Oon pitkään miettiny että mikä vika mussa on.. jotenki oon aina se joka jää porukasta yksin.. Aina se joka feidataa ja vaikka kuinka yritän vihata niitä ihmisiä musta tuntuu että oon liian kiltti niille... ne valehtelee mulle päin naamaa ja vaikkaki ne tietää että mulle on todettu masennus niin tuntuu vaa että ne haluu tahallaan lisätä sitä... en vaa jaksa enää kuunnella paskaa.. kerran yritin puhuu mun frendeille tästä, mutta sain vastaukseks vaa mitä sä taas rageet.. mitä mä teen väärin.. mulla on vaa niin paha olla henkisesti ja fyysisesti...
masennus, frendi huolet, oonko tyhmä?
vihataankomua
5251
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Muakin kohtaan "kaverit" käyttäytyy tol taval, kannattaa vaan feidata ite ne paskat ihmiset koska niiden takia tulee stressii ja masennusta
Se menee sit ohi kun tottuu olemaan yksin
Tietynlaisia ihmisiä ei saa välittämään mistään.
Hei!
En vähättele oloasi, ja uskon että sulla on todella huono ja paska fiilis. Mulla on kokemuksia masennuksesta, yksin jäämisestä, yksinäisyydestäm, eli tiedän todella hyviin millaista masennus voi olla. :(
Kuinka kauan sulla on ollut paha olo? Onko sulla joku ihminen, vanhempi, koulussa terveydenhoitaja jolle voisit puhua pahasta olostasi?
Sinun ei kannata yrittää vihata ihmisiä, koska se voi tuottaa sinulla entistä paskemman olon. Minä olen vihannut vanhempiani, 2 vuotta sittten, muttakun tajusin että ei se auta, päätin alkaa noista ylös. Otin tarvitsemani avun vastaan ja pääsin jaloilleni. Sain siirron toiseen paikkaan, ja nyt olen voinut hyvin.
Koita puhua jollekkin tuosta sun pahasta olostasi, yksin jäämisestä ja kaikesta mitkä tuottavat sinulle pahaa oloa. Se voi auttaa. Aloita vaikka, tekstiviestillä jos et uskalla sanoa asiaasi heti kasvotusten. Maailmassa on ihmisiä jotka eivät kiusaa, vaan antavat apua. Ovat tukena :)
Terveisin: Auttava Enkeli.
P.S koita jaksaa :) tiiän että se on vaikeaa.
Onko sinua kauankin syrjitty ja jätetty yksin? Onko sinulla sellaisia ystäviä/kavereita jotka kuuntelisivat murheitasi? Ei ole tarkoitus änkeä elämääsi, ja aiheuttaa enempää paha oloa. näillä kysymyksilläni. Kerro heti jos kyselen liikaa. :)
Miksi et liittyisi ryhmään joka tekee samoja asioita joista itsekkin pidät? Urheilu, jumppa. taide, valokuvaus, kielet, politiikka, maailmanparannus, kokkaaminen jne jne jne
Tuolta saisit uusia tuttavuuksia eikä sinun trvitsisi jatkuvasti hengailla noiden ihmisten kanssa joista et pidä ja jotka eivät välitä sinusta tiiman tippaa.
Toinen paikka jossa tapaisisit reilua porukkaa, on hakeutua vapaaehtoiseksi, auttamaan melkein missä vain. Olettaen että et ole ikärasisti (sorra eri-ikäisiä), saat tavata aivan mahtavia ihmisiä. ( vapaaehtoiset kun yleensä ovat sieltä fiksummasta päästä!)
Vain liity arvokkaampien ihmisten seuraan. Kaikki eivät suinkaan edusta noin alhaista tasoa kuin nykyisin tuntemasi ihmiset. Pois heidän keskuudestaan!!