Ouyoa käytöstä

Jouduin pitkästä aikaa Te-toimistoon käymään ja täytyy ihmetellä, että minusta, joka olen vuosikymmenet ollut töissä (ja itse työni hommannut) niin minusta tuli heti samantien pitkäaikaistyötön luuseri.. siis jos ottaa työkkärinaisen asenteen minua kohtaan.
22553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Teitko selväksi työkkärin virkapummille kuka hänen elantonsa on maksanut. Samoilla verovaroilla virkapummi loisii kuin työtönkin, eikä kummallakaan ole mitään tuottavaa työtä.

Äänestä

Jouduit käymään Te-toimistossa, ja ihmettelet, että sinusta tuli heti pitkäaikaistyötön luuseri.. jos ottaa työkkärinaisen asenteen sinua kohtaan.

Miksi työkkärinainen ei uskonut sinun saavan työtä?

Äänestä
  • Kirjoitinko tuossa, että hän olisi epäillyt työnsaantiani??? Edellinen pitkäaikainen työ juuri päätti. Tuskin kukaan vaikka olisi mikä, niin pääsisi heti sillä sekunnilla uuteen työhän.

    Tarkoitin, että hänen asenteensa oli, kuin olisin riesa ja pitkäaikainen sellainen. Riesanahan työkkäri kuulemani mukaan pitää työttömiä. Heillä ei ole mitään arvoa ja elävät vaan yhteiskunnan tuella.

    Äänestä

Samanlainen kokemus minullakin. Entinen yrittäjä. Menin työkkäriin hakemaan töitä. Niitä ei ollut, vaan rekisteröivät minut Työttömäksi ja alkoivat samantien kohdella minua kuin jotain asennevammaista luuseria! Vaikka heillä ei ollut tarjota sitä TYÖTÄ, jota olin tullut heiltä kyselemään. Aikamoista tyranniaa. Itse kuitenkin saavat toimeentulonsa työttömyydestä, toisten työttömyydestä. Olisivat nöyrän kiitollisia, hyväkkäät.

Äänestä
  • Virkanilkille pitää heti tehdä selväksi, että hän on palvelija ja hänen on tehtävä sitä mitä asiakas käskee.

    Äänestä

  • Ei työkkäri töitä jakele, eikä te- palvelujen sivuilla ole kuin murto-osa avoimista työpaikoista. Työnhakijaksi ( ei työttömäksi) pitää ilmoittautua, jotta oikeus työttömyysturvaan voidaan tarkastaa. Työnhaku pitää itsekunkin itse hoitaa...

    Äänestä

  • Ex-työnhakija kirjoitti:

    Ei työkkäri töitä jakele, eikä te- palvelujen sivuilla ole kuin murto-osa avoimista työpaikoista. Työnhakijaksi ( ei työttömäksi) pitää ilmoittautua, jotta oikeus työttömyysturvaan voidaan tarkastaa. Työnhaku pitää itsekunkin itse hoitaa...

    Eli sinun mielestä työnvälitystoimistojen henkilökunta on vain loisimassa viroissa, ilman työvelvoitetta välittää työpaikkoja. Eli ovat pelkkiä pummeja. Onpa röyhkeää yrityksiä kohtaan, joissa luullaan työnvälityksen hakevan heille työntekijöitä.

    Äänestä

  • PummeillePotkut kirjoitti:

    Eli sinun mielestä työnvälitystoimistojen henkilökunta on vain loisimassa viroissa, ilman työvelvoitetta välittää työpaikkoja. Eli ovat pelkkiä pummeja. Onpa röyhkeää yrityksiä kohtaan, joissa luullaan työnvälityksen hakevan heille työntekijöitä.

    Te-palvelut = työ ja elinkeinopalvelut. Ei työnvälityspalvelut. Heillä ei ole velvoitetta välittää työtä. Heiltä saatuun työtarjoukseen työnhakija on kuitenkin velvollinen hakemaan. Rekrytointifirmat on erikseen.
    Yritysten ilmoitukset julkaistaan te-palveluiden sivuilla ja työtarjouksia lähetetään hakijoille jos ammattitaito katsotaan sopivaksi. Hakemuksen joutuu hakija ihan itse väkertämään. CV-netti palvelu on taas sellainen, josta työnantaja pystyy bongaamaan tekijöitä ilman, että täytyy edes laittaa paikkaa avoimeksi.
    Suuri osa avoimista paikoista ei ole julkisesti haussa vaan ns. piilotyöpaikkoina. Nämä ei siis ole työkkärinkään tiedossa.

    Äänestä

  • Juuri noin. Ihmettelen kyllä miksi käytös on heillä tuollaista. Olisi varmaan pitänyt sanoa, että ilman minun työttömyyttäni et sinäkään siinä istuisi.

