Vietät rauhallista koti-iltaa perheesi parissa.
Eteisestä alkaa kuulua kolinaa. Pian huomaat, että kyseessä on naapurisi perheineen.
Muitta mutkitta naapuri alkaa kokoamaan telttaa olohuoneesi lattialle. Kysyessäsi, mitä on menossa, naapuri toteaa, että ollaan enemmistönä päätetty, että tästä lähtien kiinteistö on heidän. Siis sinun kiinteistö, jonka olet omilla rahoilla hankkinut, ja sen eteen vaivaa nähnyt.
Esität vastalauseen.
Ei käy, sanoo naapuri, enemmistönä olemme päättäneet asian. Ja lisäksi, teidän tulee osaltanne rahoittaa elämisemme. Me päätämme, miten rahat ja varat käytetään, teillä ei ole siihen mitään sanomista.
Teillä ei ole siis äänioikeutta, mikäli ette liity meihin! Tervetuloa telttaan.
Naapuri jatkoi:
Voitte tehdä lumityöt, tiskata astiat ja tyhjentää pas....-kaivon, mutta me päätämme suurista linjauksista, ts. hallitsemme. Teidän kutsumia henkilöitä ei taloon tule, vaan meidän kutsumat.
Kutsumme paljon puhujia jenkkilästä, ja ympäri maailmaa, sellaisia jotka puhuvat asioita, joista pidämme. Painopiste ihmeissä ja tunnusteoissa. Eikä haittaa, vaikkei ihan Sanan mukaan menisikään. Sen sijaan puhujat, jotka puhuvat Sanaa, niin kuin on kirjoitettu, eivät ole tervetulleita.
Naapurin puhuessa, hänen perheensä nyökytteli päätään kuin robotit.
Kylmä tuuli kävi nurkkapielissä, mietin, pitäisikö lähteä pois kodistaan ja rakentaa uusi koti, jossa saisi olla rauhassa ja palvella Elävää Jumalaa. Vai jäisikö katsomaan, kuinka naapurin teltta lysähtää kasaan....
Helluntaikirkko toimii kuten tuo naapuri.
Onko tuttua
14
666
Vastaukset
- japuuttuuyhäkin
Maamiehen tietolaarin kysyjälläkin oli sentään pieni järki kysyessään kiireellisesti vastausta odottavana, että ; saako toisen tontille rakentaa jos on värkki itseltä!
kirkolla oli muuten sama meininki mutta se värkki puuttui.- nähtyon
Pahoitin mieleni, minulta oli viety koti. Teltan uumenista kuulin vielä perhettäni haukuttavan hajottajiksi......
- adffbfb
nähtyon kirjoitti:
Pahoitin mieleni, minulta oli viety koti. Teltan uumenista kuulin vielä perhettäni haukuttavan hajottajiksi......
HelluntaiRikko.....
- Herättelevä
Niin, tuollainen on tullut mahdolliseksi, kun kaikki eri "krist." kuntalaiset ovat luopuneet Kristuksen Jeesuksen seuraamisesta, = Raamatun UT mukaisesta ja perustuvasta, kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle hyväksi, Oikeasta Kristillisyydestä. Ovat ryhtyneet rakentamaan niitä omia eri nimisiä, eri lahko / puoluehenkisiä huoneitaan. Joissa ei ole Pyhälle Kaikkivaltiaalle Kristukselle Jeesukselle minkäänlaista sijaa.
Ja joissa kaikissa eletään toisiaankin kohtaan Rakkaudettomasti! Kussakin ja kukin vain OMA puolueellisesti, = RISTI riitaisesti ja sekasortoisesti! Jossa touhussa ja politiikassa"piru" vie, vetää, johtaa ja hallitsee, tähän pahan vallassa olevan, saatanaa tuomiokseen palvelevan maailman / ihmiskunnan, Jumalan Sanan vastaisten touhujen ja politiikan mukaisesti. jossa PAHA perii, kullekin tuomioksi!!
