotta. Sitten helvetillinen valitusrumba, että kun paukkuu ja häirhhee ja nytten ei sitten ammuta enää kiekkoja.Pitää mennä naapuripitäjään. Ouvot on ihmisten ajatusten liikkeet muutenki nykyään. Suomalainen on kakkosluokan kansalainen. Jos mie sanosin kuin ahmetti, että haluan mukulalleni alkupanokseksi elämäntielle 2000 euroa kuussa ja ajokortit ja audin valtion laskuun, naurtettas ulos. Mutta jos laittaskii hälle kiwaksia naamaan, polykokorikiharat ja puhus hölöpölö, niin jo olis romantiikkaa ja rahhaa.Olkaa onnellisia poroistanne.
- sitäsamaanytkin
edesmennyt kaveri pamautti haulikolla taannoin poroa perseelle, ei kauaa maisemissa näkyny sitte
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774502Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112473- 1721655
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2441508- 1241400
- 1221307
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721229Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91221- 761212
- 35976