    Äänestä

  • Ex-työnhakija kirjoitti:

    Te-palvelut = työ ja elinkeinopalvelut. Ei työnvälityspalvelut. Heillä ei ole velvoitetta välittää työtä. Heiltä saatuun työtarjoukseen työnhakija on kuitenkin velvollinen hakemaan. Rekrytointifirmat on erikseen.
    Yritysten ilmoitukset julkaistaan te-palveluiden sivuilla ja työtarjouksia lähetetään hakijoille jos ammattitaito katsotaan sopivaksi. Hakemuksen joutuu hakija ihan itse väkertämään. CV-netti palvelu on taas sellainen, josta työnantaja pystyy bongaamaan tekijöitä ilman, että täytyy edes laittaa paikkaa avoimeksi.
    Suuri osa avoimista paikoista ei ole julkisesti haussa vaan ns. piilotyöpaikkoina. Nämä ei siis ole työkkärinkään tiedossa.

    Kuvitteletko, että työnantaja lukisi jotakin TE pummirekisteriä, kun yhteen avoimeen paikkaan tulee keskimäärin 200 hakemusta.
    Suurin osa työnantajista ei käytä TE-keskuksia rekrytoinnissa, koska niiden henkilökunnan osaamistaso ei riitä palvelemaan yrityksia. Markkinoilla on loistavia työnvälityspalveluita, sekä vuokratyövoimanvälittäjiä. Siksi TE-keskukset lopetetaan hallituksen päätöksen mukaisesti 1.1.2018.

    Äänestä

  • TE-keskukset tekevät työnantajille ehdokashakuja. Valitettavasti kovin moni tämän palstan kirjoittajista ei vaan taida niihin osua. Työnantajalle ei voi tarjota esimerkiksi sellaisia ihmisiä, jotka pitävät työnantajia pummeina ja joiden asenne on selänpäästä tai jotka ovat olleet vuosikausia työttömänä ja/tai joiden osaaminen ei ole sitä mitä työnantaja haluaa. Näin se vaan on. Yksityinen tulee, mutta samat lainalaisuudet pätevät ymmärtääkseni edelleenkin.

    Äänestä

  • Joo, kerran pääsin ehdokashakuun. On siis eri asia, kun työtarjous, jota postitellaan vähän umpimähkään. Eteni niin, että työnantaja soitti, kyseli ja otti sitten töihin.

    "Valitettavasti kovin moni tämän palstan kirjoittajista ei vaan taida niihin osua."
    Näin se on nykyään minunkin kohdalla. Ikää on liikaa, osaaminen aika yksipuolista. Työhaluista en sano mitään.

    Äänestä

  • 48jorå8t4jgf89 kirjoitti:

    TE-keskukset tekevät työnantajille ehdokashakuja. Valitettavasti kovin moni tämän palstan kirjoittajista ei vaan taida niihin osua. Työnantajalle ei voi tarjota esimerkiksi sellaisia ihmisiä, jotka pitävät työnantajia pummeina ja joiden asenne on selänpäästä tai jotka ovat olleet vuosikausia työttömänä ja/tai joiden osaaminen ei ole sitä mitä työnantaja haluaa. Näin se vaan on. Yksityinen tulee, mutta samat lainalaisuudet pätevät ymmärtääkseni edelleenkin.

    Ehdokashakujen teko on onnetonta. Eihän tee ee keskuksien henkilökunta ymmärrä mitä edes työnteko tarkoittaa. Ovat makailleet virastoissa vuosikausia ilman työvelvoitteita.

    Äänestä

Ensinäkin te-toimiston pääasillinen tehtävä jonka tuloksellisuuttakin säännöllisesti seurataan (politikkojen toimesta) on vallassa olevan hallituksen työvoimapoliittisten tavoitteiden saavuttaminen. Tavoitteina 90-luvun laman jälkeen ei ole ollut työnvälitys vaan työnhakija-asiakkaiden aktivointeihin ohjaaminen ja määrääminen siten että aktivointiastetavoite saavutetaan hallituskaudella. Työllistämisen osalta puhutaan työttömyystilastoja kaunistelevasta syrjääntymisen estävästä ja vähentävästä työllistämisestä joka rahoitetaan osoittain tai kokonaan työllistymisvaroita. Politikot ovat siis riippumatta siitä ketkä ovat hallituksessa enemmän huolissaan siitä että ei olla saatu riittävästi työnhakijoita aktivoitua palveluihin kuin siitä saako työnhakijat ihan aikuisten oikeasti työtä<--- (oikeata palkkatyötä palkalla)

Äänestä
  • En ymmärrä miksi Te-toimisto tuputtaa kaikille tuota ns. näin haet töitä-kurssia?? Aika moni asiakas on jo iäkkäämpi ja on varmasti osaava tekemään työnhakuja. Toiset taas on nuoret... Heillä on esim. korkeakoulun ym. puolesta nämäkin asiat jo hanskassa. Ihan niinkuin 5v opetettaisiin uudelleen potalle.

