Tornadojen/hurrikaanien reitit

valtio-orja

Voidaanko hurrikaanien kulkureittejä muuttaa muuttamalla niiden kulkureitillä olevan ilmamassan lämpötilaa ?

Jos hurrikaanin reitillä olevaa ilmamassaa voidaan viilentää ja sen lisäksi kulkureitin vieressä olevaa ilmamassaa kuumennetaan, niin muuttuvatko ilmavirtaukset sen verran, että hurrikaani joutuu sivuraiteille aikaisemmin ennustetulta kulkureitiltä.

Polttamalla öljyä meressä voidaan saada aikaan kuumia paikallisia palamispätsiä, joilla voisi olla ilmavirtauksia sekoittavia vaikutuksia, ja siten hurrikaanin todelliseen kulkureittiin myös.

Korkeammissa ilmakerroksissa lisäämällä partikkeleita ilmaan voidaan tuottaa kiteytymiskeskuksia, joiden voisi olettaa synnyttävän jäätä ja siten alentavan ympärillä olevan ilmamassan lämpötilaa.

Näin voitaisiin välttää hurrikaanin kulkeutuminen suoraan ihmisiä täynnä oleviin asutuskeskuksiin, kaupunkeihin ja alueille, joiden haluttaisiin säilyvän ehjänä ja näin vältettäisiin ihmisuhrien lisäksi myös valtavat taloudelliset tuhot asutusalueilla.

Ilmavirtauksiin voitaisiin vaikuttaa sisämaahan ja merialueiden saarille pystytetyillä tuulivoimaloilla, joiden pyörimistä jarruttamalla tai lisäämällä  voitaisiin saada aikaan muutoksia, jos ei korkeammissa ilmakerroksissa, niin ainakin maan pinnalla, jolloin myrskyn pyörimisvoima kohtaisi vastakkaisia ilmavirtauksia myrskyn voimaa heikentäen.

Maan pinnalla oleviin ilmavirtauksiin vaikuttamalla voidaan mahdollisesti välttää tornadojen ulottuminen maahan asti ja näin niiden syntyminen varsinkiin asutuskeskusten lähellä.

Tuulivoimaloita voidaan käyttää paitsi sähkövirran tuottamiseen ilmavirtausten pyörimisvoiman avulla, myös ilmavirtausten tuottamiseen pyörittämällä tuulivoimaloiden roottoreita sähkövirran avulla.

Muutamalla tuulivoimalalla ei ehkä vielä saada haluttua vaikutusta aikaan, mutta tuulivoimaloiden määrää lisäämällä voidaan saavuttaa haluttu sekoitusvaikutus ilmavirtauksiin.

5

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2 syytä miksi ei oikein onnistu:

      - tarvittava energiamäärä olisi varsin hirmuinen

      - jos hurrikaanin reitti muuttuu niin USA:ssa uuden reitin matkalla aiheutunut tuho päätyisi tietenkin hurrikaanin suuntaa muuttaneen maksettavaksi.

    • sutiikuformula

      Vanhakonsti oli muistaakseni 100 tonnia pesupulveria ku ruiskutetaan sinne myrskyn sekaan ,niin alko myrsky hellittää, se nimittäin liukastuttaa reittiä ja myrsky alkaa sutiin.

    • airfoiljokaeikirj

      ExB Oikeassa. Aloittajan väitteet sakkaavat vaikutusmekanismeista pahasti
      mysrky nauttii eniten kuumasta kosteasta alustasta kuten lämmin tropiikin meri. polttaminen kuumentaisi lisää alustaa.

      Tiivistäminen lisää energiaa pilvessä eikä jäähdytä kuten aloittaja sanoi.

      Polttaminen muuttaisi pölypyörteen suuntaa ja paikkaa ja loisi tieten oman pyörteen miltei itsestään. Mutta miten poltat suomen kokoisella alueella niin että suunta edes muuttuisi.

      Tuulimyllyjen energia otto tai syöttö: Maanpinnan muotojen kitka ja puusto ottaa enemmän energiaa konsanaan kuin tuulimyllyt. Matalat heikkenee siitäkin syystä maa-alueilla, vaikka enemmän se alustan kosteus ja lämpötila vaikuttaa.

      "ukkospilvi kiertää tuon mäen" jos nousee lentokoneella 100m korkeuteen saati vaikka 400m alusta vaikuttaa jo aika tasaiselta. Ei edes ukkosiin sillä ole vaikutusta pienillä nyppylöillä alustassa. Siksi kahteen sataan metriin kurkottelevat lavat, jää ilman vaikutusta.

      Tuulenteko myllyillä. vastapuolella 1 1000 nollaa vastaan 1 ei siinä myllyillä paljoa saa aikaiseksi.

      Jos Aloittaja "Valtio-orja" onnistuisi kuitenkin kääntämään ennustetun myrskyn Floridasta Missisipille huraa. Mutta kaikki Mississippiläiset laittaisivat sinulle laskun yhteensä 1 1000 nollaa dollareissa
      tyytyväinen?

      Ei ole helppoa olla ilmastonmuokkaaja vai mitä?

    • helppoahalpaa

      itse olen tuulenpuuskia ohjaillut pihalla föönillä ja jääpalakulholla.. on tyyntä.

      • hdufgdfsdaddadad

        Sulla on tosi pieni piha


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      580
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      482
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe