Julkkikset

No onko niitä? Häh?
303606
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Pyssykyläkin taas mainittu
"Miehillä tapana mennä ABC:lle ja tuijottaa naistyöntekijää koko vuoron ajan"

Äänestä
  • No se on sitte jossain muualla ku Sodankylässä,sillä eihän täällä ole edes ABC huoltoasemaa muuta ku bensiinimittarit sokkarin vieressä.

    Äänestä

  • mitäköhän ne laajentaa siihen sokkarille.

    Äänestä

Tämmösessä kylässä mitään julkkiksia ole.

Äänestä

Pihoillepaskoja!

Äänestä

Arto Länsman on tullut Sodikseen asumaan! Oon nähny jo pari kertaa, en oo kehannu nimmaria vielä pyytää.

1Äänestä
  • Siis sekö Tuksun entinen mies?

    Äänestä

  • tuuno.urhapuro kirjoitti:

    Siis sekö Tuksun entinen mies?

    Just se! Asuu täällä!

    Äänestä

Hartikainen, onko jo mainittu?

Äänestä
  • Nevahööd..

    Äänestä

Ei täällä semmosia ole..julkkiksia siis. On joku saattanu joskus asua tai syntysin täältä varmaan.

Äänestä

iroki
Opettelisit kirjoittamaan edes vähän paremmin.

Äänestä
  • paremminhan tuolta sujuu kirjottaminen ku lokalta

    Äänestä

Eikös haisevat poromiehet oo julkkiksia.Haju aivan mahdoton nenusta räkä valuu voi hitsi mitä jannuja

Äänestä
  • nenu vuotaa keltasta ja ruskeeta alempana

    Äänestä

  • Siis sullako?

    Äänestä

Onhan se tuo Maria jonninmoinen julkkis.Ihan mukavia tarinoita kirjoissaan esim.
JÄNKÄJÄÄKÄREITÄ JA PARAKKIPIIKOJA - LAPPILAISTEN SOTAKOKEMUKSIA 1939-1945
Tekijä: Maria Lähteenmäki,o.s. Kustula
Kirja on luettavissa netissäkin https://helda.helsinki.fi/handle/10138/16047

Äänestä

Saanko kysyä mistäpäin aloittaja itse on?

Äänestä
  • Melkein Jeesiöstä

    Äänestä

Stepa räppäri on täältä kotoisin ja pirijori eli Joni Yliaska asuu jeesiössä sekin räppäri

1Äänestä

Inari Fernandez (Äidinpuheenvuoro) periaattes, ei ole paikallinen. Pertti Ukkola, Mosku Hihnavaara, Anyverse bändi, TreaTmenT bändi, Booger Harp, Risto hämäläinen

1Äänestä

Onhan teillä se Lasse-poika, jolla etelässä samanlainen maine kuin patella jalasmökkineen
-

Entinen kansanedustaja on tuomittu kolmen kuukauden ehdolliseen vankeuteen kulukorvauksien
huijaamisesta.
Korkein oikeus päätti, että entinen keskustan kansanedustaja Lasse Näsi oli petkuttanut 1990-luvun alkupuolella eduskunnalta 70 000 markkaa kulukorvauksia.

Taustalla oli tekaistu vuokrasopimus, jonka mukaan Näsi olisi maksanut Helsingin kakkosasunnostaan 2000 markan kuukausivuokraa, vaikka todellisuudessa hän asui ilmaiseksi. Lappilaisedustaja Näsi putosi eduskunnasta vuonna 1995, kun petosepäilyt olivat tulleet julkisuuteen.

Helsingin käräjäoikeus oli tuominnut Näsin törkeästä petoksesta seitsemän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Helsingin hovioikeus oli hylännyt syytteen.

Tultuaan valituksi kansanedustajaksi Näsi oli asunut Helsingissä erään tuttavansa asunnossa 2.4.1991 -31.10.1994. Eduskunnan tilitoimistoa varten asunnosta oli tehty vuokrasopimus, jossa vuokran määrä oli jätetty avoimeksi. Vuokran maksamisesta ei ollut myöskään sovittu.

Korotetun päivärahan saaminen edellytti, että asumisesta Helsingissä aiheutui kustannuksia. Eduskunnan tilitoimistolle Näsi toimitti 3.4.1991 mainitun vuorasopimuksen, johon hän oli asunnon haltijan kanssa sopimatta merkinnyt vuokran määräksi 2 000 markkaa kuukaudessa. Eduskunta maksoi Näsille korotettua kulukorvausta 31.10.1994 saakka.

Eduskuntatalo

Koko asumisaikanaan Näsi ei maksanut asunnosta vuokraa. Hän muutti asunnosta sen haltijan jouduttua epäillyksi talousrikoksista. Pois muuttamisen jälkeen Näsi maksoi oma-aloitteisesti vuokraa koko asumisajalta 26 500 markkaa. Näsille oli maksettu korotettua kulukorvausta runsaat 70 000 markkaa.