    Äänestä

  • Kurssin aikana et ole tilastollisesti työtön . Tämän vuoksi on tärkeätä että työttömät osallistuu näihin kursseihin. Kurssi myös katkaisee tilastollisen pitkäaikaistyöttömyyden.

    Äänestä

  • nimpsuli kirjoitti:

    Kurssin aikana et ole tilastollisesti työtön . Tämän vuoksi on tärkeätä että työttömät osallistuu näihin kursseihin. Kurssi myös katkaisee tilastollisen pitkäaikaistyöttömyyden.

    Mitä se lyhyt kurssi paljon auttaa. Ei ne tilastot kauaa ole kauniina.

    Onko nuo kurssit pakollisia eli voiko tulla karenssia?

    Äänestä

Minustakin alkoivat tehdä pelkällä puhelinhaastattelulla vajaakuntoista sillä perusteella että olen allerginen. Pystyn tekemään töitä siinä kuin muutkin, jos välttelen eläin ym. pölyjä. Toimistotöissä olen vuosikymmeniä ollutkin ja minulla on hyvä koulutus. Nyt iäkkäänä pitäisi muka vaihtaa ammattia, en käsitä miksi? Ne muut ammatit tuskin paremmin sopivat allergiaani. Sanoin, että haluan täydentävää oikeaa koulutusta, josta aikoinaan jo puhuttiinkin. Sellaisia vain ei ole järjestetty vuosiin vaan näitä höpökursseja, joissa ei oikeaa opettajaa ole nähtykään. Puhuivat jostain Tempo hankkeesta. Luin, että se on tarkoitettu sosiaalisesti- ja fyysisesti vajaille. En tunne olevani sellainen: käyn kuntosalilla ja opiskelen kieliä työväenopistossa omalla ajallani iltaisin. Väkisin yritetään tehdä ihmisestä vajaata. Työhaastatteluissakin olen ollut usean kerran menneen vuoden aikana. Viimeisin haastattelu oli talouspäällikön sijaiseksi, jossa jäin kakkoseksi. En siis voi ihan vajaa olla! Ikää on 58 ja olen nainen.

Äänestä
  • 57v mies täällä, ja samaa vajakin asemaa mullekin on pakko tarjottu.
    Esim. kun itse olin karenssissa, niin en päässyt koulutuksiin, töitä ei löytynyt, jne , minua vaan pidettiin vuosia karenssissa !! ( silloin oli ne elinkautiset karenssit jotka sitten loppui 2017 ).
    Ja lopulta pakko raossa jouduin menemäänkin kuntouttavaan vajakki toimintaan 3kk ajaksi , kun en muuten päässyt pois karenssista. Nyt mulla on varmaan jo viralliset syrjäytyneen vajakin paperit, kun te ei ole mitään yhteyttä enää ottanut. !

    Äänestä

Kertokaapa. että kun työkkärin sivulle täytyi tehdä se cv-juttu ja muutenkin siellä piti päivittää tietoja, niin pitääkö sillä sivulla käydä koko ajan katsomassa? Eli jos en käy, niin voiko tulla karenssia kun joku juttu menee ohi?

Äänestä
  • Kenelläkään ei ole velvollisuutta käydä työkkäsin sivuilla KOSKAAN. Kyse on virkapummien pelleilysaitista, joka ei hyödytä ketään.

    Äänestä

  • Suunitelmassa sovitut tehtävät voi/pitää käydä kuittaamassa oma asiointi palvelussa. Ihme kitinää tuosta sähköisestä palvelusta, minusta on paljon mukavampaa hoitaa asiani sitä kautta ja säästyn te-toimistoon kulkemiselta! Jos minulla on asiaa virkailijalle niin jätän oma asiointi palvelun kautta yhteydenottopyynnön. Siellä voi nykyisin ilmoittaa työsuhteen loppumisenkin niin avot, paljon parannusta verrattuna vanhaan systeemiin, joka vaati aina käynnin toimistossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ollakovaikoeiköollat kirjoitti:

Jouduin pitkästä aikaa Te-toimistoon käymään ja täytyy ihmetellä, että minusta, joka olen vuosikymmenet ollut töissä (ja itse työni hommannut) niin minusta tuli heti samantien pitkäaikaistyötön luuseri.. siis jos ottaa työkkärinaisen asenteen minua kohtaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu