Hyppysyöttö! Mitenkä tulisi tehdä jotta syöttöön tehoja ja onnisumis prosentti olisi mahdollisimman suuri? Miten askeleet? miten tulee ehittää pallo kummalla kädellä jne... Vaati ilmeisesti paljon harjoitusta onko ideoita miten kannattaa treenata?
Hypäri eli....
5
1531
Vastaukset
- Pulla
Ite en oo mikään ammattilainen hyppysyötössä, mutta kannattaa lähtee alussa vähän varovaisemmin ettei laita heti kaikkee voimaa siihen syöttöön.Siitä se sitten alkaa sujumaan.. sitten voi lisätä jo voimaa siihen.Jos syötät oikealla kädellä nii myös heität pallon ilmaan sillä. Ja pallo kannattaa heittää korkealle niin että siihen tulee jo valmiiks alakierrettä. Joo paljon harjotusta vaatii..askelista en tiiä paljoo.
- make
Kyllä hyppysyöttöön nimenomaan yläkierre lyödään. Tai mielellään vielä sivukierteellä maustettuna. Luultavasti tarkoitit sitä, mutta termi oli vaan väärä. Pallo siis ikään kuin "sutii" eteenpäin yläkierteessä, ja kaartaa nopeammin kenttään kuin kierteetön, tai alakierteinen pallo. Tässä lajissa ei kai pahemmin alakierteitä harrasteta.
Mutta alkuperäiseen kysymykseen:
Tyylipisteitä ei lajissa onneksi jaeta, eli tee se niinku parhaalta tuntuu. Suorituksena se nähdäkseni muistuttaa lähinnä takamiehen hyökkäyslyöntiä, sillä erotuksella, että merkitsevänä viivana on takaraja ja "passi" heitetään itse.
- Slind
Itse en ole juurikaan hypäriä valmentajan ohjauksessa harjoitellut, mutta kerrotaan nyt oma näkemys.
Itse harjoittelin aluksi yhden askeleen vauhdilla, ja todella matalalla heitolla. Vasen jalka eteen ja heitto ja yhden askeleen vauhti. Käsittääkseni ei ole väliä miten pallon heittää, yhdellä vai kahdella kädellä, mikä vaan tuntuu itsestä parhaalta. Sitten kun se yhden askeleen vauhti rupee sujumaan, voi ottaa toisen askeleen mukaan ja samalla heittoo lisää korkeutta. Ja heiton paikkaa omaan kroppaan nähden kannattaa viilata, jälleen sen mukaan mikä tuntuu parhaalta.
Rauhassa kun harjoittelee niin varmasti parin tuhannen suorituksen jälkeen alkaa hypäri näyttämään jo joltain :) Todellakin rauhassa pitää harjoitella, muuten ei saa muuta kuin kipeän olkapään. - hypäri
Niin
Hypäri on osattava todella hyvin, ennen kuin sitä ylipäätään kannattaa käyttää.
Vinkkejä: opettele itsellesi sopiva heitto, sopivan korkuinen ja viistosti eteen, että saat myös vauhtia ja sitä kautta lisää voimaa lyöntiin. Itse heitän samalla kädellä jolla lyönkin. Askeleet mennee kutakuinkin samalla tavalla kuin normaali isku-lyönnissäkin.- pro
Ja kun heität pallon ilmaa muista laittaa siihen ranteella mahdollisimman kova kierre. Siis laitat pallon pyörimään. Näin pallo tippuu huomattavasti nopeammin ja voit laittaa enemmän voimaa syöttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4023011SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682352Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781999Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161716- 1401572
- 711223
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121012Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993- 40874