Erehdyttämällä tilitoimistoa maksamaan perusteettomasti kulukorvausta Näsi syyllistyi petokseen. Harkitessaan sitä, oliko petosta pidettävä törkeänä, KKO totesi, että Näsin saama hyöty oli sinänsä laissa tarkoitetulla tavalla huomattava, mutta kiinnitti erityisesti huomiota kansanedustajien kulukorvausjärjestelmän luonteeseen. Korotettuun korvaukseen oikeuttavien asumiskulujen määrälle ei ole asetettu alarajaa, järjestelmä on varsin kaavamainen eikä sitä ole tarkoitettukaan korvaamaan todellisia kuluja. Asumiskulujen ollessa alhaiset kulukorvaus muodostuu tosiasiassa kansanedustajan lisäansioksi.

Maksamalla hyvin vähäistäkin kuukausivuokraa Näsi olisi voinut saada suuren osan nyt petoksella saamastaan hyödystä laillisesti. KKO kiinnitti huomiota myös siihen, että eduskunnan tilitoimisto peri Näsiltä takaisin vain runsaat 20 000 markkaa. Korkein oikeus katsoi, ettei petos kokonaisuutena arvostellen ollut törkeä.
(MTV3)

1Äänestä
  • Eduskunnan entinen talouspäällikkö Pertti J. Rosila kertoo kirjassaan Arkadianmäen kirstunvartija (Tammi, 2018), että Näsi oli kirjannut vuokran suuruuden sopimukseen käsin, eikä yrittäjätuttu todellisuudessa ollutkaan asunnon omistaja.

    Myöhemmin yrittäjä meni konkurssiin. Poliisi käynnisti laajan petos- ja kavallustutkinnan. Sen ohessa selvisi, että Näsi ei ollut maksanut kakkosasunnostaan markkaakaan vuokraa, vaan käytännössä asunut Helsingissä ilmaiseksi vuosina 1991-1994, kulukorvauksia nostaen.

    Kaikkiaan korvauksia oli kertynyt Näsille 73 000 markkaa. Kun epäilyt epärehdistä toiminnasta tulivat ilmi, Näsi muutti asunnosta pois ja maksoi asumisesta könttänä 26 500 markkaa yrittäjätuttunsa pojan firman tilille, jonka nimissä asunto todellisuudessa oli.

    Näsin tapaus eteni kolmeen eri oikeusasteeseen, ja sille saatiin päätös vasta vuonna 1999. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Näsin törkeästä petoksesta seitsemän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.
    Helsingin hovioikeus hylkäsi syytteen.

    Korkein oikeus puolestaan kumosi hovin päätöksen ja tuomitsi Näsin petoksesta kolmen kuukauden ehdolliseen vankeuteen korvausten perusteettomasta nostamisesta.

    Näsi putosi eduskunnasta jo vuonna 1995.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eduskunnan entinen talouspäällikkö Pertti J. Rosila kertoo kirjassaan Arkadianmäen kirstunvartija (Tammi, 2018), että Näsi oli kirjannut vuokran suuruuden sopimukseen käsin, eikä yrittäjätuttu todellisuudessa ollutkaan asunnon omistaja.

    Myöhemmin yrittäjä meni konkurssiin. Poliisi käynnisti laajan petos- ja kavallustutkinnan. Sen ohessa selvisi, että Näsi ei ollut maksanut kakkosasunnostaan markkaakaan vuokraa, vaan käytännössä asunut Helsingissä ilmaiseksi vuosina 1991-1994, kulukorvauksia nostaen.

    Kaikkiaan korvauksia oli kertynyt Näsille 73 000 markkaa. Kun epäilyt epärehdistä toiminnasta tulivat ilmi, Näsi muutti asunnosta pois ja maksoi asumisesta könttänä 26 500 markkaa yrittäjätuttunsa pojan firman tilille, jonka nimissä asunto todellisuudessa oli.

    Näsin tapaus eteni kolmeen eri oikeusasteeseen, ja sille saatiin päätös vasta vuonna 1999. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Näsin törkeästä petoksesta seitsemän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.
    Helsingin hovioikeus hylkäsi syytteen.

    Korkein oikeus puolestaan kumosi hovin päätöksen ja tuomitsi Näsin petoksesta kolmen kuukauden ehdolliseen vankeuteen korvausten perusteettomasta nostamisesta.

    Näsi putosi eduskunnasta jo vuonna 1995.

    Joo ei sodankylästä tule ku pelkkää paskaa.
    Tuommosia näsejä.

    Äänestä

Rauhatäti räppäri (aliarvostettu?), Tommi Manninen tubettaja (iloinen hemmo), Esa Turunen avaruusfyysikko (mahtava persoona), Riikka Karppinen poliitikko, Mika Riipi maakuntajohtaja, Annakaisa Iivari, Mikko Laine (sodiksen sampo kaulanen), Seita-Säätiön Marko ja Erppa, STEPA tottakai. Wikipediassa lisää

1Äänestä

Sossu Köpi varmaaan.

Äänestä

Esson paarissa pälliselevät vanhatpojat

Äänestä

Missä Esson baarissa. Millä vuosikymmenellä elät.

Äänestä
  • Aiheen otsikko julkkikset. Met muistamma ikämme nämä veijarit, non jäähnet tuonne aivopoimuihin tärkiälle paikalle hamaan lophun saakka

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kaarlepoob kirjoitti:

No onko niitä? Häh?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu