Aivan uskomaton trilleri oli tuo Superpesiksen putoajan ratkaissut uusintaottelu Kempele-Kankaanpää!
Vaikka jalkapallo onkin suosikkilajini niin siitä on aikaa kun olen viimeksi katsonut niin jännittävää urheiluottelua kuin mitä tämä ottelu oli. Molempien seurojan pakko voittaa ottelu, tai putoaminen odottaa. Ensin Kankaanpää häviää ensimmäisen jakson niukasti ja epäonnekkaalla tavalla, toisella jaksolla pakkopaikassa ansaittu voitto ja sitten superlyöntivuorossa näytti jo siltä että KaMa ratkaisee ottelun kun Kempele ei saanut juoksua omalla yrityksellään ja KaMa sai heti omassa lyöntivuorossaan etupesät täyteen palottomassa tilanteessa.......mutta ei kavereilla pää kestänyt ja tuli nopeasti kolme paloa.
Kotiutuslyöntikisassa Kempele sai omalla yrityksellään vain yhden juoksun ja KaMa sai tokalla yrittämisellä juoksun, joten KaMalla oli kolme ottelupalloa ratkaista ottelu, mutta ei pää taaskaan kestänyt ja jouduttiin uuteen kotiutuslyöntivuoroon ja siellä Kempele sai taas vain yhden juoksun omalla yrityksellään ja KaMalle jäi tällä kertaa neljä ottelupalloa kun jo ekalla saatiin tasoitettua homma......ja toinen ottelupallo lopulta ratkaisi ja päätti tämän trillerin kun Jukka Lankisen pää sentään kesti....ja kyllä oikea pelaaja sai ratkaista homman kun Lankinen loukkaantui toisella jaksolla ja nilkutti koko loppumatsin. Lähellä vissiin oli että Lankinen olisi joutunut jättämään homman kesken.
Tätä on pesäpallo parhaimmillaan Ylos Kyllä katsojamäärät nousisi jos kaikki ottelut olisi tällaisia. Ja kyllä KaMa ansaitsi voittaa....se teki enemmän juoksuja ottelussa ja käytännössä ilman Imatran luvattoman helposti lahjoittamaa yhtä pistettä pari viikkoa sitten ei Kempele olisi päässyt edes uusintaotteluun.....näinkin asian voisi nähdä. Ja Kempeleellä on jo naisten Superpesisjoukkue, joten miesten putoaminen ei ole niin paha asia kuin mitä se olisi Kankaanpäälle. Kyllä Satakunnassa pitää yksi miesten Superpesisjoukkue olla.
Yksi kaikkien aikojen jännittävimmistä otteluista!
huhhhuh
2
611
Vastaukset
- bhkjhkjhkj
https://www.youtube.com/watch?v=3MmcANNtAXw
Siinä koostetta. Koska kotiutuskisan jatkolyönneillä on vain kolme lyöntivuoroa niin Lankinen oli itse asiassa KaMan viimeinen lyöjä ja viimeinen mahdollisuus ratkaista ottelu. Muuten oltaisiin menty taas jatkolyönneille. - Kumuramara
Pitää olla Satakunnassa Superpesis-joukkue. Pisteautomaattina muille. Se, että tekee enemmän (jakso-)pesiksessä juoksuja kuin vastustaja ei ole minkään voiton ansaitseminsen peruste.
Mikä on superlyöntikisa? Ihan vaan 35 vuotta pesistä seuranneena uteliaisuuttani kysyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303908
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631334Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951276Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671146Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5991- 47921
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356878Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26861En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39861