Onko oikeasti mennyt kaikkien pykälien mukaan sisäsatamaan rakennettava leikkipaikka? Paikka on sijainniltaan hengenvaarallinen viereisen autotien takia. Olisivat tehneet keskelle nurmikkoa. Luulisi, että tälläisistä kiinteistä rakennelmista keskeisisille paikoille ilmoitettaisiin aiemmin? Luultavasti ajat muuttuneet.
Sisäsataman lasten leikkipaikka
Satamaleikki
16309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tiettävästi koko katuosuus suljetaa moottoriliikenteeltä ensi kesästä lähtien, vain taksi- ja hälytysajot sallitaan.
Joten ei syytä huoleen.
Päinvastoin, alueelle kaavaillaan asvaltoitua parkkipaikkaa sotalapsipatsaan ruohokentälle. Nykyiselle pysäköintialueelle tulisi sitten rakennuksia. Eikä tämä ole edes vitsi.
Kaupungilla on jo virallinen suunnitelma rakentaa valaistu katu sisäsatamasta Mansikkanokalle lumilinnaan. Nimenä Bulevardi. Tekee sisäsatamasta tosi levottoman paikan ainakin kesällä. Lasten leikkipuisto on siihen verrattuna päättäjien järjettömyyttä.
Mikä leikkipaikka sisäsatamaan? Onko tää asia nyt taas täyttä shitiä.
Kemin puistojen ja liikenteen suunnittelu ja toteutus on osaavissa käsissä.
Hirsimajojen eteen kasataan parhaillaan puista leikkilaivaa. Käy ahtaaksi jos autoliikenne jatkuu.
Toivottavasti juopot ei valtaa sitäkin.
Täikössä on sisämaan leikkipuisto ajotien varrella ja paikoitustakin löytyy
Kyllä puisto tehtiin merenrantaan, mutta Kemissähän tuo maa kohoaa.
Yhä korkeammalle nousee Täikönpuisto.
"Täikössä on sisämaan leikkipuisto ajotien varrella"
Täikössä ei ole leikkipuistoa.
Kuten odottaa sopi, tulee tuokin "leikkiväline" enemmän turisteille, kuin paikallisille lapsille. Tämän kertoo jo pelkästään sijainti. Ihme, että kaupunki itse rakentaa tuon, normaalisti kädet halutaan pestä turvallisuuden osalta ja välineet hankitaan lappsetilta tai muualta.
Monikohan taittaa niskansa, kun ylhäältä tipahtaa?
Niin, monikohan taittaa niskansa kotipihalla leikkiessään. Vahinkoja tulee ja voi olla tulemattakin, varsinkin jos ei tee mitään.
Kemissä kaikk nykyään pannaan vääriin paikkoihin. Niin kuin tuokin laiva, varmaan kallis, ei sovi tuohon paikkaan, olisi pitänyt panna rinteeseen.
Joo...Ihan väärässä paikassa, väärin päin ja väärästä puusta tehty. Värikin on väärä ja muutenkin kaikki ihan väärin.
Kalliskin varmaan on? Meneekö verorahoista vai otetaanko lisää velkaa? Onko kilpailutus tehty taas Sairaanhoitopiirin kautta? Onko Kemin Matkailu jotenkin tässä mukana? Vai kuuluuko Keilahallille vai Satamalle? Kuka vastaa? Kuka maksaa?
T: Kari
Meripuistossa on leikkikenttä. Miksi tuo vene piti sisäsatamaan laittaa? Sen takia et nuoret lapset leikkii ku isi ja äiti käy kaljalla?
Ihan pienenä vinkkinä kaupungille, että olisitte kehittäneen meripuiston leikkikenttää. Se on kuitenkin hyvällä paikalla sisäsataman vieressä.
Jos nekin lasketaan turisteiksi niinkuin komennusmiehetkin, jotka yöpyvät hotelleissa.