Kirjoittivat netissä, että olut on halvempaa Haaparannan Systembolagetissa kuin Suomaassa. Paljonkos sitä saa laillisesti ohikulkija käydä ostamassa ja tuomassa Suomaan puolelle? Ja kelpaako sinne €urot, vaikka huonompaankin kurssiin?
Kartasta katselin, mutta ei ollut kartantekijä merkinnyt Systeemin paikkaa. Kai se sieltä muutaman tunnin etsinnällä löytyy...
Niin, ja joko ruåtsi vaatii satunnaiselta suomalaispistäytyjältä jotain papereita, mitä Suomaassa ei tarvita? Eli pyytääkö kunnollinen tullimies vieläkin nurkuen passia?
Kartasta katselin, mutta ei ollut kartantekijä merkinnyt Systeemin paikkaa. Kai se sieltä muutaman tunnin etsinnällä löytyy...
Niin, ja joko ruåtsi vaatii satunnaiselta suomalaispistäytyjältä jotain papereita, mitä Suomaassa ei tarvita? Eli pyytääkö kunnollinen tullimies vieläkin nurkuen passia?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mene+hyvä+veli+ostamaan.+Kirkas+Renata+37,5%++halvenpaa+kuin+suomi+jaleijonaviinat.+Olut+keppanan+hintaan+5,2,%+ja+ripuli.Coop+tavaratalon+lähellä+näkyy+heti+ruottiin+tultua.
Väkevien verotus korkeampaa ja miedompien matalampaa kuin Suomessa.
Eli kaljat, siiderit, viinit, breezerit ja muut valmiiksi lantratut vähän halvempia kuin Suomessa. Lonkkua olisin kaivannut mutta eipä ollut.
Vähän ? kyllä ne ovat paljonkin halvempia! lonkkuakin näkyi hyllyssä olevan!
Late Lapista.
Mitä sie Late siellä maleksit kesken koulunkäyntiä siehän juot mellanööliö oliko sitäki muka siellä?
Kävin nyt lauantaina iltapäivällä Haaparannalla ja oli kyllä väkeä paljon liikkeellä - kuin ennenvanhaan rasvaretkien aikaan - Ikean parkkipaikat täynnä kuin tiine kissa, nuuskakauppojen pihat myös ja Systembolagetin lähelle ei autolla edes päässyt. Nyt ei olla köyhiä eikä kipeitä kun eurolla on voimaa.
mie ja minun kaverit käy hapitsul hakemas viiniä kolmen litran tetralaatikois paljon halvempi hinta ko suomes,suosittelen ja väkevät oluet.
Olut paljon paremman makuista kuin kotimainen.
Viskit ovat ruotsissa halvempia kuin suomessa, jostain syystä. Esimerkiksi Bowmore tai Laproaigh pullo on liki 10€ halvempi systembolagetissa kuin alkossa.
Köyhätkö täällä vain kirjoittelevat ? Muille kai se on sama mitä olut maksaa, minä en hintoja koskaan katsele, varaa on juoda sitä, mikä on itsestä hyvän makuista.
Tosin olutta en yleensä juo kuin saunan päälle yhden putelin tai purkin.
Viinit tilaan suoraa tuottajilta, vaikka kyllä Suomen ja Ruotsin virallisista viinakaupoistakin tilaamalla saa jo soppeleita viinejä.
Ihan samaa mieltä,mieki pruukaan tilata Bordeauxista suoraan ilman välikäsiä.Ei tarvi kärsiä köyhien hajua viinakaupassa.Niin se on että rahalla saa ja hevosella pääsee.Köyhät ostelee litli kaljaa ja tarjous makkaraa ,mutta meikämanne se vaan porskuttaa, ja juo samppakaljaa.PS.olen muuten tilannu uuden mersun ko vanhassa tuli tuhkakuppi täyteen .Kuubalaisesta sikarista tullee niin saakelisti tuhkaa.
minä tilasin taas ensi kesäksi uuden Adrian ja maksu käteisellä tietty. Tuon siten viinakset matkoiltani, en käy ollenkaan paikalisissa että ei kenekään tarvi kytätä.
Kuullostaa kivalle unelle, nyt ku lähet puhkiruostuneella mersunraadollasi niin vielä kerkeet lidliin kaljan ostoon ja sätkien hakuun.
Siehän se köyhä olet, mie ostan alkosta mitä haluan. Ruottista ostelen huvikseen.
Piarun hajua se on.
Tullimies voi olla oikein kullimies.