Tähtitunnistin

Nojatuoliastronomi

Onko kenelläkään kokemuksia Tähtitunnistimesta (Star Finder)? Tämän kaukoputkelta näyttävän laitteen avulla voi etsiä taivaalta tähtiä. Kyseessä ei kuitenkasn ole kaukoputki. Hintaa laitteella on reilut 30 euroa.

Laitteen avulla voi verrata taivaalla näkyviä tähtiä tunnistimen kartalla näkyvissä oleviin tähtiin ja tähtikuvioihin tunnistusta varten. Ennen putkeen katsomista asetetaan kellonaika ja päivämäärä laitteeseen ja kohdistetaan tunnistin oikeaan suuntaan sisäänrakennetun kompassin avulla. Laitteeessa on leveysasteen korjausrenkaat ja tähtikartat molemmille pallonpuoliskoille. Laitteen kartalla on 70 tähtikuviota ja 1500 tähteä.

4

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TTcx

      Itse kierrän kaukaa kaikki GoTo- jalustat ja muut laitteet, jotka heikentävät tähtitaivaan tuntemusta. Tähtihyppely paperisen kartan kanssa voittaa tekniset kikkailut.

      • tikotikotaa

        Jos laite tekee havaintojen tekemisestä aloittelijalle helpompaa niin se pienentää kynnystä uuden harrastuksen aloittamiseen. Itse olen käyttänyt tähtitaivaan suunnistuksessa apuna tähtikuvion perusteella bongattuun lähitähteen jalustalta suunnattua laserpointteria.


    • Uusavuttomia nuoria rahastetaan joka tavalla! Itse pienenä poikana opin tunnistamaan tähtikuviot isonsiskon Keskikoulun Luonnonopin viimeiseltä aukeamalta auki taitettavan alkeellisen tähtikartan avulla. Meni vähän aikaa ennenkuin tajusin, etteivät ne kaikki näy yhtäaikaa, mutta kyllä se siitä...
      Nythän Etelä-Suomen leveysasteilla näkyvä tähtitaivas löytyy reaaliajassa Ursan etusivulta.

    • Otemporaomores

      Minä opin tietosanakirjoista. Sen mukaan etsittiin tähtiä ja planeettoja ulkona harva se ilta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4856
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2209
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      1949
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      198
      1928
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      170
      1580
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      295
      1502
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      206
      1280
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1199
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1182
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1154
    Aihe