Hei
Lapsi aloittaa kitaransoiton, ja mietin, millainen mahtaa olla hyvä kitaralaukku. Panostamme heti kerralla kunnolliseen "aikuisten kokoa" olevaan kitaraan, ja olisi hyvä, jos laukku pitäisi kalliista kitarasta mahdollisimman hyvää huolta.
Onko pehmeä selässä kannettava kitaralaukku hyvä vai pitäisikö ostaa kova laukku? Onko kitaraa vaikea kantaa, jos sitä ei saa selkään?
Hyvä kitaralaukku lapselle?
2
186
Vastaukset
- soittelija
Pari juttua, jota kannattaa miettiä:
Selässä kannettava malli:
- Ihan OK kuljettaa kun ja jos joutuu kävelemään reilun matkaa kitaratunneille etc.
- Noita saa mukavasti pehmustettuna ja topattuna suht kivoja ja menevät sekä selässä että
kädessäkin voi kantaa
- Mahtuu kivasti noiden vetoketjullisiin taskuihin nuottivihot ym. tarvikkeet
Miinukset selässä kannettavien suhteen ja kangastopattujen suhteen on tietysti se, että jos sattuu
talvella kaatumaan ja liukastumaan niin kyllä se kitara siellä hajoaa jos sen päälle kaatuu, koska se toppaus estää vain pieniä kolhuja eikä estä kaulan kateamisia eikä kaikukopan halkeamisa ja päreiksi menoa jos kaatuu tuon kanssa ja sen päälle.
Kädessä kannettavat kova-laukut:
- painavat enemmän ja riippuen mallista voivat olla raskaampia kantaa varsinkin reilun matkan kävellen.
Ehdottomat plussat verrattuna selässä topattuihin ovat:
- Suojaavat kitaran kunnolla
- Kovalaukku suojaa ihan eri tavalla kuin pelkät kankaiset topatut eli jos kaatuu niin kaula ja koppa ei ota hittiä niin pahasti
- Kovalaukussa on myös hyvä ja kivempi säilyttää akustista kuin topatussa selkämallissa ja myös kitaran kosteutus talvella on parempaa kovalaukussaan kuin topatussa pussissa.
Itse suosin aina ja vain ainoastaan kovalaukkua joka menee kädessä eikä selässä mutta mä olenkin aikuinen mies.
Jos hankkii kovalukun niin mahdollisimman pieni eli sellainen että se kitara mahtuu sinne ja on tarpeeksi pehmustetta sisällä ja hyvä tuki kitaralle ja niin, ettei se kitara siellä turhia "hölsky"
Lyhyesti: Kovalaukku on paljon parempi suojaamisessa kun taas topattu selässä kangasmalli on kivempi kantaa.
Tulipa höpötettyä ehkä turhan pitkään.
Oma tarve on se tärkein, mitä painottaa niin sen mukaan mutta yksi asia alla on hyvä huomioida:
Mitä kalliimpi akustinen niin sen parempi se on suojata kovalaukulla.
Jos jaksaa kantaa niin kovalaukku ehdottomasti.
Testiä lapsen kanssa liikkeessä kumpi on kivempi eli skitta mukaan ja testiin laukut ;D - Vanha.verisormi
Niin siis jos on tarkoitus itse roudata kitaraa enemmälti esim. julkisessa liikenteessä tai pyöräillen / kävellen mukana, niin kyllähän se pehmeä selkälaukku silloin (riskeistänsä huolimatta) voi olla pitkän päälle ns. aika kätevä valinta - verrattuna painavaan ja isoon kovaan laukkuun, jota tuskin juuri muuten kuin käsissä saa raijattua mukanaan...
Ei ehkä myöskään ihan hirveän monen satkun ja tonnin keppiä kannattaisi ekaksi soittopeliksi hommata sinne laukkuun, mahdollisten vahinkojen vuoksi, ja muutenkaan. Niitä saa kyllä sitten myöhemmin tarpeen mukaan hankittua lisää - soittamaan taas oppii vähän halvemmillakin peleillä, ja ehkä hyväkin, jos ei lähde laitteista liikkeelle (vaan musiikista). Eikä se kitara tukevassa selkälaukussa niin herkästi kolhiinnu, kun on varovainen sen kanssa. Mahd. pyöräillessä kannattaa tietysti pysyä enimmäkseen pystyssä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4741685Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3711464Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641318Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H151279- 100875
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19836Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65716Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7712Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15681- 38656