Näin paljon hyötyä siitä voimasta on

VoimaMitataanKadulla

1

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RuskeitaPapuja

      Tuostahan oli video netissä. Tappaja hyökkäsi ensimmäisenä potkaisemalla päähän ja onnekseen osui; sen jälkeen potkaisi raukkamaisesti toisen kerran, kun uhri yritti nousta ja vielä hakkasi tajuttoman päätä nyrkeillä.

      Toisella oli selvästi aikuiselle liian vähäiset tunnetaidot ja sen mukainen halu vahingoittaa. Epäselväksi jäi josko voimailija edes tiesi hullun olevan tosissaan ennen kuin oli liian myöhäistä.

      Jos tuo pahoinpitely olisi tapahtunut sellaisessa tilassa,jossa ei voi räpeltää ja tanssia sydän kurkussa ja vaipat täynnä fyysisesti ylivoimaisen vastustajan ympärillä, niin lopputulos olisi voinut olla ihan toinen. Taistelulajit on tarkoitettu tilanteeseen, jossa on tasainen alusta, paljon tilaa eikä vaarallisia kulmia tai esteitä ympärillä ja toki tämä temppuilija oli omassa elementissään ja sen takia ihminen kuoli turhaan. Voimien merkitys korostuu sellaisissa ympäristöissä kuten henkilöauto, bussi, juna, hissi, rappukäytävä, asunnot ja huoneistot huonekaluineen ja kovine seinineen ja lattioineen jne.

      Osa taistelulajihepuista on yrittänyt epärehellisesti julistautua viidakon kuninkaiksi esittämällä, että se kehäympäristö tai vastaava on miehekkyyden mittari. Toki se siinä omassa urheilulajissa onkin se mittari, kaikki lajit vaativat harjoittelua ja työtä ja ihmisten pitäisi saada niistä urheilulajeista ja muista aktiviteeteista tervettä itseluottamusta, että ei provosoituisi jokaisen satunnaisen kusiaivon pullisteluista, mikä tässäkin tapauksessa johti vähintään kahden elämän tuhoutumiseen. Identiteettiä ei kannata rakentaa pullistelulle, oli se pullistelu sitten mattopainia tai puntinnostoa, koska sitten sitä elämän sisältöä ei siellä sen oman salin ulkopuolella ole ja ajatukset pyörivät sen oman gorilluuden ympärillä ja se johtaa tällaisiin tapauksiin, missä sitä omaa tunkion nyrkkiherruutta on sitten pakko puolustaa, kun kaaliin ei muuta mahdu. Urheilu ja oman fyysisen miehuuden kehittäminen on hauska harrastus, mutta ihmisen psyykkeessä on myös monia muita kerroksia ja urheilu on vain osa elämää ja urheilu pitää muistaa pitää urheiluna; ihan riskitöntä se ei ole silloinkaan, mutta sitä kaulankuristajan tai päähänlyöjän alaidentiteettiä ei pidä viedä mukanaan sieltä salilta, mikä on sitä irrottelua varten ja on eräänlaista aikuisten leikkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22259
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9466
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7460
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6305
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5930
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4946
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4600
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4366
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      85
      2026
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      77
      1320
    Aihe