Niistä PAHAN perimistähän tiedostus välineet ihan päivittäin kautta maailman herätykseksi ja varoitukseksi uutisoi. Joihin myös näin em. väärin elävät uskovatkin joutuu, samoin kuin muutkin jumalattomat ihmiset, synti (syy) uhreiksi.- Rukouskoauttaa
Jokainen valitsee itse, itselleen mieleistänsä seuraa. Silloin elämä sujuu parhaiten. Valittajia ja narisijoita ei viitsi kukaan kuunnella. Jokainen vastaa itse tekemisistään ja tekemättä jättämisistään. Miten muutoin voi vastuunkantoa edes oppia. Kenenkään ei tarvitse vastata muiden tekemistä virheistä ja vahingoista. Onneksi meillä on rikoslaki, joka kattaa sekä henkisen-, että fyysisen väkivallan. Väkivallantekijöille ei armo kuulu.
- DoctorT
Hyvä ja paljon puhuva esimerkki siitä, millainen HelluntaiRikko on!
- ffbdm
Kuka mahtoi olla se henkilö, joka tätä Rikkoa alkoi ajamaan?
- ffbdm
ffbdm kirjoitti:
Kuka mahtoi olla se henkilö, joka tätä Rikkoa alkoi ajamaan?
Vastaisiko joku?
Jännäästi kuvailet ihan oikein tapahtuma ja sitten vielä että Helluntaikirkko joka on Paavin alamainen ekumenian kautta ottavat vastaan eksyttäviä voimia Amerikoista ja Canadasta . Se tarkoittaa että paavi pussaa näitä voimia ja jokainen joka on mukana siellä pussaa näitä voimia joka vie helvettiin.. hups hejjaa sanon minä !!!
- DoctorT
HelluntaiRikkoon ihastuivat ja sitä alkoivat edistää; Jarmo Makkonen Tre, Klaus Korhonen Hki,Valtter Luoto ja heidän imuunsa lyöttäytyivät Arto Hämäläinen (lobbariksi EUiin päin).
Osa puuhamiehistä on päätynyt jo hautaan; Vesa Pylvänäinen, Jari Sjöstrand, ? Virtanen (Lahti)
Markku Tossavainen ajoi päissään rekan alle ja jäi henkiin.
En jaksa muistaa kaikkia, mutta keskeiset ja Makkonen hankki kasukkansa jo 90-luvun lopulla.- ffbdm
Kiitos vastauksesta DoctorT. Luoto oli vuonna 2003 sitä mieltä, että siirtymässä menee muutama vuosi ja kaikki ovat Helluntaikirkossa.....
No eipä ole mennyt niin.
- eerikg
Meidän seurakunnassa pastori on sitä mieltä, että Helluntaikirkko -asia ei ole hengellinen kysymys. Kysymys olisi vain erilainen järjestäytymismalli.
Jos kyse ei ole hengellisestä kysymyksestä, miksi se silti jakaa seurakuntaa?- lapsellistatouhua
Se oli ja on sieluvihollisen yks tapa hajottaa ja sitten alkaa hallita.
uskovien vastuuihmisten pitäisiolla sen verran hengen silmällä varustettuja jotka osaavat jokaukaa erottaa mistä tulee hajottava asia ja mistä ei tule.
jos ei niin ole, mitä virkaa on sellaisilla johtajilla kysyn vain.
- laukkuryssä
Tosiasia helluntailiikkeessä on tämä, ettei helluntaikirkkoon ole minkään paikallishelluntaiseurakunnan pakko liittyä, mikäli enemmistö vanhemmistosta ja seurakuntalaisista on sitä mieltä, ettei liitytä ja piste.
Muutama 'soraääni' ei kauan känitä ja jurnuta vastaan, vaan mukautuu vanhaan systeemiin tai eroaa ja lähtee pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu997479Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2267355K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1395098Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1404789PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *424555Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko874259Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1154072- 1621751
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.91569Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2451401