Olisiko kenelläkään tietoa Firotti merkkisestä harmonikasta? Äitini on joskus sellaisen minulle kauan sitten ostanut, oli jo silloin vanha, se on pieni ja helmiäisvihreän värinen ja mielestäni soi kauniisti vaikka ei ole edes huollettu.
Vastaukset 2
- jolöytyykun
Hakusanaksi vain Firotti. http://www.vapaalehdykka.net/forum/index.php?topic=841.0
- musiikkimies
firotti on niitä vanhoja itä-saksalaisia tehdastekoisia soittimia ,jotka eivät ole mitään huippusoittimia.minulla oli firotti 3-äänikertainen ennenmuinoin,ja oli aika kankea ja huono soittaa.minun silloinen soitonopettajani neuvoi minua heti ostamaan uuden ja kunnon soittimen. hän sanoi ,etten minä opi koskaan niillä halvoilla ja huonoilla soittimilla soittamaan kunnolla harmonikkaa.hän oli sentään harmonikansoiton suomen mestari aikanaan,ja hän tiesi kyllä ne jutut ja ostin sitten 80-luvulla klomean titano harmonikan. se soi vuosia komeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7091763Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss273921- 67867
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö110681- 32591
- 88557
- 32550
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E61549- 42532
- 37520